Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka i sztuka będą królować w Poznaniu

Ula Niepewna
Ula Niepewna
Chemiczne science show na Politechnice, malowanie bakteriami ...
Chemiczne science show na Politechnice, malowanie bakteriami ... archiwum/Lilia Łada
Chemiczne science show na Politechnice, malowanie bakteriami czy wykłady o robotach - to niektóre atrakcje XV edycji Festiwalu Nauki i Sztuki.

W tym roku organizatorzy przygotowali setki atrakcji, a wśród nich: warsztaty, konkursy, wycieczki, eksperymentalne wykłady i doświadczenia, które będą trwały aż do czwartku, 29 marca. Na festiwalu każdy - od fanów robotów, zaciętych biologów, poważnych konstruktorów po szalonych chemików znajdzie coś dla siebie. To doskonała okazja do pogłębienia swojej wiedzy lub odkrycia nowych pasji.


Zobacz szczegółowy program festiwalu


Uniwersytet Przyrodniczy

Uczelnie z całego miasta przygotowały na ten dzień mnóstwo atrakcji. Oferta Uniwersytetu Przyrodniczego jest naprawdę imponująca. Warto wybrać się np. na wystawę: „Fascynujący Świat Naczyń Krwionośnych”, którą można podziwiać we wtorek, od 10 do 16. Dla odważnych fanów egzotycznych zwierząt przygotowano wykład „Clouded Boa – Boa Dusiciel, myśliwy znad wielkich rzek” połączony z wystawą żywych okazów. Fani zdrowego żywienia mogą udać się na uniwersytecki hol, gdzie będą mogli posłuchać o „Mikrobiologii na talerzu- czyli co żyje w naszym jedzeniu?” i zaobserwować mikroorganizmy pod mikroskopem. Uniwersytet Przyrodniczy przyciągnie także m.in. młodych detektywów ( wykład o tym, jak odizolować i zabezpieczyć DNA), miłośników medycyny, fauny morskiej czy dietetyki.

Instytut Inżynierii Rolniczej

Przyszli rolnicy będą mogli uczestniczyć w tym dniu w szeregu wykładów dotyczących m.in. bezpieczeństwa w ich pracy, przepisów, produktów rolnych. Niektóre atrakcje zainteresują jednak nie tylko amatorów rolnictwa- posłuchać będzie można tam prelekcji na temat sztucznej inteligencji czy szpiegowaniu i kradzieżach w Internecie. Przygotowano również wykłady dla fanów robotów.

Kolegium im. K. Gawęckiego

Zajęcia przygotowane przez Kolegium zapowiadają się naprawdę interesująco. We wtorek, już od 10 dociekliwi będą mogli dowiedzieć się, czy można wyhodować zwierzę z próbówki, a od 11 uczestniczyć w warsztatach na ten temat, podczas których m.in. przedstawione zostaną techniczne aspekty zapładniania in vitro.

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego

Akademia proponuje w tych dniach m.in. zwiedzanie pracowni lutniczej, gdzie studenci Katedry Lutnictwa zaprezentują niezwykłą i pełną sekretów budowę instrumentów muzycznych. W akademickiej sali rytmicznej przeprowadzone zostaną także warsztaty „Grawitacja w ruchu”, w trakcie których zainteresowani będą mogli obserwować związek między grawitacją, a przepływem ruchu.

Uniwersytet Medyczny

 

W centrum kongresowo-dydaktycznym odbędzie się wykład na temat inżynierii genetycznej. Dociekliwi będą mogli uzyskać odpowiedź na pytania, jak zmieniała się ona przez lata, co dzięki niej można uzyskać współcześnie- a wszystko to na podstawie doświadczenia poznańskich badaczy. Bardzo ciekawie zapowiada się także wykład „Lalka Barbie- postulat wzoru czy represja wizerunku?”, który poruszy problemy anoreksji, bulimii oraz otworzy dyskusję na temat dawnych i obecnych kanonów piękna.

Collegium Biologicum

Biolodzy zabiorą nas w podróż współczesną Arką Noego i w środę opowiedzą o zabezpieczaniu materiału genetycznego, co być może umożliwi w przyszłości odnowienie zagrożonych gatunków. „Nauka poszła w las- z nawigacją GPS odkrywamy świat roślin i zwierząt”- podczas tego spotkania odbędzie się wycieczka, a więc jest to okazja na zdobycie praktycznej wiedzy.

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Organizatorzy zapewnią nas, że: „Nie z każdej chmury pada deszcz” wykładając o rodzajach chmur, frontów itp. Oprócz tego podczas wykładu odpowiedzą na pytanie:„Co w glonach piszczy? Czyli skąd wiemy, co działo się w przeszłości.”

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Tam na brak atrakcji również nie można narzekać- na auli w środę odbędzie się Turniej Debat Oksfordzkich, czyli świetna okazja do zdobycia wiedzy na temat poprawnego argumentowania, rozwiązywania konfliktów i wygrywania sporów.

Oferta XV Festiwalu Nauki i Sztuki zaskakuje różnorodnością. Oprócz wymienionych atrakcji warto wybrać się także na Wydział Nauk Społecznych, Matematyki i Informatyki, czy Fizyki UAM. Ogród botaniczny oraz Wydział Teologiczny również zapewnili w tych dniach dla poznaniaków mnóstwo atrakcji. Organizatorzy zaskoczyli w tym roku różnorodnością propozycji, więc z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto