Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko picie wody nawadnia organizm. Ile płynów dziennie należy wypić? Które owoce i warzywa zawierają najwięcej wody? Odpowiadamy

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Owoce i warzywa poza dostarczaniem odpowiedniej ilości płynów dla człowieka, zawierają składniki mineralne: potas, sód, wapń, które są ważnymi elektrolitami, które się traci wraz z potem.

Sprawdź, które owoce i warzywa zawierają najwięcej wody --->>>

Strefa pole dance
Owoce i warzywa poza dostarczaniem odpowiedniej ilości płynów dla człowieka, zawierają składniki mineralne: potas, sód, wapń, które są ważnymi elektrolitami, które się traci wraz z potem. Sprawdź, które owoce i warzywa zawierają najwięcej wody --->>> Strefa pole dance Pexels
Nawodnienie organizmu człowieka jest ważną sprawą dla prawidłowego funkcjonowania, a jego podstawą jest woda. - To, jak ważna jest dla naszego zdrowia i życia pokazuje fakt, że bez jedzenia możemy przeżyć kilka tygodni, zaś bez wody - zaledwie kilka dni - podkreśla dr Bartosz Kulczyński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nie tylko owoce i warzywa są idealnym jej źródłem, ale i kawa oraz mleko. Które warzywa i owoce mają najwięcej wody w sobie?

Woda stanowi ok. 75 proc. masy ciała człowieka, więc jest jednym z najważniejszych składników w diecie.

- To, jak ważna jest dla naszego zdrowia i życia pokazuje fakt, że bez jedzenia możemy przeżyć kilka tygodni, zaś bez wody - zaledwie kilka dni. W okresie letnim zapotrzebowanie na wodę wzrasta

- zaznacza dr Bartosz Kulczyński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zobacz też: Szkodliwe picie z plastiku

od 16 lat

Nawodnienie organizmu: zwykła woda podstawą, ale...

Picie zwykłej wody jest optymalnym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości płynów dla organizmu. Przy czym w upały, dr Kulczyński doradza, aby wybierać wodę o wyższej zawartości elektrolitów (sodu, potasu, magnezu, wapnia), aby dodatkowo uzupełnić ich braki.

Aby urozmaicić smak wody, można pić ją na różne sposoby.

- Nie trzeba przeprowadzać badań naukowych, wiedzieć, że woda z dodatkiem listków mięty i bazylii, limonki, soku cytrynowego, owoców (sprawdzą się tu przede wszystkim maliny, truskawki, cytrusy) smakuje lepiej, niż woda zwykła. Aby wzbogacić smak wody można stosować też przyprawy. Mowa tu przede wszystkim o imbirze i cynamonie. Te dodatki to prosty sposób na to, aby chętniej sięgać po wodę

- tłumaczy dr Kulczyński z UPP.

Trwa głosowanie...

Ile wody wypijasz dziennie?

Głos Wielkopolski

Masz problem z piciem wody?
Sposoby na jego rozwiązanie podaje naukowiec z UPP:

  • Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą
  • Zaznacz kreskami na butelce ilość wody, jaką powinieneś spożyć o danej godzinie
  • Ustaw sobie przypomnienie w telefonie o wypiciu wody i/lub zainstaluj aplikację do kontroli ilości spożywanej wody
  • Postaraj wyrobić w sobie nawyk picia wody w określonych sytuacjach (np. po wstaniu z łóżka, przed snem, podczas spożywania posiłku itd.)
  • Odhaczaj na kartce ilość szklanek wypitej wody w ciągu dnia

Owoce i warzywa istotnym źródłem nawodnienia organizmu

Owoce i warzywa poza dostarczaniem odpowiedniej ilości płynów dla człowieka, zawierają składniki mineralne: potas, sód, wapń, które są ważnymi elektrolitami, które się traci wraz z potem.

- Nawadniać mogą też soki owocowe i soki warzywne. Jednak w większości przypadków zawierają one mniej elektrolitów, niż owoce i warzywa, z których zostały przygotowane. Sprawdzi się też spożywanie zup. I wcale nie musi to być tylko chłodnik litewski. Może to być również gazpacho, zupa wiśniowa, a nawet krem z groszku i mięty

- wymienia dr Bartosz Kulczyński.

Które owoce i warzywa zawierają najwięcej wody? Sprawdź w galerii.

Inne sposoby na nawodnienie organizmu

Herbata z lodem
Picie każdego rodzaju herbaty wydaje się być dobrym rozwiązaniem na dostarczenie dużych ilości płynów.

- Szczególnie wartościowa wydaje się być herbata zielona ze względu na to, że posiada ona wiele udokumentowanych właściwości zdrowotnych. Wykazuje ona działanie przeciwnowotworowe, reguluje ciśnienie tętnicze i gospodarkę węglowodanową, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, poprawia funkcje poznawcze

- wyjaśnia dr Kulczyński.

Doradza, że taką herbatę najlepiej spożywać w postaci zmrożonej, np. po schłodzeniu jej w lodówce lub po dodaniu kilku kostek lodu.

Mleko
Badania naukowe dowodzą, że mleko jest również dobrym sposobem na nawodnienie - zarówno odtłuszczone, jak i pełnotłuste.

- A to za sprawą obecnych w nim składników, takich jak białko, węglowodany, tłuszcze, potas i sód. Stąd bardzo dobrym rozwiązaniem w upalne dni jest przygotowanie koktajlu mlecznego z dodatkiem ulubionych owoców - mówi naukowiec z UPP.

Napoje izotoniczne
Ten rodzaj napojów sprawdzi się szczególnie przy wykonywaniu pracy fizycznej lub uprawianiu sportu, ponieważ traci się wówczas duże ilości elektrolitów, dlatego ważne jest także uzupełnienie ich braków. Dr Kulczyński podkreśla, że napoje izotoniczne, czyli tzw. izotoniki, świetnie sprawdzą się, aby jednocześnie wyrównać poziom wody i elektrolitów w organizmie.

Kawa
W powszechnej opinii niekiedy pokutuje stwierdzenie, że kawa odwadnia przez kofeinę.

- Fakty jednak są takie, że kofeina sama w sobie rzeczywiście działa nieco moczopędnie. Jednakże efekt ten jest obserwowany, gdy jest spożywana w ilości ok. 300 mg, czego odpowiednikiem są ok. 3 filiżanki kawy parzonej. W tym wszystkim wiele osób zapomina jeszcze o jednym szczególe. Otóż kawa składa się w 99 proc. z wody… Spożywając kawę, dostarczamy więc wodę! - tłumaczy dr Kulczyński.

- Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że podaż wody w postaci kawy zdecydowanie przewyższa „straty” wody na skutek dostarczenia wraz z kawą kofeiny. Dobrze pokazały to zresztą badania naukowe - dodaje mężczyzna.

Nawodnienie organizmu: ile pić dziennie wody?

W przypadku osób dorosłych, kobiety powinny pić co najmniej 2 l, a mężczyźni 2,5 l, jednak zapotrzebowanie na wodę warunkuje też masa ciała. Można je obliczyć za pomocą wzoru: [masa ciała x 35 ml].

- Dla przykładu, jeśli Twoja masa ciała wynosi 70 kg, to powinieneś wypić przynajmniej 2450 ml [70 x 35]. Trzeba jednak mieć świadomość, że w naprawdę upalne dni (ok. 28-30℃), zapotrzebowanie na płyny może być nawet wyższe o ok. 1000 ml (1L) na dzień. A jeśli dołożymy do tego wysoką aktywność fizyczną, to konieczne może okazać się wypicie 5-6 L napojów w ciągu dnia - zauważa dr Kulczyński.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto