Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemieccy oficerowie i polscy konspiratorzy na ulicach Poznania [zdjęcia]

Ula Niepewna
Ula Niepewna
Młodzież z całej Polski zagrała w centrum miasta w grę "Zakonspiruj Poznań".

Grupa młodzieży, głównie harcerzy z całej Polski przeniosła się w sobotę do września 1939 roku. Na ulice Poznania, borykającego się z pierwszymi oznakami okupacji i wojny, wyruszyły oddziały młodych ochotników, gotowych rozpocząć konspiracyjną walkę z wrogiem.

- Musimy dotrzeć do tajnych punktów i tam zerwać niemiecką flagę i zastąpić ją polską, albo pozrywać plakaty wrogów - opowiadał Mateusz Wilk, jeden z uczestników. - Trzeba uważać na niemieckie patrole, nam nie udało się przejść przez kontrolę i nas zgarnęli.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Takie i inne zadania czekały na uczestników gry "Zakonspiruj Poznań". Grupa chętnych wcieliła się na kilka godzin w konspiratorów z czasów II wojny światowej. Gracze podzieleni są na patrole i ich celem jest zbudowanie jak najpotężniejszej siatki konspiracyjnej.

- Największymi przeszkodami dla zawodników były patrole niemieckie - opowiada Jan Zujewicz, organizator. - Każdy uczestnik miał specjalne dokumenty, żeby jak naprawdę w 1939 roku móc wylegitymować się przed okupantami. Trzeba było dobrze ukrywać przechwycone rzeczy: mapy, projekty, flagi. Patrol nie mógł niczego takiego dostrzec.

Całe wydarzenie miało na celu przybliżenie wszystkim poznaniakom, nie tylko tym najmłodszym, wojennej historii. Wizytówką gry była postać Floriana Marciniaka, harcmistrza i pierwszego naczelnika Szarych Szeregów.

Najmłodszy gracz miał 11 lat, a najstarszy 17. Dorośli harcerze i ochotnicy pomagali w zorganizowaniu wydarzenia. Wszyscy konspiratorzy mieli na ramieniu biało-czerwoną przepaskę, a niemieccy żołnierze ubrani byli w oryginalne mundury z czasów II wojny światowej.

- To naprawdę świetna zabawa, biorę udział w takiej grze już po raz piąty - mówi Antonii Jakubowski, harcerz z Poznania. - Naprawdę dużo można nauczyć się o tych czasach, mimo że mamy XXI wiek to dużo rzeczy wygląda naprawdę realistycznie, tak jakby to było wtedy.

Doświadczenie pokazuje, że nauka przez zabawę jest najskuteczniejsza. Tego typu wydarzenia pozwalają nie tylko zapamiętać historyczne fakty, a niemalże przenieść do ubiegłego stulecia.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto