Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie dotykać obrazu

Romana BRZEZIŃSKA
Obraz został namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Fot. Archiwum
Obraz został namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Fot. Archiwum
Ostry konflikt między wileńską kurią a litewskimi Polakami. Oburzeni są też poznańscy ,,wilniucy”. Wczoraj miała zostać wykonana decyzja o przeniesieniu obrazu Jezusa Miłosiernego, namalowanego w 1934 roku pod ...

Ostry konflikt między wileńską kurią a litewskimi Polakami. Oburzeni są też poznańscy ,,wilniucy”.
Wczoraj miała zostać wykonana decyzja o przeniesieniu obrazu Jezusa Miłosiernego, namalowanego w 1934 roku
pod dyktando św. Faustyny Kowalskiej, ze świątyni p.w. Ducha Świętego do innego kościoła.

Szesnastego marca dziennik ,,Kurier Wileński", z którym nasza gazeta współpracuje – wydrukował list otwarty do metropolity Wilna – podpisany przez znanych działaczy religijnych, przedstawicieli świata nauki, kultury i polityki, w którym jego sygnatariusze proszą kardynała Audrysa Juozasa Backisa o zmianę decyzji. Ich zdaniem kościółek, w którym teraz ma zawisnąć obraz jest za mały – dziesięciokrotnie mniejszy od kościoła Ducha Świętego i z trudem pomieści setki wiernych. Nie ma przed nim żadnego placu, wchodzi się bezpośrednio z ulicy. Halina Chmielewska – sekretarz poznańskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna: – Litwini robią, co mogą, żeby postawić na swoim. Nieważny jest dla nich wymiar powszechności Kościoła. Ich niechęć bierze się stąd, iż uważają – to jest śmiechu warte, że dwa promienie wychodzące z serca Pana Jezusa na tym obrazie: biały i czerwony – symbolizują Polskę. A przecież chodzi o Wodę i Krew. Kult miłosierdzia jest ponadnarodowy. Ta decyzja wileńskiej kurii jest dla mnie całkowicie niezrozumiała.

Relikwia

Obraz Jezusa Miłosiernego został namalowany w 1934 roku na podstawie wizji Faustyny Kowalskiej, przyszłej świętej, kanonizowanej przez Jana Pawła II w 2000 roku. Faustynie wielokrotnie objawiał się Jezus, przekazując orędzie miłosierdzia, które zapisywała w swoim ,,Dzienniczku", tłumaczonym dziś na wiele języków. Objawienie, które zaowocowało znanym obecnie w całym świecie obrazem miłosierdzia, przyszła święta opisuje pod datą 22 lutego 1931: - Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony a drugi blady (...) Po chwili powiedział mi Jezus: ,,wymaluj obraz według wzoru, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie".

Będą strzec!

Polacy w Wilnie są zdesperowani. Od niedzieli przed obrazem trwają całodobowe dyżury wiernych, którzy nie chcą dopuścić do przemieszczenia obrazu. Pod protestem do metropolity wileńskiego podpisało się już ponad 10 tysięcy osób. Przedstawiciele polskich organizacji społecznych skierowali odezwę do ministrów sprawiedliwości i kultury z prośbą o interwencję. W minionym roku dzięki pomocy Fundacji Jezusa Miłosiernego w Łodzi przy współudziale Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska" obraz został odrestaurowany. Polacy argumentują, że obraz przedstawia wartość nie tylko kościelną, ale też kulturową. Domagają się zgody ekspertów, obawiając się o należyte zabezpieczenie obrazu. Zasłużony dla dialogu polsko-litewskiego ks. Edmund Jaworski, animator akcji ,,Poznaniacy -Rossie”, nie kryje zdziwienia tą sytuacją. – Jako ksiądz katolicki uważam, że jest to wylewanie dziecka z kąpielą przez litewskich duchownych. Ten obraz przecież łączył wszystkich katolików: rosyjskich, litewskich, białoruskich, polskich i licznych pielgrzymów z całego świata. Będąc w znanej świątyni w centrum Wilna, miał miejsce godne jego znaczenia. Ta decyzja to zepchnięcie Bożego miłosierdzia, tak potrzebnego każdemu człowiekowi, w miejsce nie mające historycznie aż takiego znaczenia, czyli symbolicznie na peryferie życia.

Papież pomoże?

Polacy na Litwie apelują o przetłumaczenie ,,Dzienniczka" św. Faustyny na język litewski, a także o darowanie rozsypującego się domku św. Faustyny na Antokolu i zezwolenie na powrót do Wilna siostrom Matki Bożej Miłosierdzia, macierzystego zgromadzenia św. Faustyny. Oczekują też na reakcję z Watykanu, sądząc, że decyzja Stolicy Apostolskiej mogłaby położyć kres napięciu wokół obrazu. Krystyna Liminowicz z Towarzystwa Miłośników Wilna jeździ do litewskiej stolicy bardzo często: – Jestem tym wstrząśnięta! Wilno jest miastem miłosierdzia, miastem, gdzie ten kult się rozwijał. Te działania to barbarzyństwo i wyraz ślepej niechęci. Kościół jest rzymskokatolicki czyli powszechny, ani polski ani litewski. Mówił o tym Ojciec Święty w tym kościele w 1993 roku nawołując do pojednania.

To prawda 5 września 1993 podczas swej pielgrzymki na Litwę papież Jan Paweł II tak mówił w kościele Świętego Ducha: ,,Wasze miasto o- trzymało bardzo wyraźne powołanie do współistnienia różnych ludzi, różnych języków, różnych kultur i religii. Polacy i Litwini są powołani do współpracy, a przede wszystkim do słuchania siebie nawzajem, aby dzięki temu wzrastała w nich jedna wiara, ta sama nadzieja i wszystko jednocząca miłość.”

Obraz Miłosierdzia

Został namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego w maju 1934 roku w Wilnie pod dyktando polskiej zakonnicy. W swoim dzienniczku Faustyna notuje słowa Pana Jezusa: ,,Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce mojej”. Po raz pierwszy obraz wystawiono w 1935 roku w Kaplicy Ostrobramskiej. Od 1937 roku obraz wisiał w wileńskim kościele św. Michała, który 1948 roku został zamieniony na Muzeum Architektury. Uratowany przed zniszczeniem – przechowywany był w prywatnych mieszkaniach. Po wielu perturbacjach znalazł się na Białorusi – w kościele w Nowej Rudzie koło Grodna. W 1985 roku wrócił do Wilna i został umieszczony w bocznym ołtarzu kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Obraz znany jest w dwóch wersjach. Jeden znajduje się w Wilnie, drugi – w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Św. Faustyna

Urodziła się w 1905 roku. Mając 20 lat wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i otrzymała imię Faustyna. W zakonie przeżyła 13 lat. Zmarła 5 października 1938 r. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją w 1993 roku, kanonizował w 2000. Jej relikwie znajdują się w Krakowie-Łagiewnikach. Od Faustyny pochodzi pięć form czci Miłosierdzia:

- obraz Miłosierdzia Bożego – ,,Jezu ufam Tobie";

- Koronka do Miłosierdzia Bożego;

- Godzina Miłosierdzia (godz. 15, w której Jezus skonał na krzyżu);

- Litania;

- Niedziela Miłosierdzia (druga niedziela wielkanocna)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto