Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie L4 na wypalenie zawodowe. Dlaczego lekarze nie mogą wystawiać zwolnień lekarskich z tego powodu? Czym objawia się wypalenie?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wypalanie zawodowe objawia się m.in. ogólnym wyczerpaniem, dystansem do wykonywanej pracy i spadkiem profesjonalizmu.
Wypalanie zawodowe objawia się m.in. ogólnym wyczerpaniem, dystansem do wykonywanej pracy i spadkiem profesjonalizmu. sorrapongs/123rf
Wypalenie zawodowe to coraz częstszy problem dotykający Polaków. Choć niektórym wydawało się, że w związku ze zmianami w klasyfikacji chorób, od tego roku będę mogli skorzystać z tego powodu ze zwolnień lekarskich, okazuje się, że nie jest to oczywiste. Dowiedz się, dlaczego lekarz nie może wystawić L4 mimo odczuwanego przez pacjenta chronicznego stresu związanego z pracą.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje wypalenie zawodowe, jako syndrom wynikający z przewlekłego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany. Charakteryzuje je:

  • uczucie wyczerpania,
  • zwiększony dystans psychiczny, negatywne lub cyniczne nastawienie do wykonywanej pracy,
  • poczucie nieskuteczności i braku spełnienia.

WHO podkreśla, że termin wypalenia odnosi się do zjawisk w kontekście zawodowym i nie powinien być stosowany do opisywania doświadczeń w innych dziedzinach życia.

Od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie najnowsza, zaktualizowana przez WHO Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11), gdzie wypalenie zawodowe znalazło się z kodem QD85, obok takich czynników jak problemy dotyczące zatrudnienia czy związane z bezrobociem. Nie oznacza to jednak, że lekarze mogą wystawiać zwolnienia chorobowe z tego powodu.

Dlaczego nie można wystawić L4 z powodu wypalenia zawodowego?

Zwolnienie lekarskie spowodowane wypaleniem zawodowym nie może być wystawiane od 1 stycznia z dwóch powodów. Po pierwsze najnowsza wersja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych jest w Polsce obecnie dopiero tłumaczona, a zakończenie prac zapowiadane jest dopiero na 30 czerwca 2023 r. Do tego czasu nadal obowiązuje poprzednia wersja klasyfikacji (ICD-10), które nie upoważnia lekarzy do wystawiania zwolnień z powodu objawów wypalenia zawodowego.

Zgodnie z art. 55 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lekarze wystawiają zwolnienia lekarskie w oparciu o numer statystyczny choroby ustalony według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Jednak zdaniem ekspertów, mimo że wypalanie zawodowe znajdujące się w klasyfikacji, nadal może być traktowane, jedynie jako syndrom powiązany ze stanem zatrudnienia. Potwierdzony jest jego wpływ na zdrowie i może wymagać ewentualnej konsultacji lekarskiej, ale nie powinno być traktowane w świetle obowiązujących przepisów, jako osobna jednostka chorobowa, będąca bezpośrednią podstawą do wystawienia zwolnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie będzie L4 na wypalenie zawodowe. Dlaczego lekarze nie mogą wystawiać zwolnień lekarskich z tego powodu? Czym objawia się wypalenie? - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto