Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma Poznania na kulturowej mapie Polski!

Redakcja
Na specjalnej stronie Ministerstwa Kultury dzieci mogą poznać tradycje różnych miast - m.in. Zakopanego i Białegostoku, ale nie Poznania!

Jak zapewnia w komunikacie prasowym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego program Kula, czyli „Kultura w sieci dla dzieci” „daje najmłodszym coraz większe możliwości zapoznania się z historią, kulturą i polskimi tradycjami. Portal Kula został stworzony z myślą o tym, aby pierwszy kontakt dziecka z Internetem mógł być inteligentną i inspirującą rozrywką, która także uczy i rozwija. Projekt ten ma na celu uwrażliwienie rodziców na konieczność uwzględnienia kultury i sztuki w procesie wychowawczym.”

Po wejściu na stronę w rządowej domenie kula.gov.pl wita nas rysunkowa mapa Polski z zaznaczonymi kilkoma miejscowościami. Po najechaniu kursorem głos Wojciecha Malajkata informuje, że w Gdańsku „wykąpiesz się w morzu”, w Warszawie „zobaczysz dziewczynę z rybim ogonem, a w Gnieźnie „dowiesz się skąd się wziął orzeł w polskim godle i spotkasz księcia Popiela”. Wśród miast wymienione są także Toruń, Łódź, Białystok, Kraków, Katowice, Wrocław, Zakopane i… Fryderyk Chopin. Brakuje za to Poznania!

Próbowaliśmy dowiedzieć się, jakie względy zadecydowały o tym, że stolica Wielkopolski nie znalazła się na kulturowej mapie Polski. Niestety, koordynator strony był w poniedziałek nieobecny, a we wtorek nie zdążył odpowiedzieć na nasze pytanie przekazane za pośrednictwem centrum informacyjnego ministerstwa. Mimo to, na odpowiedź czekamy i gdy tylko ją otrzymamy, natychmiast opublikujemy.

Brakiem Poznania w programie Kula zaniepokojone jest także Biuro Promocji Miasta Poznania, jednak i jego pracownikom na razie nie udało się dowiedzieć co sprawiło, że pominięto Poznań w programie o polskiej „historii, kulturze i polskich tradycjach”.

- Jest tam dużo miast i chcielibyśmy, aby wśród nich znalazł się także Poznań – mówi Borys Fromberg, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta. – Jesteśmy w piątce wielkich polskich miast i uważamy, że nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne sprawia, że na tej mapie Polski powinniśmy się znaleźć. Zwłaszcza w obliczu ostatnich odkryć historyków, które świadczą, że państwo polskie zaczęło się właśnie w Poznaniu.

Czy medialno-urzędnicze interwencje spowodują pojawienie się Poznania w edukacyjnym programie przygotowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej? Wierzymy, że tak, zwłaszcza, że z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych powstać mają obcojęzyczne wersje strony.

Barak Kultury - Metamorfozy: Gra pozorów 10 marca, Maska 17 marca, Sztuka ciała 24 marca
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto