Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze ryby z Warmii w centrum Poznania

Redakcja
Targi Smaki Regionów to okazja do spróbowania różnego rodzaju produktów tradycyjnych i regionalnych. Jednak jednym z najbardziej obleganych stoisk jest to oferujące wędzone ryby.

Smaki Regionów zajmują dwa pawilony Międzynarodowych Targów Poznańskich 7 i 8. Wystawcy z kilkunastu województw oferują tradycyjne wędliny, sery, nalewki, zioła, przetwory owocowe i warzywne. Wielu rzeczy można spróbować oraz kupić. Chętnych nie brakuje, zwłaszcza, że w sobotę i niedzielę wstęp na targi jest bezpłatny.

Smakosze wiedzeni powonieniem z pewnością nie przegapią stoiska z wędzonymi rybami – niezwykle aromatyczna woń zaprowadziła także i nas do stoiska Tradycyjnej Wędzarni Warmińskiej z Taborna k. Olsztyna, gmina Purda.

Radek Rakowski: Rozmowę musimy zacząć od aromatu. Jest on zupełnie inny niż ten, do którego przyzwyczaiły nas sklepy, w których możemy kupić wędzone ryby – niezwykle intensywny, ale nie drażniący…

Jarosław Parol: To przede wszystkim za sprawa tradycyjnej metody wędzenia. Wędzimy w tradycyjnym piecu z czerwonej cegły, opalanym drewnem z drzew liściastych. Nasza mieszanka jest oczywiście sekretem, ale mogę zdradzić, że w jej skład wchodzi drewno olchowe, bukowe i dębowe. Kolejną bardzo ważną rzeczą, do której przykładamy wielką wagę, jest jakość surowca. Do wędzenia najlepiej nadaje się ryba świeża. Nie traktujmy wędzenia jako odmładzania ryby, która się nie sprzedała. Dla mnie ryba, jako surowiec jest jedynie materiałem do wędzenia. Przyjęliśmy także zasadę, że nie robimy nic na zapas, dlatego ta nasza ryba zawsze jest świeża.

Dlaczego w takim razie innym nie udaje się osiągnąć takiego zapachu?

Aromat pochodzi głównie z drewna. Nowoczesne techniki wędzenia, za pomocą zewnętrznej wytwornicy dymu, elektrycznych grzałek, czy preparatu dymu wędzarniczego w którym tylko moczymy rybę, absolutnie nie oddadzą prawdziwego charakteru wędzonej ryby.

Jakie ryby najbardziej nadają się do wędzenia?

Można wędzić wszystkie ryby, jednak trzeba pamiętać, że gdy ryba dostaje temperatury – podsycha i wytapia się z niej tłuszcz. Ryby chude po uwędzeniu są raczej suche, a wolimy mięso soczyste. Ta soczystość nie jest jednak związana z wilgotnością mięsa, a z tłuszczem. Dlatego najczęściej wędzimy suma, węgorza, ryby łososiowate i sielawę.

Jednak wybierając się na rybne zakupy musimy pamiętać, że ryby do najtańszych nie należą…

Akwakultura jest chyba jedynym działem rolnictwa, który jest w pełni samowystarczalny. Nie otrzymujemy żadnych dopłat. Obecnie stosunek cen ryb do mięsa jest już korzystniejszy. Ceny mięsa i przetworów mięsnych poszły w górę. Ryb też, ale nie tak bardzo. Im ta różnica będzie mniejsza, przez swoje walory zdrowotne ludzie będą wybierali ryby. Bo ryby to także zdrowie. Kwasy omega-3 obecne w rybach wpływają pozytywnie na nasz organizm, a zastąpić się ich nie da.

Targi Smaki Regionów można za darmo odwiedzić jeszcze w niedzielę, 12 września, na terenach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Poznańskich, w godz. 9-17. Wejście na targi od strony ul. Śniadeckich.


Piszemy bajki dla Tomka! Dołącz się do akcji i napisz własną opowieść!
Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto