Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz chleb powszedni

(mat)
W Polsce chleb wypieka się najczęściej z mąki żytniej, pszennej lub mieszanki obu tych rodzajów. Najbardziej wartościowy pod względem odżywczym jest ciemny chleb razowy, wypiekany z ziaren zmielonych tylko raz (tzw.

W Polsce chleb wypieka się najczęściej z mąki żytniej, pszennej lub mieszanki obu tych rodzajów.
Najbardziej wartościowy pod względem odżywczym jest ciemny chleb razowy, wypiekany z ziaren zmielonych tylko raz (tzw. pełny przemiał). Zawiera on najwięcej cynku, żelaza, magnezu, wapnia, miedzi, manganu, fosforu oraz witamin z grupy B.

Warto wybierać chleby razowe z dodatkiem roślin oleistych, takich jak: słonecznik, dynia, sezam, orzechy, soja, kukurydza. Wzbogacają one codzienne posiłki w nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto w sklepach ze zdrową żywnością dostępny jest chleb razowy na zakwasie. Zawiera on żywe kultury bakterii, które ułatwiają trawienie i chronią układ pokarmowy. Według specjalistów, najmniej wartościowe jest pieczywo białe, pieczone z oczyszczonej mąki z dodatkiem polepszaczy.

Chleb ma nie tylko wielowiekową tradycję, ale również nieocenione właściwości pokarmowe. Zawiera węglowodany, białko i niewielkie ilości tłuszczów roślinnych. Otrzymywany jest z wypieku ciasta, złożonego z różnych rodzajów mąki, wody i soli. Wcześniej poddawane jest ono fermentacji z wykorzystaniem drożdży (fermentacja alkoholowa) lub kwaśnego mleka.


Mało kalorii

Chleb jest często wykluczany z diety, zwłaszcza przez osoby odchudzające się. Niesłusznie, amerykańscy dietetycy zalecają, aby jeść codziennie 4 – 5 kromek chleba, najlepiej razowego.
Wbrew powszechnym opiniom, chleb zawiera bowiem niewiele kalorii, a najbardziej tuczące są dodatki do niego (np. masło, tłuste sery i wędliny).
Węglowodany roślinne (np. błonnik) zawarte w pieczywie nie podlegają trawieniu, ale pochłaniają wodę i w ten sposób wypełniają żołądek. Dzięki temu szybciej i na dłużej zapewniają uczucie sytości.

Jedzenie chleba bogatego w błonnik:
* przyspiesza perystaltykę jelit;
* zwiększa przemianę materii;
* oczyszcza organizm z toksyn;
* obniża poziom cholesterolu we krwi.
Ostatnio potwierdzono również, że błonnik odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce raka jelita grubego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto