Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsza chińszczyzna w Polsce

sawyer
sawyer
Nie chodzi jednak o kulinarne specjały, a o popisy kulturalne prezentowane w Poznaniu przez studentów z całej Polski.

„Most do języka chińskiego” to międzynarodowy konkurs, podczas którego studenci prezentują swoją znajomość chińskiego języka i kultury Państwa Środka. Ogólnopolski etap konkursu odbył się w Sali Wielkiej CK Zamek.

- Zarówno chiński, jak i polski to języki bardzo trudne. Ich nauka wymaga odwagi – tymi słowami powitał zebranych Li Jintao, naczelnik wydziału edukacyjnego ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. - Takie wydarzenia mają zmniejszyć dystans między Polską i Chinami.

Jak mówi Hanna Kupś, jedna z organizatorek, idea konkursu jest prosta: chodzi o promocję kultury chińskiej w Polsce. - Dlatego co roku etap ogólnopolski odbywa się w innym mieście: w zeszłym roku w Krakowie a dwa lata temu również w Poznaniu.

Konkurs został podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich to trzyminutowy referat w języku chińskim na temat Szanghaju. Kolejny - pokaz zdolności, związanych z kultura i sztuką Chin. Uczestnicy musieli zaprezentować swój talent wokalny, kaligraficzny lub taneczny. Oceną ich umiejętności zajęło się jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele uczelni z całego kraju.

W rywalizacji udział wzięło dwunastu uczestników z całej Polski. Wśród nich znajdowali się nie tylko studenci sinologii, ale również słuchacze z Instytutu Konfucjusza, działającego przy wielu polskich uczelniach. Swoją reprezentację w konkursie miał też oczywiście UAM. Poznańscy studenci zostali powitani przez publiczność gromkimi brawami.

- Po pierwszym etapie czujemy się rozluźnieni. Zszedł z nas stres. Teraz czekamy na drugą część konkursu – mówi Dawid Kozieł, student sinologii poznańskiej uczelni. On, a także dwóch innych uczestników turnieju, jest na drugim roku na UAM. – Na sinologię trafiłem z przypadku, ale nie żałuję tego wyboru.

Dla wszystkich uczestników zostały przewidziane nagrody. Zdobywca pierwszego miejsca będzie reprezentować Polskę na ogólnoświatowym etapie zawodów, który odbędzie się w Chinach. - Tam z kolei do wygrania jest stypendium na jednej z chińskich uczelni – mówi H. Kupś.

Pozostała dwójka, która stanie na podium wyjedzie do Chin, aby zasiąść na widowni podczas ostatniego etapu konkursu. Nagrody przewidziane dla trójki laureatów z pewnością są sporą szansą na urzeczywistnienie idei konkursu: zbliżenie dwóch tak odległych sobie kultur – chińskiej i polskiej.


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto