Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Natasza Urbańska na premierze filmu "1920. Bitwa Warszawska” w Poznaniu

Redakcja
Byli żołnierze w historycznych strojach i twórcy filmu. Pierwsi ...
Byli żołnierze w historycznych strojach i twórcy filmu. Pierwsi ... Radek Rakowski
Byli żołnierze w historycznych strojach i twórcy filmu. Pierwsi poznaniacy zobaczyli najnowszy obraz Jerzego Hoffmana.

1920. Bitwa Warszawska to pierwszy polski film nakręcony w technice stereoskopowej – 3D. Nic dziwnego, że na wtorkowej premierze filmu w Cinema City Poznań Plaza oprócz odtwórczyni głównej roli – Nataszy Urbańskiej, pojawił się operator kamery – Sławomir Idziak. To jeden z najbardziej wziętych hollywoodzkich twórców, ma na swoim koncie m.in. nominację do Oscara za zdjęcia do „Helikoptera w ogniu”, zrealizował także „Harry’ego Pottera i Zakon Feniksa”.

- Cieszę się, że jestem w Poznaniu, ponieważ właśnie tutaj mój dziadek miał zakład fotograficzny – przywitał publiczność Idziak.

Publiczności oprócz swoich rodzinnych związków ze stolicą Wielkopolski zdradził także różnicę między pracą w Polsce a w Hollywood. U nas pracuje się przede wszystkim dużo szybciej. Głównie z powodu budżetu filmu. I chociaż ponad 40 mln zł wydanych na 1920. Bitwę Warszawską to w polskich warunkach gigantyczne pieniądze, to jednak w porównaniu z realiami amerykańskimi to film niskobudżetowy.

- Gdy wyjechałem robić „Harry’ego Pottera” do domu wróciłem po roku – opowiada Sławomir Idziak. – Tutaj cały film powstał w trzy miesiące.

Goście poznańskiej premiery "1920. Bitwa Warszawska"

A skoro Sławomir Idziak swoje krótkie wystąpienie zaczął od koligacji rodzinnych, to nie mogło być inaczej także w przypadku Nataszy Urbańskiej, odtwórczyni głównej roli kobiecej w 1920. Bitwie Warszawskiej.
- Mój tata jest z Poznania – przyznaje aktorka.

Choreograf Janusz Józefowicz nie mógł więc powiedzieć nic innego jak:
- Zacznę od moich koligacji z Poznaniem. Mam żonę, której ojciec jest z Poznania. I przypominam sobie zawsze o tym, jak chodzi za mną i gasi światło. Ja zapalam, a ona gasi - opowiadał z uśmiechem mąż... Urbańskiej. 



Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz

Skąd wśród twórców filmu znany choreograf? Pierwsza jego część w zasadzie w całości dzieje się w jednym z warszawskich kabaretów, gdzie gwiazdą jest Ola, grana przez Nataszę Urbańską.
- W okresie międzywojennym rozpoczął się polski teatr muzyczny – wyjaśnia Józefowicz. – Tak się wspaniale złożyło, że odtwarzaliśmy tą rzeczywistość w doborowym towarzystwie. Przed wojną pisaniem piosenek kabaretowych zajmowali się ludzie wszechstronnie wykształceni, ludzie którzy panowali nad partyturą orkiestry symfonicznej i tak jest tu, w przypadku Krzesimira Dębskiego.

Autor muzyki także ma ścisłe związki z Poznaniem. W naszej Akademii Muzycznej studiował kompozycję. Potem zasłynął jako członek grupy String Connection, a od wielu lat zajmuje się prawie wyłącznie komponowaniem. Jak przyznaje, muzyka do 1920. Bitwy Warszawskiej nie była prostym zadaniem.

- Miałem wiele nacisków, żeby była to muzyka patetyczna – zdradza Krzesimir Dębski. – Taką można najłatwiej napisać, ale nie pasowała ona do mojej wizji tego filmu i powstałą zupełnie inna muzyka.



Sławomir Idziak, Krzesimir Dęski i członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych 3. Bastion Grolman

Niewiele osób wie, że 1920. Bitwa Warszawska nie powstałaby bez dużej pomocy poznaniaków.
- W film, poczynając od samego początku, byli zaangażowani ludzie, którzy mieszkają w Poznaniu – przyznaje Andrzej Szenajch, współautor kostiumów i konsultant militarny. – Pan Marek Zalewski organizował nam spotkania z grupami konnymi, w czasie zdjęć brał udział oddział Ułanów Poznańskich pod dowództwem Romana Kusza i stojący za nami koledzy z 3. Bastionu Grolman. Widzieć ich będziecie bardzo dużo i bardzo wyraźnie. To są świetni aktorzy, grali w tym filmie fantastycznie i chwała im za to.

Ale to nie koniec poznańskich związków filmu 1920. Bitwa Warszawska. Większość mundurów, które możemy oglądać na ekranie, powstała w poznańskiej firmie Hero Collection.
- Chcę za to bardzo gorąco podziękować Krzysztofowi i Romanowi Kłoskowskim – dodaje Andrzej Szenajch.

Specjalnie dla Was rozmawialiśmy także o pracy nad filmem z Nataszą Urbańską, Sławomirem Idziakiem i Krzesimirem Dębskim - wkrótce zapisy tych rozmów będziecie mogli przeczytać na mmpoznan.pl.

Aby zobaczyć więcej zdjęć przejdź do fotogalerii

Czytaj także:
Gdzie w Poznaniu zobaczysz film „1920. Bitwa Warszawska”

Najnowszy obraz Jerzego Hoffmana już od piątku oglądać możemy w polskich kinach wyświetlających filmy w technice 3D. W każdym z poznańskich multipleksów będziemy mieli do wyboru po kilkanaście seansów dziennie, a Multikinie 51 – nawet 21!

Bitwa Warszawska a sprawa poznańska

W najnowszym filmie Jerzego Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska” wątek poznański pojawia się dwa razy. I jeden z nich wywoła w Poznaniu z pewnością wiele dyskusji.


Natasza Urbańska: "1920. Bitwa Warszawska" była wielkim wyzwaniem i wspaniałą przygodą

Przed poznańską premierą filmu "1920. Bitwa Warszawska" rozmawialiśmy z Nataszą Urbańską - odtwórczynią głównej kobiecej roli w obranie Jerzego Hoffmana. Dowiedz się jak przebiegała praca na planie i jakie są następne plany zawodowe Nataszy Urbańskiej.




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto