Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie profilaktyki stomatologicznej dla dzieci? Potężna klapa miejskiego programu. Wydano mniej niż 1 proc. budżetu

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Miejski program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci został zlikwidowany. W żadnej z poznańskich szkół nie powstał gabinet stomatologiczny.
Miejski program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci został zlikwidowany. W żadnej z poznańskich szkół nie powstał gabinet stomatologiczny. Andrzej Banas/zdjęcie ilustracyjne
W październiku 2020 roku stworzono poznański program polityki zdrowotnej pod nazwą „Profilaktyka stomatologiczna dla dzieci w wieku 7-11 lat zamieszkałych w Poznaniu, na lata 2021-2023”. Został on wykonany w zaledwie jednym procencie, ze względu na niewywiązanie się z umowy przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej, mieszczące się przy poznańskiej ulicy Bukowskiej. Nie wiadomo czy program będzie w przyszłości kontynuowany.

Głównym powodem zamknięcia projektu były problemy z realizacją programu przez Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne, które odstąpiło od umowy. Jak twierdziła Joanna Olenderek, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Poznań, głównym argumentem były obostrzenia pandemiczne, utrudniające dostęp do lekarzy. Budżet programu został zrealizowany na poziomie 1 proc.

- Nawet pandemia nie może być wytłumaczeniem fiaska. Ona mogła ograniczyć, a nie zniweczyć cały program. Skoro nie da się go zrealizować chociaż w połowie, to znaczy ze jest wadliwie skonstruowany. Głosowanie za oznaczałoby absolutorium dla wydziału za ten program, a on zupełnie nie trafił w zapotrzebowanie

- grzmiał przewodniczący klubu radnych PiS Przemysław Alexandrowicz. podkreślał także, że program został uruchomiony, gdy pandemia trwała już pół roku.

Nie będzie profilaktyki stomatologicznej dla dzieci. Potrzebna zmiana operatora

Ponieważ operator programu został wybrany na podstawie konkursu, nie było możliwości jego zmiany. - Program ten jest jedynym, gdzie współpraca z realizatorem była trudna i nie wywiązywał się on z umowy. Została mu przekazana jedynie pierwsza transza pieniędzy. Kolejne są przekazywane po zrealizowaniu 80 proc. kwoty, co w tym przypadku się nie stało. W pozostałych programach profilaktycznych mamy 100 proc. realizację - podkreśliła wicedyrektor Joanna Olenderek.

Radni mieli także wątpliwości co do odpowiedniej promocji programu - Powinniśmy się dobrze przyłożyć do tego programu. Apeluję aby się do niej przyłożyć, także wobec podmiotów stomatologicznych, które mogłyby go zrealizować. Dodatkowo umowy powinny zawierać kary, aby był ten program realizowany. Nie możemy bagatelizować problemów z chorobami jamy ustnej u dzieci i młodzieży - podkreślał radny KO Andrzej Rataj.

Przewodniczący klubu PiS domagał się wskazania osób odpowiedzialnych za fiasko programu, stwierdzając że jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z taką zapaścią. - Mamy bardzo duży problem aby dostać się do lekarza, nawet w nagłych wypadkach. Istnieje przepaść miedzy prywatną, a państwową opieką zdrowotną. Problem jest o wiele bardziej szerszy niż na poziomie jednego programu samorządowego - mówiła radna KO Maria Lisiecka-Pawełczak.

Nie wiadomo czy program będzie kontynuowany w przyszłości. Radna Dorota Bonk-Hammermeister zapytała o możliwość zabezpieczenia pieniędzy, które były przeznaczone na realizację programu. Niestety nie wiadomo czy i kiedy program będzie kontynuowany. Uchwała została podjęta 19 głosami za. 10 radnych wstrzymało sie od głosu.

Profilaktyka stomatologiczna dla dzieci. Rządowy program także nie zdał egzaminu

W kontekście miejskiego programu radny Andrzej Rataj dopytał o realizację programu ogólnopolskiego, zakładającego stworzenie gabinetu stomatologicznego w każdej szkole. Na terenie Poznania taki gabinet niestety nie powstał w żadnej szkole.

- Nie funkcjonuje to w takim zakresie, w jakim to miało funkcjonować, ponieważ nie ma chętnych na zawarcie umów z dyrektorami szkół. Nie zapewniono także środków na wyposażenie i uruchomienie gabinetu. Większość dzieci jest przypisanych do lekarzy stomatologii w swoim rejonie, a dzieci niebędących pod opieką stomatologa jest bardzo mało

- informowała wicedyrektor Joanna Olenderek.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie będzie profilaktyki stomatologicznej dla dzieci? Potężna klapa miejskiego programu. Wydano mniej niż 1 proc. budżetu - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto