Nasilają się kontrole płatności abonamentu RTV. Nie zapłacisz? Pieniądze mogą ściągnąć ci nawet z konta!

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Jeśli mamy zarejestrowany telewizor, płaćmy za niego regularnie abonament RTV, bo w razie niepłacenia zapłacimy karę z odsetkami.
Jeśli mamy zarejestrowany telewizor, płaćmy za niego regularnie abonament RTV, bo w razie niepłacenia zapłacimy karę z odsetkami. BARTOSZ FRYDRYCH
Poczta Polska zaczęła rozsyłać kolejną pulę wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowotelewizyjnego wraz z odsetkami. Jakie konsekwencje czekają tych, którzy je zignorują? Jakie kary mogą zapłacić ci, którzy nie stosują się do przepisów i nie płacą obowiązkowego abonamentu RTV? Czy można ich uniknąć? Ile zapłacimy za używanie niezarejestrowanego telewizora lub radia?

Poczta dochodząc zaległości wysyła do dłużników wezwanie do zapłaty, a w dalszej kolejności upomnienie. Abonament RTV jest opłatą publiczną, określoną Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, a Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 marca 2010 r. orzekł, że nałożenie obowiązku wnoszenia opłat za radio i telewizor jest zgodne z Konstytucją. Gdy więc zlekceważymy otrzymane wezwanie do dobrowolnej zapłaty, musimy się liczyć z tym, że po upływie określonego terminu należność zostanie od nas wyegzekwowana przez naczelnika urzędu skarbowego w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji z naszego wynagrodzenia za pracę, świadczenia emerytalnego lub rentowego, a nawet z rachunku bankowego.

Oficjalnych danych dotyczących płatności obowiązkowego abonamentu RTV nie ma. O szacunkowy raport pokusił się portal money.pl. Jak wynika z jego wyliczeń najbardziej sumienni w płaceniu abonamentu są mieszkańcy Śląska (61,7 proc.) i Wielkopolanie (59,6 proc.).

Zgodnie z przepisami, każdy kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny powinien zarejestrować go w ciągu 14 dni od zakupu. Można to zrobić w placówce pocztowej lub poprzez stronę internetową Poczty Polskiej.

Obowiązek płacenia abonamentu rozpoczyna się od nowego miesiąca. Jeśli więc zarejestrujemy telewizor w lipcu, abonament musimy zapłacić od sierpnia.

Jeżeli już zarejestrujemy radio lub telewizor, musimy abonament płacić regularnie. Gdy z jakichś powodów z nich zrezygnujemy, musimy koniecznie pamiętać, by je wyrejestrować – również na poczcie. Wówczas, od tego momentu abonamentu nie będziemy musieli już uiszczać.

Jeśli nadal mamy zarejestrowany telewizor i przestaliśmy abonament płacić, po jakimś czasie może przyjść do nas wezwanie do zapłaty z maksymalną kwotą około 1,5 tys. złotych – 1362 złote abonamentu z ostatnich pięciu lat (22,70 zł miesięcznie) z ustawowymi odsetkami, w sumie 1465,70 złotych. Dlaczego z ostatnich pięciu lat? Zaległy abonament RTV przedawnia się bowiem po upływie pięciu lat od momentu, kiedy powstał dług, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Po doręczeniu tytułu egzekucyjnego możemy jednak wnieść zarzuty, jeżeli zobowiązanie zostało wykonane i mamy dowody zapłaty należności lub mamy dowód, że odbiornik radiowotelewizyjny został wyrejestrowany, albo też, gdy dochodzona należność uległa 5-letniemu przedawnieniu. Także wtedy, gdy nie doręczono nam upomnienia do zapłaty i nie poinformowano nas, że w przypadku niedotrzymania terminu sprawa zostanie skierowana do postępowania egzekucyjnego. Wniesione w terminie zarzuty rozpatruje organ egzekucyjny po uzyskaniu stanowiska wierzyciela, czyli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeśli zostaną uznane za zasadne postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, możemy wnosić o umorzenie całej należności wraz z odsetkami lub rozłożenie opłat abonamentowych na raty. Wniosek musimy złożyć drogą pocztową (nie elektroniczną) pod adres: Departament Budżetu i Finansów w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. Do wniosku dołączamy dokumenty potwierdzające: szczególne względy społeczne (np. zaświadczenie o bezrobociu lub korzystaniu z pomocy społecznej, sytuację finansową, albo przypadki losowe (np. przewlekła choroba).

W korzystniejszej sytuacji są ci, którzy do telewizorów w domu nigdy się nie przyznali. W ich przypadku najlepszym sposobem na uniknięcie kary jest niewpuszczenie kontrolera do domu. Właściciel mieszkania nie ma bowiem obowiązku wpuścić przedstawiciela poczty do domu nawet, gdy ten się wylegitymuje.

Gdy jednak kontrolerowi uda się w jakiś sposób stwierdzić, że używamy niezarejestrowany odbiornik radiofoniczny lub telewizor zapłacimy jednorazową karę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność obowiązującej miesięcznej opłaty abonamentowej. W przypadku tegorocznych stawek – 210 zł, gdy mamy niezarejestrowane radio i 681 zł w przypadku niezarejestrowanego telewizora.

Zwolnieni z opłat

Uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bezrobotni,
  • pobierający świadczenie przedemerytalne
  • osoby z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoby, które otrzymują świadczenia pielęgnacyjne albo rentę socjalną,
  • osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna, inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli w tym roku kwoty 2 292,51 zł.

UWAGA! Żeby zostać zwolnionym z tej opłaty trzeba uzyskać specjalne zaświadczenie. Dostaniemy je na poczcie, jeśli przedstawimy dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia z abonamentu. W tej sprawie na pocztę nie muszą iść jedynie 75-latkowie.

Nowe składki ZUS dla firm

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-14T22:17:26 02:00, Gość:

A co z tymi,ktorzy nie zarejestrowali telewizora

Przeczytaj artykuł jeszcze raz...

G
Gość

A co z tymi,ktorzy nie zarejestrowali telewizora

Dodaj ogłoszenie