Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne miejsce w Poznaniu. Rowerzyści jeżdżą po chodniku, mimo dostępnej ścieżki rowerowej. "Rozjeżdżają pieszych!"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Rowerzyści tłumnie jeżdżą po chodniku w okolicach wiaduktu kolejowego nad ulicą Hetmańską. Piesi nie czują się bezpieczni.
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Rowerzyści tłumnie jeżdżą po chodniku w okolicach wiaduktu kolejowego nad ulicą Hetmańską. Piesi nie czują się bezpieczni. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Robert Woźniak
Wielu rowerzystów podróżujących wzdłuż ulicy Hetmańskiej w Poznaniu przejeżdża pod wiaduktem kolejowym między ulicami Kolejową i Fabryczną. Mieszkańcy alarmują, że cykliści często poruszają po północnej stronie ulicy, gdzie znajduje się wyłącznie chodnik. Piesi nie czują się bezpieczni, gdyż przejście jest stosunkowo wąskie.

Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik, który zwrócił uwagę na zachowanie rowerzystów w rejonie wiaduktu kolejowego nad ulicą Hetmańską, między skrzyżowaniami ul. Kolejowej i Fabrycznej. Nagminnie przejeżdżają tam przez przejścia dla pieszych i jeżdżą chodnikiem po północnej stronie ulicy, mimo iż po drugiej stronie znajduje się droga rowerowa.

- Wszystkie starsze osoby mieszkające w okolicy się na to skarżą. Rowerzyści, jeżdżąc po chodniku pod wiaduktem, rozjeżdżają pieszych. Ja sam, kiedy tamtędy przechodziłem, oglądałem się za siebie, żeby rower mnie nie rozjechał - informuje czytelnik.

MIR: Legalnie na rowerze ścieżką rowerową i po północnej jezdni ul. Hetmańskiej

Ogólna organizacja ruchu pieszo-rowerowego w tym rejonie jest znana Miejskiemu Inżynierowi Ruchu. W jego ocenie na na tym odcinku nie ma warunków do dopuszczenia legalnego ruchu rowerowego.

- Zarówno geometria drogi, jak i konstrukcja samego wiaduktu nie umożliwiają wyznaczenia tam ciągu pieszo-rowerowego lub drogi dla rowerów. Nie dopuszcza tego także istniejące oznakowanie - podkreśla Łukasz Dondajewski.

Ewentualnie wyznaczona droga pieszo-rowerowa prowadziłaby tylko do ulicy Fabrycznej, gdzie nie byłoby dalszej legalnej możliwości jazdy rowerem wzdłuż ulicy. Co do zasady nie stosuje się znaków zakazujących jazdy rowerem, jeśli w danym miejscu wynika to wprost z przepisów.

Rozwiązaniem problemu jest wybieranie przez rowerzystów ścieżki po południowej stronie ulicy, wykorzystując do przejścia na druga stronę ulicy skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. - Od czasu obniżenia dopuszczalnej prędkości pojazdów na tym odcinku ul. Hetmańskiej do 50 km/h, legalny jest także ruch rowerowy jezdnią w kierunku zachodnim, do ulicy Kolejowej - dodaje Dondajewski.

- Dopuszczenie ruchu rowerowego po północnej stronie tego odcinka ulicy wymagałoby znaczącej przebudowy obecnej infrastruktury. Inwestycja taka nie jest aktualnie planowana. Bieżąca kontrola przestrzegania przepisów ruchu drogowego, w tym ruchu rowerowego wzdłuż ulicy, należy do policji i straży miejskiej - kończy Miejski Inżynier Ruchu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto