Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największe Betlejem Poznańskie w historii Poznania. Cztery lokalizacje i bogaty program. Sprawdź kiedy, gdzie i co się będzie działo

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Tegoroczne Betlejem Poznańskie odbywać się będzie w czterech różnych lokalizacjach Poznania.
Tegoroczne Betlejem Poznańskie odbywać się będzie w czterech różnych lokalizacjach Poznania. Adam Jastrzębowski
Pierwszy raz w historii, tradycyjny świąteczny jarmark Betlejem Poznańskie odbędzie się w czterech różnych miejscach. Atrakcje dla mieszkańców Poznania przygotowano na placu Kolegiackim i Wolności, a także na rynku Łazarskim i na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Pierwsze wydarzenie rozpocznie się już w piątek, 18 listopada. Sprawdź pełen program wydarzeń.

Spis treści

Betlejem Poznańskie na Placu Wolności

W piątek, 18 listopada o godz. 18 na pl. Wolności prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak otworzy najnowsze Betlejem Poznańskie. Tak jak w poprzednich latach, w tej lokalizacji przygotowano liczne atrakcje dla mieszkańców i turystów. Pojawi się, aż 40 wystawców, którzy będą sprzedawać smakołyki, a także grzane napoje dla dorosłych i najmłodszych.

Na stoiskach jarmarku będzie można kupić upominki dla bliskich. Zaproszeni artyści zadbają, aby atmosfera świąt była wyczuwalna już w listopadzie. Tegoroczny program będzie uzupełniał świąteczne zakupy aż do 27 grudnia.

Sprawdź też: Jak udekorować choinkę? Zobacz pomysły na ubranie świątecznego drzewka

Betlejem Poznańskie 2022. Program

W programie przygotowano tradycyjnie – spektakle dla dzieci, ale poza tym wspólne kolędowanie, pokazy Fire Show, koncerty oraz świąteczne Silent Disco. Zaplanowano również wizytę Świętego Mikołaja z mroźnej Laponii (11 grudnia, godz. 13.30).

Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach artystycznych pt. „Pracownia Elfów”, które organizuje Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Przygotowano też nie lada atrakcje, jakimi są: wenecka karuzela, Świąteczny Pociąg i karuzela z Mikołajem i reniferami.

Dla fanów gier miejskich przygotowano rodzinną rozrywkę „Bożonarodzeniowa Podróż”. Każdy z gości będzie mógł nadać także list do Świętego Mikołaja. Z kolei lubiący wyzwania będą mogli wytwarzać energię i rozświetlać betlejemską choinkę, wykazując się na ENERGOrowerach.

W trakcie jarmarku będzie można wesprzeć szlachetne akcje na rzecz działalności Hospicjum Palium, Fundacji Bread of Life oraz Drużyny Szpiku. Betlejem Poznańskie na Placu Wolności będzie działać codziennie w godz. 11 – 21.

Co zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski mówi o Betlejem Poznańskim:

od 16 lat

Betlejem Poznańskie na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Po raz pierwszy w historii bożonarodzeniowy jarmark odbędzie się też na MTP w Poznaniu. Otwarcie nastąpi w sobotę, 19 listopada o godz. 11. Potrwa do 23 grudnia na placu Powszechnej Wystawy Krajowej.

Do godziny 14 każdy będzie mógł nieodpłatnie pojeździć na łyżwach na oświetlonym girlandami lampek lodowisku. Odbędą się też pokazy jazdy figurowej, z kolei na jarmarkowej scenie o godz. 12.30 wystawiony zostanie spektakl dla najmłodszych pt. „W magicznej chacie czarownicy”. O godz. 15 zimowy pokaz iluzji, a o godz. 17 ceremonia otwarcia jarmarku z udziałem prezydenta Poznania i rozświetlenie największej choinki w mieście, która ma 16 metrów wysokości. Po nim wystąpi Natalia Kukulska. Koncert bezpłatny.

W niedzielę natomiast w godz. 12-14 będzie można spotkać postacie z bajek, w tym księżniczkę Elsę z „Krainy Lodu”. Natomiast o godz. 17 darmowy koncert Kasi Wilk, czyli zwyciężczyni najnowszej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Betlejem Poznańskie na MTP czynne jest w godz. 11-22 (niedziela w godz. 11-21). Wśród atrakcji jest też: Symulator Lotu Saniami Świętego Mikołaja, Gadający Łoś Marcin, Świąteczne lodowisko, Młyńskie Koło i Domek Świętego Mikołaja. To wszystko w otoczeniu ponad 50 punktów handlowo-usługowych.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz Betlejem Poznańskie?

Głos Wielkopolski

Betlejem Poznańskie na pl. Kolegiackim

Od 3 grudnia rozpocznie się jarmark bożonarodzeniowy na pl. Kolegiackim. Najmłodsi zostaną wprowadzeni w świąteczny nastrój przez Teatr Fuzja, który wystawi spektakl pt. „Takich Świąt jeszcze nie było”. Dzień później, 4 grudnia o godz. 12 „Cicha noc” „wybrzmi” w polskim języku migowym. Z kolei o godz. 17 prezydent Poznania oficjalnie rozświetli miejską choinkę.

Jarmark potrwa do 18 grudnia. W tym czasie nie zabraknie wielu stoisk, imprezy Silent Disco i występów artystycznych, a wśród nich:

  • koncerty zespołu Golden Collective,
  • koncert dudziarza,
  • świąteczne brzmienia w wykonaniu Loop Trigger.

W każdy czwartek o godz. 17 na pl. Kolegiackim odbywać się będą Artystyczne Podwieczorki Czwartkowe, w ramach których będą pokazy taneczne i muzyczne z poczęstunkiem. Betlejem na placu Kolegiackim będzie czynne codziennie od godz. 11 do 20.

Betlejem Poznańskie na rynku Łazarskim

W weekend otwarcia, czyli 3-4 grudnia na poznaniaków i turystów czekać będzie strefa warsztatowa – tam będzie można wykonać kartki i ozdoby świąteczne, a także napisać list do św. Mikołaja. Popołudnie najmłodszym umili spektakl lalkowy „Klaudia i Klaudynka – zabawy zimowe” w wykonaniu Teatru Dzieci Miłość (godz. 12). Będzie pokaz rzeźbienia w lodzie (godz. 13), a także koncert zespołu Golden Collective. Na motorze przyjedzie św. Mikołaj i będzie okazja na poczęstunek z okazji 1. urodzin rynku Łazarskiego (wszystko o godz. 14). Z kolei w niedzielę dzieci obejrzą spektakl pt. „Sasza i Bałwan” przygotowany przez Teatr Fuzja (godz. 12).

Drugi weekend otwarcia to koncert artystów z Teatru Muzycznego (godz. 14). Odbędą się też Targi Sztuk Pięknych, czyli cykliczne wydarzenie umożliwiające obcowanie ze sztuką oraz rzemiosłem (godz. 12-17).

Nie zabraknie Poznań Silent Night, które przewidziane jest 16 grudnia o godz. 18. Zaśpiewana zostanie „Cicha Noc” przez międzynarodową społeczność akademicką.

Świąteczny jarmark na Łazarzu potrwa do 18 grudnia. Czynny od wtorku do czwartku w godz. 12-19, w piątki w godz. 11-19, a w weekendy w godz. 11-20.

Czy będą świąteczne iluminacje i bimba?

Trudno wyobrazić sobie święta w Poznaniu bez klimatycznych i nastrojowych iluminacji. Ze względu na oszczędności te pojawią się, ale w miejscach, gdzie odbywać się będą świąteczne jarmarki. Poza tym będzie można je oglądać na fragmencie ul. Św. Marcin. Łącznie przewidziano ok. 15 proc. obszaru objętego iluminacją w poprzednich latach.

Pl. Wolności rozświetli się od 18 listopada, a pozostałe lokalizacje od 3 grudnia. Przeważnie miasto było rozświetlone do początku lutego, w tym roku ten czas został skrócony do 8 stycznia.

Podobnie jak w ubiegłym roku na poznańskich rynkach: Wielkopolskim, Bernadyńskim, Wildeckim, Jeżyckim staną świąteczne choinki, a po mieście kursować będzie świąteczna bimba. Linia tramwajowa nr 24 będzie wozić pasażerów między jarmarkami od 19 listopada do 23 grudnia na trasie Górczyn PKM – Głogowska – Most Dworcowy – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Aleje Marcinkowskiego.

Tramwaj będzie kursować we wszystkie dni w tygodniu w godz. 16 – 22, co godzinę. Bilety wg taryfy ZTM.

Lokalizacje Betlejem Poznańskiego 2022

  1. Plac Wolności – 18.11-27.12
  2. Międzynarodowe Targi Poznańskie – 19.11-23.12
  3. Plac Kolegiacki – 3-18.12
  4. Rynek Łazarski – 3-18.12

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto