Po zakończeniu budowy m.in. Zamku Cesarskiego i Teatru Wielkiego, w stolicy Wielkopolski powstała górująca nad okolicą Wieża Górnośląska. Wybudował ją w 1911 roku niemiecki architekt, Hans Poelzig. Miała uświetnić Wschodnioniemiecką Wystawę Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, pierwsze takie wydarzenie organizowane w Poznaniu, a zarazem być kolejnym dowodem na osiągnięcia gospodarcze, społeczne i kulturalne Niemiec na tym terenie. Po wystawie zaopatrywała w wodę mieszkańców Jeżyc i Łazarza, działała w niej też restauracja. Ze względu na wątpliwe walory estetyczne i niską użyteczność nie przypadła jednak go gustu mieszkańcom miasta.
Tak wyglądała Wieża Górnośląska. Stała się ówczesnym symbolem Poznania:
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pojawił się pomysł wyburzenia wieży. Okazało się to jednak zbyt kosztowne. W grę wchodziły bowiem nie tylko koszty rozbiórki obiektu, ale i znalezienia innego sposobu na zaopatrzenie okolicy w wodę. Pozostała więc na swoim miejscu. Organizowano w niej wystawy, imprezy sportowe, była też jednym z budynków, w których odbył się pierwszy Targ Poznański, impreza przekształcona później w Międzynarodowe Targi Poznańskie. Kompleks rozbudowywano o kolejne obiekty i hale. To własnie tam miała miejsce Powszechna Wystawa Krajowa, która przyciągnęła do Poznania 4,5 miliona ludzi z całego świata.
Wieża nie przetrwała jednak zbyt długo. Uległa poważnym zniszczeniom w trakcie II Wojny Światowej. Ucierpiała najpierw w 1944 roku podczas amerykańskiego nalotu i bombardowania znajdującej się na terenie targów filii fabryki samolotów Focke-Wulf, a potem rok później podczas walk o miasto. Po zakończeniu wojny dokonano jej częściowej rozbiórki, a pozostałości przebudowano w 1955 roku. Zbudowano w jej miejscu charakterystyczną "Iglicę", czyli pawilon nr 11. Ten jest dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Międzynarodowych Targów Poznańskich, a nawet i samego Poznania.
To właśnie poznańska Wieża Górnośląska stała się inspiracją dla autorów jednego z filmów science-fiction. Była bowiem pierwowzorem dla "Wieży Babel", górującej nad miastem Metropolis w filmie o tym samym tytule z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa.
Przeżyj z nami niesamowitą podróż w czasie. Zobacz, jak kiedyś wyglądał Poznań:
- To miejsce było w Poznaniu kultowe. Wszyscy robili tu zakupy! Zobacz, jak wyglądało w czasach swojej świetności
- Niesamowite zdjęcia Poznania z lotu ptaka. Niektóre zrobiono prawie sto lat temu!
- Poznań i Wielkopolska na starych pocztówkach. Tak pięknie kiedyś wyglądały! Rozpoznajesz te miejsca?
- Tak pięknie wyglądał kiedyś Poznań! Od tego czasu wiele się zmieniło. Dotarliśmy do wyjątkowego archiwum
- Poznań kiedyś i dziś: tak od 1945 r. zmieniło się miasto. Przeżyj niesamowitą podróż w czasie
Obserwuj nas także na Google News
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?