Najpiękniejsze kościoły w Poznaniu. Zobacz i wybierz się na spacer [ZDJĘCIA]

RED
Katedra na Ostrowie Tumskim
Katedra na Ostrowie Tumskim Andrzej Szozda
Kościoły należą do najstarszych zabytków architektonicznych. Są nie tylko stare, ale także piękne i - jak wiele zabytków - bezcenne. Zobacz najpiękniejsze kościoły w Poznaniu i wybierz się na świąteczny spacer.

Lista 10 najpiękniejszych, najstarszych i najcenniejszych świątyń w Poznaniu wydaje się oczywista. Rozpoczyna ją - rzecz jasna - katedra na Ostrowie Tumskim.

Zobacz też: TOP 10. Najpiękniejsze kościoły w Wielkopolsce

1. Bazylika Archikatedralna p.w. św. św. Piotra i Pawła
Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu to najstarsza polska katedra i jedna z najstarszych polskich świątyń. Jest miejscem pochówku pierwszych polskich władców. Spoczywają w jej wnętrzu również biskupi poznańscy. Bazylika pełna jest cennych zabytków. W katedrze eksponowana jest między innymi kopia tzw. miecza św. Piotra. Oryginał zaś znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym. Spośród kilku kaplic najcenniejszą i najsławniejszą jest Złota Kaplica (Królów Polski). Gotycki kształt architektoniczny został przywrócony katedrze w latach 1948-1956 po pożarze w 1945 roku. Żywioł szczęśliwie oszczędził kaplice, które zachowały swój oryginalny wystój.

Zobacz też: Katedra w Poznaniu [ZDJĘCIA]

2. Fara
Fara to prawdziwa perła architektury barokowej i jeden z najpiękniejszych kościołów wzniesionych w tym stylu w Polsce. W 2010 roku zyskał status statusu bazyliki mniejszej, który otrzymują obiekty sakralne o wyjątkowej wartości zabytkowej, liturgicznej, pielgrzymkowej i duszpasterskiej. Budowę kościoła rozpoczęli jezuici w 1651 roku. Konsekracja nieukończonej świątyni odbyła się w 1705 roku. Natomiast budowa ołtarza i portalu głównego odbywała się w okresie 1727 - 1732. Autorem obydwu był Pompeo Ferrari. Poznańska parafia farna przejęła kościół w 1798 roku już po kasacie zakonu. W przepięknym wnętrzu, zdobionym sztukaterią i malowidłami, znajdują się cenne i unikatowe organy Friedricha Ladegasta. Saksoński mistrz pracował nad nimi cztery lata (1872-1876). Instrument oddany został do użytku 26 lipca 1876. Kosztował 24 tys. marek. Organy składają się z ponad 2600 piszczałek cynowych i drewnianych - najdłuższe mają ponad 5 m długości (kryty głos 32-stopowy), a najkrótsze to pojedyncze centymetry.

Zobacz też: Podziemia Fary Poznańskiej: Jakie tajemnice skrywają? [ZDJĘCIA]

3. Kościół NMP na Ostrowie Tumskim
Geneza kościoła sięga roku 965, kiedy to po przybyciu Dobrawy wzniesiono na Ostrowie Tumskim kaplicę zamkową. Pod prezbiterium - według najnowszych badań - prawdopodobnie znajdują się fundamenty rotundy, pełniącej funkcję kaplicy. Pod kościołem zlokalizowane zostały resztki palatium Mieszka I, największego świeckiego budynku na ziemiach polskich w X wieku oraz przewróconą ścianę przedromańską kojarzoną z kaplicą Dobrawy. Kościół szczęśliwie ocalał z pożogi wojennej.

Zobacz też: Ostrów Tumski w Poznaniu - Wykopaliska sprzed 15 lat [ZDJĘCIA]

4. Kościół św. Wojciecha
Kościół, jak chce legenda, wybudowano w miejscu, w którym św. Wojciech wygłosił kazanie przed wyprawą do Prus. Prawdopodobnie w miejscu lokalizacji kościoła stała pierwotnie drewniana kaplica. Z analizy dokumentów wynika, że świątynia została wybudowana w 1222 roku. Z 12 ołtarzy, które niegdyś znajdowały się świątyni, do naszych czasów dotrwało 5. W nawie głównej znajduje się ołtarz szafowy z XVI wieku, wykonany prawdopodobnie przez artystów z otoczenia Wita Stwosza. Kościół w czasie II wojny światowej mocno ucierpiał. Zniszczone zostały między innymi cenne witraże wykonane według projektów Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Kościół św. Wojciecha nazywany jest Poznańską Skałką. Miejsce ostatniego spoczynku w jego wnętrzach znaleźli bowiem
wybitni Wielkopolanie.

Zobacz też: Wieczór kościołów w Poznaniu [ZDJĘCIA]

5. Kościół Bożego Ciała
Kościół Bożego Ciała wybudowany został w 1406 roku w miejscu, w którym - według legendy - odnalezione zostały skradzione i sprofanowane przez Żydów hostie. Świątynię wraz z klasztorem dla karmelitów trzewiczkowych ufundował król Władysław Jagiełło. Obecną formę architektoniczną budynki zyskały po przebudowie przeprowadzonej w latach 1465-1470. W 1899 kościół stał się świątynią parafialną dla Wildy, Rybak i Piasków. W czasie II wojny światowej kościół został zamieniony na magazyn. Zniszczeniu uległo wtedy wiele zabytków. Drewniane, siedemnastowieczne stalle posłużyły za drewno szalunkowe i opałowe. Oglądając kościół warto zwrócić uwagę na widoczny na południowej elewacji oryginalny gotycki portal z glazurowanej cegły.

Zobacz też: Antysemicka książka "Najświętsze trzy Hostie" Mieczysława Noskowicza wznowiona w Poznaniu

6. Kościół św. Jana Jerozolimskiego
Kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego za murami należy do najstarszych poznańskich świątyń. Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła wzniesiony został w pobliżu rozwidlenia dróg prowadzących do Giecza i Śremu pod koniec XI wieku. Joannici świątynię wraz z przytułkiem otrzymali od Mieszka III Starego w 1187 roku. Zakonnicy na przełomie XII i XIII wieku rozpoczęli budowę nowego kościoła. Do budowy użyli cegły. W ciągu wieków obiekt wielokrotnie przebudowywano. Późnoromańska budowla na poznańskiej Komandorii do 1832 roku znajdowała się pod opieką kawalerów maltańskich. Joannici na teren parafii powrócili w 1992 roku. Do dnia dzisiejszego w świątyni zachowały się liczne ślady oryginalne elementy maltańskie. Należy do nich między innymi odwrócona kolumna w portalu czy okno w prezbiterium.

Zobacz też: Kolejny album "Zabytki Poznania" już w księgarniach

7. Kościół św. Małgorzaty na Śródce
Kościół św. Małgorzaty należy do najstarszych w Poznaniu. Wzniósł go prawdopodobnie biskup poznański Paweł. On też osadził przy nim sprowadzonych do Poznania dominikanów. Przeniesienie zakonu na lewy brzeg Warty, które nastąpiło około roku 1244, spowodowało, że świątynia stała się kościołem parafialnym. Na powrót w ręce zakonu, tym razem filipinów, trafiła w 1665 roku, kiedy to jej ówczesny proboszcz wstąpił do tego zgromadzenia. Kościół stoi na skraju dawnego, nie istniejącego obecnie Rynku Śródeckiego. Do jego zachodniej elewacji przylega podparta szkarpami nieukończona gotycka wieża.W jednej z nich znajduje się płyta upamiętniająca zmarłego w 1710 roku Wojciecha Reutha, który jak wynika z łacińskiej inskrypcji, był wpierw rycerzem, a następnie - księdzem.

Zobacz też: Koniec remontu kościoła św. Małgorzaty w Poznaniu

8. Kościół św. Marcina w Poznaniu
Początki kościoła i parafii toną w mrokach historii. Świątynię wzniósł prawdopodobnie książę Przemysł I w 1240 roku. Parafia obejmowała lewobrzeżny Poznań aż po Skórzewo. Istniała przy niej szkoła parafialna. W ciągu wieków kościół był wielokrotnie przebudowywany. Gotycką formę architektoniczną przywrócono mu latach 1950-1954 w trakcie odbudowy po zniszczeniach wojennych. W końcu wojny świątynia, w której Niemcy urządzili magazyn zrabowanych dzieł sztuki, spłonęła wraz z zawartością. Przy kościele znajdował się pierwszy w Poznaniu pomnik Adama Mickiewicza, wykonany przez Władysława Oleszczyńskiego, a zniszczony przez hitlerowców. Obok kościoła znajdowała się również 45-metrowa wieża. najcenniejsze zabytki, znajdujące się w kościele, to tryptyk obrazujący życie św. Katarzyny, pochodzący z 1498 z kościółka cmentarnego w Świerzawie na Dolnym Śląsku drewniana polichromowana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z około 1510 ze szkoły wielkopolskiej, a także wisząca nad wejściem do zakrystii figura Boga Ojca.

Zobacz też: Wieczór kościołów w Poznaniu [ZDJĘCIA]

9. Kościół św. Franciszka Serafickiego
Kościół św. Franciszka Serafickiego, najczęściej zwany kościołem bernardynów, stoi przy ul. Garbary, naprzeciw placu Bernardyńskiego. Jego historia wiąże się bowiem bernardynami, którzy przybyli do miasta w Boże Narodzenie 1456 roku. Budowę murowanej świątyni rozpoczęli w 1470 roku. Kościół ufundowany przez biskupa Andrzeja konsekrowany został w 1473 roku. Otrzymał wezwanie: Świętego Krzyża, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętych Andrzeja, Franciszka i Bernarda ze Sieny. Obecny kształt architektoniczny kościoła nadany został mu w latach 1730-1736 w trakcie odbudowy po zniszczeniach dokonanych przez huragan w 1725 roku. Kościół zniszczony został w czasie II wojny światowej. W trakcie okupacji w świątyni funkcjonowały warsztaty malarskie opery, a podczas wyzwania + punk oporu z działem przeciwpancernym.

Zobacz też: POZNAŃ - Największy żłóbek w Europie u franciszkanów - zobacz film

10. Kościół św. Antoniego Padewskiego
Kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów konwentualnych znajduje się u podnóża Góry Przemysła w Poznaniu, zwanej też zamkową. Franciszkanie, którzy do Poznania sprowadzeni zostali w pierwszej połowie XVII wieku przez biskupa Andrzeja Szołdrskiego, z początku - ze względu na niechęć jaką wzbudzali wśród innych zakonów - otrzymali miejsce pod kościół i klasztor poza miejskimi murami. Plac pod budowę u podnóża Góry zamkowej uzyskali w 1668 roku. Budowa trwała od 1674 do 1728. Po kasacie zakonu Niemcy najpierw w kościele utworzyli magazyn, a później zburzyli klasztorne skrzydła od ulicy Nowej i Sierocej, a świątynię przekazali pobratyńcom wyznania katolickiego. Podczas walk o Poznań w 1945 roku zawaliło się sklepienie nawy głównej. Spośród zabytków, znajdujących się w kościele, wymienić trzeba obraz Matki Boskiej w Cudy Słynącej, będący kopią obrazu z kościoła na Zdzieżu koło Borku Wielkopolskiego, wykonaną w 1666 przez Marcina ze Śródki. Obraz mieści się w pokrytej srebrnymi plakietami ramie.

Zobacz też: TOP 10: Gotyckie kościoły w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie