Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz sondaż: PiS wygrywa. Ale bez większości [ANALIZA]

Maria Mazurek
Tuż przed ciszą wyborczą prezentujemy wyniki naszego najnowszego sondażu. PiS-owi zabraknie siedmiu głosów, by rządzić samodzielnie Prof. Marek Bankowicz, politolog: - Tak ciekawych wyborów jeszcze nie było. Wszystko jest możliwe, łącznie z... kolejnymi wyborami. I to szybko.

Copy: Sondaż 23 X. Wyniki ogólnopolskie
Create column charts

Prezentujemy wyniki ostatniego sondażu, jaki przeprowadziliśmy z innymi gazetami grupy Polska Press i Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia. Zapytaliśmy 8 tysięcy Polaków, na kogo zagłosują. 39,5 proc. respondentów twierdzi, że na PiS. Na PO głos odda 24,5 proc. wyborców. Próg przekroczą jeszcze: Zjednoczona Lewica (9 proc.), Kukiz ‘15 (7,5), Nowoczesna (6) i PSL (6 proc.).

W Małopolsce tradycyjnie nastroje są nieco bardziej prawicowe, niż w skali kraju. Tu na PiS zamierza zagłosować 44 proc. Na PO - 28,1. Brąz dostaje KORWiN - 7,4 proc. (w skali kraju nie przekracza progu wyborczego - ma 4,5 proc.). - Małopolanie są wierni, stąd większe poparcie dla KORWiN-a - zwraca uwagę prof. Marek Bankowicz, politolog z UJ. - W innych regionach wolą nowości: Kukiza albo Petru - mówi.

Sondaż 23 X. Wybory do Sejmu (Małopolska)
Create column charts

Według naszych symulacji PiS zgarnie 224 mandaty - a więc zabraknie mu 7 posłów do większości. Najciekawsze pytanie brzmi: z kim i czy w ogóle wejdzie w koalicję?

Dr Jarosław Flis, politolog z UJ: - Myślę, że znajdzie chętnych, choćby ludowców. Teraz niby nikt nie chce mówić o koalicji, ale potem jakieś uzasadnienie się znajdzie - mówi Flis. Innego zdania jest prof. Bankowicz: - Raczej będą próbowali rządzić sami. Druga opcja to stworzenie koalicji „wszystkich przeciw PiS”, ale musieliby w to wejść absolutnie wszyscy, łącznie z Kukizem, który zarzeka się, że w koalicję nie wejdzie z nikim - mówi politolog. A co, jeśli nie wyjdzie ani taki scenariusz, ani PiS nie będzie w stanie sam stworzyć stabilnego rządu mniejszościowego? - Wtedy dopiero będzie ciekawie! - mówi Bankowicz. - Może skończyć się kolejnymi wyborami. Jedno jest pewne: tak ciekawych wyborów w III RP nie było.

[zaj_kat]

Na mapce i w ramce obok prezentujemy symulację podziału mandatów w Małopolsce, przygotowaną przez Andrzeja Wałkowicza, radcę prawnego, byłego urzędnika wyborczego w Małopolsce.

***

Ryszard Wałkowicz zrobił dla nas symulację, które osoby konkretnie wejdą z małopolskich okręgów do Sejmu oraz skomentował te wyniki:

Okręg 12 – 8 mandatów Małopolska Zachodnia:
PiS – 5
PO – 3
Kukiz – 0
Korwin – 0
ZL – 0
PSL – 0
Nowoczesna – 0

Analizując wyniki w porównaniu do ostatniego sondażu dla Polska Press w tym okręgu nie nastąpiły żadne zmiany w sympatiach wyborców. Wyniki nie zmieniły się, co oznaczać może, że wyborcy są zdecydowani na kogo głosować.
Taki rozkład preferencji wyborczych spowodowany jest startem dwóch mocnych i rozpoznawalnych jedynek w tym okręgu. Z jednej strony z potencjalnym kandydatem na premiera Beatą Szydło, a z drugiej - samorządowcem, marszałkiem Markiem Sową. W mojej ocenie te dwie postacie bardzo mocno polaryzują scenę polityczną, skupiając wokół siebie wyborców obu partii.

Analizując listy PiS-u mandat zdobędą: Beata Szydło – niekwestionowany lider. Na drugim miejscu zobaczymy Marka Polaka, posła z Wadowic. Trzecie miejsce zajmie Jarosław Szlachetka, obecnie radny wojewódzki. Trudno wyrokować o pozostałych dwóch wolnych mandatach do parlamentu. Tutaj rozegra się walka pomiędzy Krzysztofem Kozikiem, Jarosławem Jurzakiem wicestarostą Chrzanowskim, Ewą Filiak wieloletnią Burmistrz Wadowic, a obecnym posłem i ostatnim na liście PiSu w tym okręgu Filipem Kaczyńskim.

Natomiast w PO mandat zdobędzie Marszałek Marek Sowa, na drugim i trzecim miejscu zobaczymy obecnych posłów Dorotę Niedzielę i Roberta Maciaszka. Nie przewiduję tu żadnych niespodzianek.

Okręg 13 – 14 mandatów - Kraków:

PiS – 5
PO – 6
Kukiz – 1
Korwin – 0
ZL – 1
PSL – 0
Nowoczesna – 1

Analizując wyniki w porównaniu do ostatniego sondażu dla Polska Press w tym okręgu wyraźnie widać tendencje zwyżkową dla Platformy Obywatelskiej. W porównaniu do ostatniego badania PO zyskała dwa mandaty: jeden kosztem Prawa i Sprawiedliwości, a drugi odbiera komitetowi Kuzkiza. Na uwagę zasługuje mocny wzrost poparcie dla Nowoczesnej w skali całej Małopolskie – z 2,5% w ostatnim badaniu do 5,1 w obecnym. Muszę zaznaczyć, że nie przełoży się to na wynik w całym regionie, ale tylko w mieście Krakowie i Tarnowie, gdzie NowoczesnaPL skupiła swoich wyborców jako typowa partia miejska.

Analizując listy Platformy Obywatelskiej mandat zdobędą Rafał Trzaskowski i Bogusław Sonik, trudno mi jednak jednoznacznie wskazywać na wyraźnego lidera. W przypadku obu kandydatów wyniki ich mogą być porównywalne. Kolejne miejsca zajmie najprawdopodobniej obecny poseł Ireneusz Raś, który jest rozpoznawalny w Krakowie. Czwarty mandat może przypaść w udziale Grzegorzowi Lipcowi, szefowi struktur PO w Małopolsce, który prowadzi bardzo mocną kampanie wyborczą. Piąte miejsce może zając Lidia Gądek. O ostatni mandat walkę stoczy były prezydent Krakowa Józef Lasota z mistrzynią olimpijską Jagną Marczułajtis-Walczak.

Z list PiS-u pierwszy mandat zdobędzie Małgorzata Wasserman. Kolejne miejsce zajmą obecni posłowie: Andrzej Adamczyk i Jarosław Gowin. Cała trójka przymierzana jest do objęcia funkcji ministerialnych po wyborach. Na czwartej pozycji najprawdopodobniej znajdzie się Barbara Bubula. Ciekawie zapowiada się walka o ostatnie miejsce biorące na liście PiS-u, którą w mojej ocenie stoczą obecny poseł Ryszard Terlecki, także z obecnym posłem Piotrem Ćwikiem, który prowadzi bardzo dobrą kampanie w Skawinie, a Elżbietą Dudą i posłem - faworytem z tej czwórki - Jackiem Osuchem z Olkusza.

Nie przewiduję niespodzianek na liście NowoczesnejPL gdzie mandat raczej ma zapewniony Jerzy Meysztowicz.
Podobnie sytuacja przedstawia się na liście Kukiza gdzie pierwsze miejsce zajmuje Agnieszka Ścigaj, ale ma coraz większą konkurencje w osobie Kamil Kępińskiej, która na ostatniej prostej prowadzi agresywną kampanię.

Ciekawie w mojej ocenie wygląda sytuacja na liście Zjednoczonej Lewicy, gdzie jedynką jest Kazimiera Szczuka. Wyborcy lewicowi nie lubią eksperymentować z kandydatami spoza Krakowa, czego dowodem były ostanie wybory parlamentarne i przegrana Tomasza Kality w ten czas rzecznika partii z Warszawy. Dlatego liderowi listy może skutecznie zagrozić Ryszard Śmiałek, który jest widoczny w kampanii outdoorowej w mieście oraz może liczyć na głosy krakowskiego elektoratu SLD.

Okręg 14 – 10 mandatów (N. Sącz):
PiS – 7
PO – 2
Kukiz – 1
Korwin – 0
ZL – 0
PSL – 0
Nowoczesna – 0

Analizując wyniki w porównaniu do ostatniego sondażu dla Polska Press w tym okręgu nie nastąpiły żadne zmiany w sympatiach wyborców. Poparcie dla PiS-u i PO we wszystkich sondażach zrobionych przez Polska Press jest stabilne, pozostając na tym samym poziomie.

Na mandaty mogą liczyć w PiSie jako pierwszy Piotr Naimski. W dalszej kolejności obecni posłowie Anna Paluch, Wiesław Janczyk, Barbara Bartuś, Edward Siarka i Arkadiusz Mularczyk. Ostatni mandat może przypaść może dwójce na liście Józefowi Leśniakowi albo Pawłowi Śliwie.

Natomiast po największą szansę z tego okręgu na reprezentowanie PO w nowym parlamencie mają obecny minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński i poseł z Zakopanego Andrzej Gut-Mostowy.

Z komitetu Kukiza największe szanse na mandat ma jedynak na tej liście Elżbieta Borkowska.

Okręg 15 – 9 mandatów (Tarnów):
PiS – 6
PO – 2
Kukiz – 0
Korwin – 0
ZL – 0
PSL – 0
Nowoczesna – 1

Analizując wyniki w porównaniu do ostatniego sondażu dla Polska Press, w tym okręgu utrzymuje się stałe wysokie poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Wynik Platformy Obywatelskiej też jest bez zmian. Zaskakuje spadek poparcia dla listy Kukiza i potencjalny brak mandatu dla tego ugrupowania, co dziwi gdyż jej lider Norbert Kaczmarczyk z Proszowic prowadzi bardzo dużą kampanię.

PSL w obecnym badaniu nie uzyskuje mandatu, podkreślić należy jednak, że w subregionie tarnowskim PSL od lat cieszy się silnym i stabilnym poparciem. Biorąc pod uwagę silną pozycję PSLu okręgu tarnowskim oraz jej rozpoznawalnego lidera listy, ministra pracy Władysław Kosinika-Kamysza, PSL ma wciąż duże szanse na zdobycie mandatu.

Dużym zaskoczeniem może jest prognoza mandat poselskiego w tym okręgu dla NowoczesnejPL. Jeżeli sondaż się sprawdzi mandat obejmie najprawdopodobniej Krzysztof Nowak z Tarnowa.

Posłami z PiSu będą jako pierwszy lider listy Włodzimierz Bernacki, kolejne mandaty wezmą Józef Rojek, Urszula Rusecka z Wieliczki, Anna Czech dyrektor szpitala św. Łukasza w Tarnowie, poseł Michał Wojtkiewicz. O ostatni mandat powalczą Piotr Gładysz, który prowadzi aktywną i widoczną kampanie w okręgu tarnowskim z dyrektor szpitala w Brzesku, radną wojewódzką Józefą Szczurek-Żelazko.

W mojej ocenie nie będzie w tym okręgu zaskoczenia z wyborem posłów PO. Mandaty powinni objąć obecna wiceminister edukacji Urszula Augustyn i Robert Wardzałą, choć oboje są z Tarnowa i nie powinni zapominać o Elżbiecie Achinger z Wieliczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto