Najlepsze polskie wina ponownie w Poznaniu!

Artykuł sponsorowany
19-20 czerwca 2020 roku po raz siódmy przyjadą z całej Polski do poznańskiego SPOT . najlepsi winiarze. Kilkunastu z nich zaprezentuje kilkadziesiąt win. Będzie można je poznać, zdegustować oraz – co najważniejsze – kupić w cenie producenta.

Jeszcze kilka lat temu polskie wina znane były jedynie specjalistom. Teraz dzięki coraz szerszej dystrybucji, obecności w popularnych sieciach handlowych, dobrych restauracjach i informacjom w mediach powoli stają się elementem codzienności. Nawet przeciętny Kowalski kojarzy nazwę jednaj z kilkuset winnic. Polskie wino wytwarza się już nie tylko w Lubuskim i na Podkarpaciu, ale także na Dolnym Śląsku, Pomorzu, Mazurach, a nawet w Wielkopolsce. Popularne kiedyś szczepy hybrydowe (takie jak léonmillot czy maréchal foch) zastąpiły reslingi, chardonnay, pinot noir, zweigelt i wiele innych odmian. W SPOT. będzie można poznać tych, którzy robią z nich najlepsze wina. Oprócz dobrze znanych producentów – jak zawsze – będą także obiecujący debiutanci.

Polskie wino powoli wychodzi z okresu dzieciństwa i zaczyna dorastać. Mimo że na pewno będzie potrzebowało jeszcze wielu dziesięcioleci, aby być w sile wieku, to już dzisiaj można dostrzec kontury dobrze zbudowanej sylwetki. Rozwój polskiego wina jest dynamiczny, ale trzystu zarejestrowanych producentów i kilkudziesięciu winoogrodników wytwarzających wino na własny użytek, gospodarujących na ok. 470 ha, to wciąż nie jest skala, która może imponować. W samej Zielonej Górze (Grünberg) i okolicach pod koniec XIX wieku funkcjonowało ponad dwa tysiąca winnic, a obecny areał uprawy winorośli w Polsce jest nawet mniejszy niż zupełnie marginalnej z punktu widzenia produkcji wina w Niemczech, ale leżącej tuż za naszą zachodnią granicą, Saksonii.

W czasie festiwalu będzie można wyrobić sobie własne zdanieo polskim winie. Został on – jak co roku – podzielony na dwie części.Pierwszego dnia, w piątek, odbędzie się czwarta edycja konkursu winiarskiego „Polskie Korki”. Kilkunastoosobowe jury, w którego składzie znaleźli się najwięksi polscy znawcy wina, m.in. Piotr Pietras (Master Sommelier), Adam Pawłowski (Master Sommelier), Wojciech Bońkowski (Ferment/Winicjatywa ), Tomasz Prange-Barczyński (Fermant /Winicjatywa) oraz Maciej Nowicki (przewodniczący), będzie oceniało tylko polskie wina, wytworzone z winogron uprawianych i zebranych w Polsce. Drugiego dnia, w sobotę, będą odbywały się degustacje komentowane dla przedstawicieli branży i pasjonatów wina, a na koniec dnia otwarta degustacja dla wszystkich w ogrodzie SPOT.

W czasie degustacji komentowanych wina z wcześniejszych roczników oraz wina premierowe zaprezentują winnice z całej Polski. O nowej książce „Gościnność. Od kuchni” będą opowiadać Patrycja Siwiec i Adam Pawłowski, a za stronę kulinarną festiwalu będzie odpowiadał Adrian Bęben z Oda Bistro we Wrocławiu. Festiwali zakończy ogłoszenie wyników konkursu „Polskie korki” oraz otwarta degustacja, w czasie której będzie można spróbować win z winnic biorących udział w festiwalu.

Organizatorzy festiwalu ze względu na bezpieczeństwo uczestników, w obliczu aktualnej sytuacji sanitarnej, ograniczyli liczbę uczestników. Wszyscy, którzy nie będą mogli w nim uczestniczyć, będą mogli obejrzeć degustacje komentowane na żywo online.

Dodaj ogłoszenie