Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma przepisów na upał w pracy

Lilia Łada
Lilia Łada
Upał w pracy? Nie ma czegoś takiego. Przepisy określają jedynie najniższą temperaturę, przy której można pracować. Najwyższej nie ma!

18 stopni w pomieszczeniach biurowych i 14 w produkcyjnych - to temperatura minimalna, przy której praca może się odbywać według normalnych zasad. Ale co z temperaturą maksymalną - w jakiej temperaturze można pracować?

- Nie ma takiego zapisu, jeśli chodzi o maksymalną temperaturę latem - przyznaje Jacek Strzyżewski, rzecznik prasowy Okręgowej Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. - Oczywiście pracodawca powinien dążyć do zmniejszenia uciążliwości pracy w czasie upałów, jeśli temperatura staje się zbyt wysoka według powszechnej opinii i na to zwracamy uwagę podczas przeprowadzanych kontrol. Wskazujemy konieczność na przykład zamontowania klimatyzacji czy choćby żaluzji.

Jednak, ponieważ nie jest to wyraźnie określone w przepisach, to inspektorzy mogą zalecać - a pracodawca niekoniecznie musi brać ich zalecenia pod uwagę. I bardzo często tak się dzieje, bo jednak założenie klimatyzacji w biurze to poważny wydatek dla firmy i nie wszyscy szefowie uznają go za uzasadniony tylko dlatego, że przez dwa tygodnie w roku są upały.

- Należy jednak pamiętać, że pracownik jest mniej wydajny, gdy jest za gorąco - zwraca uwagę Jacek Strzyżewski. - A gorsza jakość jego pracy uderza w samego pracodawcę, więc zadbanie o odpowiednie warunki pracy leży w jego interesie.

Pracodawca może to zresztą zrobić na różne sposoby, niekoniecznie od razu zakładając klimatyzację.
- Jeden z kolegów w kontrolowanej firmie zaobserwował takie rozwiązanie - wyjaśnia Strzyżewski. - Pracowników z pokojów z oknami na południe przeniesiono czasowo do pokojów od północy. Oczywiście, by zastosować takie rozwiązanie, trzeba mieć odpowiednie warunki lokalowe. Pracodawca może też skrócić dzień pracy, oczywiście zachowując pełne wynagrodzenie i zadecydować o robieniu przerw w pracy, by zmniejszyć jej uciążliwość. 

Inspektorzy PIP-u otrzymują kilka zgłoszeń tygodniowo o zbyt wysokich temperaturach w miejscu pracy. Co ciekawe, skarżą się głównie pracownicy biurowi, nie ci, którzy pracują w terenie.

Czytaj także:
Upał w pracy a prawa pracownika

Praca latem to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Czego możemy wymagać od szefa w tym czasie? 
17 lipca 2010, zbiórka 11.30-12.00
17 lipca - Tor Poznań
17, 18,



24, 25 lipca, Stary Rynek
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto