Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarszy zabytek na Ostrowie Tumskim zostanie oddany do użytku. Kiedy?

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo powstał w XV wieku z inicjatywy Kapituły Poznańskiej oraz ówczesnego biskupa poznańskiego, Andrzeja z Bnina. Konsekracja świątyni odbyła się w 1448 r.
Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo powstał w XV wieku z inicjatywy Kapituły Poznańskiej oraz ówczesnego biskupa poznańskiego, Andrzeja z Bnina. Konsekracja świątyni odbyła się w 1448 r. Waldemar Wylegalski
14 kwietnia abp Stanisław Gądecki dokona konsekracji ołtarza w kościele pw. Najświętszej Marii Panny in Summo. Świątynia jest najstarszym zabytkiem na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Dodatkowo, na zewnątrz wyremontowanego kościoła ukazano bryłę polskiej kaplicy, która najprawdopodobniej została wybudowana dla Mieszka I i Dobrawy w 965 roku.

14 kwietnia przypada uchwalone przez Sejm Święto Chrztu Polski. Ma ono na celu upamiętnienie wydarzenia, które odbyło się w 966 r. W 2021 r. przypada więc 1055. rocznica. Z tej okazji do ponownego użytku liturgicznego zostanie oddany najstarszy zabytek architektury na Ostrowie Tumskim – Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo (Posnaniensi), czyli na zamku (poznańskim). Wzniesiono go w książęcej części grodu poznańskiego, na dawnych murach pałacu oraz kaplicy Mieszka I i Dobrawy.

Pierwsza świątynia w państwie Piastów

Według prof. Hanny Kóčki-Krenz, która przez lata prowadziła w Poznaniu badania archeologiczne, świątynia powstała jako następczyni kaplicy pałacowej, pierwszej świątyni chrześcijańskiej w państwie Piastów. Była ona przeznaczona dla Mieszka I i jego żony. Uważa się, że kaplica powstała z okazji przybycia Dobrawy do Polski.

Z kolei Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo powstał w XV wieku z inicjatywy Kapituły Poznańskiej oraz ówczesnego biskupa poznańskiego, Andrzeja z Bnina. Konsekracja świątyni odbyła się w 1448 r. Do dzisiaj udało się zachować prawie w całości sklepienie gwiaździste z 1448 r. Świątynia została wyłączona z kultu pod koniec XX w. Powstała obawa, że budynek grozi zawaleniem. Podjęto więc prace, których celem było wzmocnienie bryły kościoła, konserwacja elewacji oraz wnętrza.

Renowacja kościoła oraz przeprowadzenie licznych prac konserwatorskich byłyby niemożliwe bez pomocy w ramach projektu unijnego „Tu się wszystko zaczęło” (wartość projektu – 11 mln zł). Projekt był realizowany przy współpracy Archidiecezji Poznańskiej, Miasta Poznania i Muzeum Archeologicznego. Dzięki niemu możliwe było także wykonanie ekspozycji palatium Mieszka I oraz kaplicy Dobrawy na Ostrowie Tumskim.

Uroczystości przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki

Uroczysta konsekracja ołtarza obędzie się 14 kwietnia o godz. 17. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne uroczystość odbędzie się bez udziału wiernych. Oficjalne otwarcie ekspozycji „Tu się wszystko zaczęło” oraz otwarcie kościoła dla zwiedzających będą miały miejsce w późniejszym terminie po ustaniu obostrzeń sanitarnych.

Polecamy też:

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!

Na zdjęciu budowa południowej nitki mostu Dworcowego. Inwestycja została oddana do użytku 22 grudnia 1992 roku.

Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Tak wyglądał Poznań w latach 90. Wielu z tych miejsc już dzi...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto