Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Neon Wilda wrócił na swoje miejsce! [ZDJĘCIA, FILM]

Paulina Rezmer, ZSN
Neon Wilda - montaż
Neon Wilda - montaż Zbyszek Snusz
Neony stolicy Wielkopolski mają swoje miejsce nawet w słynnej piosence Grabaża "Ezoteryczny Poznań". Jeden z nich właśnie wrócił właśnie na poznańskie ulice. Neon Wilda zamontowano w środę nad wejściem do dawnego kina przy ul. Wierzbięcice. Uroczyste rozświetlenie już w piątek.

Neon Wilda wrócił na swoje miejsce!

"Na Wildzie mieszka szatan, czarna magia, wolno zapalają się neony" śpiewał Grabaż w hicie Pidżamy Porno. Choć kolorowe rurki znikają z ulic miasta, ten fragment nieoficjalnego hymnu miasta zna chyba każdy, kto próbował tu zapuścić korzenie.

Za neonowym klimatem zatęsknili Wildzianie z fundacji SPOT. I postanowili przywrócić historyczny napis. W piątek o godz. 18. rozbłyśnie on przy ul. Wierzbięcice 36/38. - Wydarzenie nie jest jednorazowe. Ze środków przeznaczonych na realizację projektu opłaciliśmy dostawę energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania instalacji - mówi Marta Milczarek. - Na rozświetlenie neonu Wilda zapraszamy oczywiście wszystkich poznaniaków.

POLECAMY: Zobacz, jak powstają neony w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Przygotowania trwały wiele miesięcy, a neon powstał w pracowni Piotra Heinze, z której pochodził pierwowzór - napis "Kino Wilda". Do projektu użyto tej samej czcionki i zastosowano te same wymiary. Myli się jednak ten, kto myśli, że rola kolorowych rurek sprowadzać się będzie tylko do świecenia. To swoisty "przypominacz".

- Rekonstrukcja części historycznego neonu od początku miała być pretekstem do działań angażujących różne grupy mieszkańców Wildy, a nie celem samym w sobie - podkreśla Marta Milczarek. - Ma też wzmocnić wizerunek dzielnicy, uczynić ją atrakcyjniejszą zarówno dla poznaniaków, jak i dla turystów odwiedzających miasto - dodaje.

Pomysłodawcy akcji mają nadzieję, że ich działania pozytywnie wpłyną na proces rewitalizacji dzielnicy i - co najważniejsze - zwrócą uwagę mieszkańców na potrzebę wspólnego angażowania się w życie Wildy. Realizacja projektu neoWilda wraz z szeregiem spotkań dla mieszkańców, warsztatów w pracowni neonów Piotra Heinze kosztowała 28 tys. zł. Fundusze pochodzą z programu Urzędu Miasta "Centrum warte Poznania".

Ostatnim z serii zaplanowanych wokół neonu Wilda wydarzeń będzie dyskusja z udziałem plastyka miejskiego Piotra Libickiego, Doroty Bonk-Hammermeister ze stowarzyszenia Wildzianie i dr Łukasza Rogowskiego z UAM a także przedstawiciele agencji Poornomore. Spotkanie odbędzie się 14 listopada o godz. 18 w SPOT.

Co się dzieje w stolicy Wielkopolski? Zajrzyj na poznan.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto