Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASI POWSTAŃCY: Stanisław Fórmański ze Zdun [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
fotografia z nagrobka
Prezentujemy życiorys kolejnego Powstańca Wielkopolskiego, na podstawie znalezionych źródeł i opracowań.

Dotarłem do wspomnień Powstańca Wielkopolskiego Stanisława Fórmańskiego ze Zdun, a także do aktu urodzenia jego, jego rodzeństwa i ślubu, czy opinii Zarządu Powiatowego ZBoWiD w Krotoszynie z 11 maja 1963 r., a także wzmianki w kronice Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdunach.

Stanisław Fórmański urodził się 25 kwietnia 1900 r. w Zdunach, jako syn Jana Fórmańskiego i Konstancji z d. Szwackiej. Miał siostrę Annę i brata Józefa.W latach 1906-1914 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Zdunach. Po ukończeniu szkoły pracował jako robotnik w Siejewie.

Mimo młodego wieku zdążył wziąć udział w I wojnie światowej. 14 czerwca 1918 r. został powołany w szeregi armii niemieckiej. 3 grudnia 1918 r. został zwolniony z wojska i wrócił do Zdun, gdzie włączył się w organizację Powstania Wielkopolskiego. W szeregach powstańczych był od 3 stycznia do 6 lutego 1919 r., czyli od zdobycia do utraty Zdun. Te daty nie są przypadkowe, bowiem po wkroczeniu Niemców do Zdun Stanisław Fórmański ukrył się i dopiero w kwietniu 1919 r. przekroczył granicę frontu.

Wstąpił do 1 Kompanii Sanitarnej w Poznaniu, gdzie służył do 20 listopada 1922 r. Najprawdopodobniej wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zwolnieniu z wojska rozpoczął pracę w Cukrowni Zduny, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 r. został powołany do wojska sanitarnego. W czasie okupacji został wywieziony na roboty przymusowe do Düsseldorf, w 1943 r. został przeniesiony do obozu karnego w Rattwie, a w 1944 r. - wywieziono do go kopania okopów w Kamykach w powiecie wieluńskim. Warto wspomnieć, że na robotach przymusowych był również jego syn Józef (u Paula Weidera w Przedsiębiorstwie Traktorów i Maszyn Rolniczych w Miliczu w latach 1943-1945).

Akcja „Nasi Powstańcy" trwa od 25 października 2016 r.

Zebraliśmy „Naszych Powstańców". Lista nadal się powiększa! [ZDJĘCIA]

Wracając jednak do Stanisława Fórmańskiego. W maju 1945 r. wrócił on do Zdun i rozpoczął pracę w Cukrowni Zduny. 14 sierpnia 1961 r. przeszedł na rentę inwalidzką. Zmarł 5 grudnia 1970 r. i spoczął na cmentarzu w Zdunach.

Miał dwie żony. 24 kwietnia 1926 r. wziął ślub z Heleną z d. Nawrocką (1904-1950), z którą miał trójkę dzieci. Z kolei 9 lutego 1952 r. wziął ślub z Marią (1920-1993).

Był członkiem Związków Zawodowych Przemysłu Cukrowniczego, Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Był również członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdunach, gdzie w latach 1936-1939 był wiceprezesem i zastępcą naczelnika. Był odznaczony m.in. Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Trzeba wyjaśnić też kwestię nazwiska, która nie jest jednoznaczna. W życiorysie i akcie urodzenia wspomniany jest jako Fórmański, w akcie ślubu – Formański, a na nagrobku – Furmański.





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto