Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowocześniejsze laboratoria do sztucznej inteligencji w XXV i II LO w Poznaniu

OPRAC.:
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Od października uczniowie dwóch poznańskich liceów będą korzystać z laboratorium do sztucznej inteligencji
Od października uczniowie dwóch poznańskich liceów będą korzystać z laboratorium do sztucznej inteligencji Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
1 października w dwóch poznańskich liceach uruchomione zostanie laboratorium do sztucznej inteligencji. Informację ogłosiła poseł Jadwiga Emilewicz podczas inauguracji roku szkolnego 2022/2023 w XXV Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu. Nad programem opiekę merytoryczną sprawuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, a finansuje Intel.

Uczniowie XXV i II LO będą korzystać z laboratorium do sztucznej inteligencji

Jesienią w XXV LO ma powstać najlepiej wyposażone w Polsce laboratorium do sztucznej inteligencji składające się z 26 stacji roboczych oraz tych do treningu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem najnowocześniejszego oprogramowania, które wykorzystywane jest obecnie w wiodących ośrodkach akademickich i biznesie.

Drugą placówką wyposażoną w identyczne laboratorium jest II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Inicjatywę finansuje Intel we współpracy merytorycznej z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

To kolejny rządowy program z zakresu sztucznej inteligencji, w którym udział biorą poznańskie licea. Od 2019 roku XV LO włączone jest w program finansowany przez ówczesne Ministerstwo Rozwoju. Projekt zainicjowany przez poseł Jadwigę Emilewicz ma na celu zwiększenie kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji.

- Sens nowatorskiej edukacji żywo koresponduje z rzeczywistością społeczną i technologiczną. Pragniemy, aby młodzież mająca możliwość edukacji w zakresie sztucznej inteligencji stawała się twórcami rozwiązań, które będą miały wpływ na gospodarkę oraz metody wykonywania pracy przez ludzi. Edukacja szkolna przesiąknięta kulturą innowacyjności jest niezbędna do zbudowania trwale innowacyjnej gospodarki – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Niedawno Sejm RP ogłosił rok 2023 - Rokiem Jadwigi Zamoyskiej dla uczczenia setnej rocznicy śmierci tej działaczki społecznej, autorki spójnego systemu pedagogicznego, założycielki pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorki myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem. Poseł Emilewicz podkreśliła, że szkoła stoi przed zadaniem jeszcze większej promocji swojej patronki oraz idei, które jej przyświecały.

Czym jest sztuczna inteligencja?

To maszyny lub systemy naśladujące ludzką inteligencję w celu wykonywania określonych zadań. Dzięki nim można usprawnić prace oparte o zebrane już informacje. Sztuczna inteligencja nie ma na celu zastąpienia ludzkości, jedynie zwiększenie efektywności pracy. Maszyny odtwarzają sposób postrzegania oraz reagowania na rzeczywistość tak, jak człowiek. Dzięki zwiększonej wydajności i zastąpienia pracy ludzi pewne procesy i zadania mogą być wykonane szybciej. To nieocenione wsparcie dla większości branż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najnowocześniejsze laboratoria do sztucznej inteligencji w XXV i II LO w Poznaniu - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto