Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie dokarmiajmy zwierząt w mieście!

Lilia Łada
Lilia Łada
Okruchy chleba dla kaczek są obowiązkowym wyposażeniem wielu rodzin podczas niedzielnego spaceru po Poznaniu. Dokarmianie zwierząt uważa się za pożyteczne, ale jest dokładnie odwrotnie.

Większość poznaniaków wie, że nie wolno karmić zwierząt w ogrodach zoologicznych, bo może im to zaszkodzić. Okazuje się, że podobnie jest z kaczkami czy gołębiami, które dokarmiamy podczas niedzielncyh spacerów.

- Trzeba wiedzieć, kiedy dokarmiać i czym. Na pewno nie powinniśmy dokarmiać zwierząt wtedy, gdy mogą sobie znaleźć pożywienie w naturze, czyli od wiosny do późnej jesieni - wyjaśnia Piotr Szczepanowski, wicedyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. - Zimą, gdy śnieg przykryje ziemię, to co innego, wtedy należy dokarmiać, ale nie latem. Zwierzęta wtedy się przyzwyczajają do tego, że zapewniamy im darmową stołówkę, nie szukają już jedzenia gdzie indziej i kiedy przerwiemy dokarmianie, to będzie tak, jakby po prostu skazać je na głodówkę.

Kolejnym problemem w dokarmianiu zwierząt jest rodzaj pożywienia, jakie im oferujemy. Zazwyczaj wybieramy ten najmniej właściwy.

- Sikorkom absolutnie nie powinno się dawać wędzonej słoniny, a chleb taki, jaki my jemy, jest dla ptaka prawdziwą trucizną - przestrzega dyrektor Szczepanowski. - Kiedy takim chlebem karmimy np. kaczki w stawie, to jego resztki opadają na dno i zanieczyszczają zbiornik, co nie jest dobre dla bytujących nad nim zwierząt.

Większość poznańskich stawów, na których żyją tak chętnie karmione przez dzieci kaczki i łabędzie, to niewielkie zbiorniki raczej stojącej wody, którą łatwo zanieczyścić. Oczywiście wszystkie stawy w parkach miejskich są regularnie czyszczone, jednak przy takim natężeniu miłośników karmienia zwierząt to nie wystarcza. Na spacery powiązane z karmieniem nad stawy na Sołaczu, Dębinie czy w parku Wilsona przychodzi codziennie przynajmniej kilkadziesiąt osób. Łatwo sobie wyobrazić, co po miesiącu czy dwóch znajduje się na dnie takiego zbiornika i jak to wpływa na stan zdrowia żyjących tam zwierząt.

Czytaj też:
Gołębi problem w centrum miasta

Plac Kolegiacki, Rondo Kaponiera, Św. Marcin, Stary Rynek to ulubione miejsca poznańskich gołębi. Mieszkańcy i turyści dokarmiają ptaki, a Straż Miejska apeluje o rozsądek.

WAKACJE 2009
W POZNANIU
kultura, sport, turystyka
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ
sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto