Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2011: Po zmroku z kulturą i... erotyką

Lilia Łada
Lilia Łada
Wielkie pranie, erotyka i bliskie spotkania z ułanami sprzed stu ...
Wielkie pranie, erotyka i bliskie spotkania z ułanami sprzed stu ... archiwum/eM
Wielkie pranie, erotyka i bliskie spotkania z ułanami sprzed 100 lat - to tylko kilka z bardzo wielu atrakcji tegorocznej poznańskiej Nocy Muzeów.

Po raz kolejny poznaniacy będą mieli szansę przez całą noc zwiedzać poznańskie muzea całkowicie za darmo, a poza udostępnieniem zbiorów przygotowano dla wszystkich zwiedzających cały szereg atrakcji. Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 14 na 15 maja, a oto, co będzie można w jej trakcie zobaczyć:

W Centrum Kultury Zamek pod osłoną Nocy Muzeów zobaczyć będzie można najlepsze prasowe fotografie świata (bilety tylko za 5 zł, a więc za połowę ceny), w zamkowych salach zagłębić się w historie sprzed 100 milionów lat, a w kinie przyjrzeć się kulisom powstawania najnowszego filmu Lecha Majewskiego Młyn i krzyż. Na Dziedziniec Różany zaprasza na swój koncert zespół Blisko Pola, grający muzykę łączącą balladę z rockiem, jazz z ambientem, trans z bluesem, psychodelię z kameralistyką. Będzie też moża zobaczyć... nagi Zamek, wystawę „Nagi zamek czyli akt w sztuce III Rzeszy” w Sali Kominkowej.

Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na wystawy Plakat musi śpiewać!i Złoto i srebro z daru Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum Narodowego w Poznaniu. Odbędzie się też pokaz medali przekazanych przez Narodowy Bank Polski do Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu.

O godzinie 21 muzeum zaprasza na koncert Jacka Kowalskiego & Monogramista JK Niezbędnik konfederata barskiego połączony z gawędami o Sarmacji. W Galerii Malarstwa i Rzeźby także zabrzmi muzyka i to z różnych epok historycznych wykonywana przez kwartet smyczkowy oraz zespół jazzowy Between Spaces.

Muzealna księgarnia w Noc Muzeów zaprasza na zakupy ze specjalną bonifikatą. W gmachu głównym będzie też można posłuchać wykładów pracowników Muzeum Sztuk Użytkowych - wyjątkowo tutaj, ponieważ ich placówka jest nieczynna ze względu na budowę Zamku Przemysła.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe proponuje pokaz dioram i figurek historycznych przedstawiających działania polskich oddziałów w Hiszpanii w latach 1808 – 1811. Będzie można także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i poznać ułana z Pułku Nadwiślańskiego, a także zdobyć odciski pamiątkowych stempli-datowników dotyczących kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. O 17 dla zwiedzających zaśpiewa Chór Mieszany im. St.Moniuszki z Poznania, a godzinę później dzieci będą mogły wziąć udział w konkursie „Ułańskie proporczyki”.

W Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu można obejrzeć wystawę Poznań lat 60. i 70. XX w. w obiektywie Jerzego Unierzyskiego, aparaty i sprzęt do fotografowania ze zbiorów rodziny Czarneckich i wielkopolskie bractwa strzeleckie i prezentacja ich kolekcji( Sień Gotycka). Muzeum Instrumentów Muzycznych zaprasza o 20.30 do... pracowni Stradivariego, gdzie będzie można poznać akcesoria lutnicze: kołki, podstawki, strunociągi. Ciekawi o godz. 18.30 będą mogli posłuchać o historii fortepianiu, a przez całą noc będą się odbywały prezentacje poszczególnych instrumentów znajdujących się w muzealnych zbiorach. Powitalny wiwat o godz. 17 zagra Kapela Koźlarska ze Zbąszynia, a o 23 na dobranoc pokaz filmu Purpurowe skrzypce w Sali Groblicza.

Muzeum Etnograficzne proponuje natomiast wielkie... pranie, czyli pokazy, zabawy, konkursy  i prezentacje zapomnianych metod prania, suszenia i krochmalenia. Będą także pokazy twórczości ludowej: garncarza, artystów wykonujących wyroby ze słomy, malujących na szkle. O godz. 23 wystąpi Kwartet Jorgi, a Maciej Rychły, lider zespołu, opowie o  swoich inspiracjach podczas tworzenia współczesnej muzyki oraz używanych przez zespół instrumentach.

Biblioteka PTPN proponuje... igraszki erotyczne, czyli erotyzm w najlepszym wydaniu! Będzie można obejrzeć starannie wyselekcjonowane inkunabuły, stare druki oraz późniejsze księgi libertyńskie, historyczne, mitologiczne ale i biblijne ozdobione nieprzyzwoitymi rycinami, sztychy i rysunki XVI-XVIII w. oraz liczne ekslibrisy, które swą tematyką karmią kolekcjonerskie zmysły.

Na Noc Muzeów z historią zaprasza Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych. Będzie można zobaczyć wystawy Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć, filmów dokumentalnych dot. Poznańskiego Czerwca 1956 i filmu "Czerwiec 1956" w reż Grzegorza Grześkowiaka, a nawet wartę wojsk wielkopolskich. Tę wystawią od godz. 18 przed Odwachem członkowie Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman w umundurowaniu wojsk wielkopolskich, będzie też warta konna Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich.

Muzeum Bambrów Poznańskich proponuje Noc z Bambrami Poznańskimi. Będzie można zwiedzić muzeum, posłuchać kapeli "Koźlary" i obejrzeć bamberskie stroje.

Na Noc Muzeów zaprasza także IPN. W poznańskiej siedzibie instytutu przy ul. Rolnej 45a będzie można  zobaczyć wystawę Poznański Czerwiec 1956, a oprócz tego flmy historyczne, materiały archiwalne i ciekawe zbiory dokumentujące okres PRL-u.

Noc Muzeów będzie królowała także na Trakcie Królewsko-Cesarskim i to pod wodzą samego... króla. On to bowiem poprowadzi spacer szlakiem muzeów Starego Miasta i opowie o tajemnicach i ciekawostkach związanych z poznańskimi zbiorami muzealnymi. Wycieczki rozpocznie się o godz. 18 i 20 przed wejściem do Muzeum Archeologicznego.

Muzeum Motoryzacji Automobilklubu Wielkopolski przygotowało dla miłośników starych samochodów podróż sentymentalną - do byłych krajów Demokracji Ludowej. Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK proponuje przejażdżki specjalną linią tramwajową M z zabytkowymi wagonami 102N-1 (1969 r.) oraz 102Na-71 (1973 r.). Obsługę zapewnią członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, ubrani w historyczne mundury tramwajarskie.

Muzeum Archidiecezjalne zaprasza na wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II Dotknąć Świętego, spotkanie z artystą - profesorem Grzegorzem Ratajczykiem, warsztaty oraz inne atrakcje.

Noc Muzeów 2011 z Biblioteką Raczyńskich to spotkania z literaturą: do Muzeum Literackiego H. Sienkiewicza, Muzeum I.J.Kraszewskiego oraz Mieszkania-Pracowni K. Iłłakowiczówny. 

Muzeum Archeologiczne podczas Nocy Muzeów 2011 zaprosi do tajemniczego świata Majów. Zwiedzający będą mogli przenieść się tego wieczoru do Meksyku, a pomoże im w tym muzyka, taniec, filmy i niezwykła atmosfera. Będą też pokazy tańców meksykańskich i latynoamerykańskich  w wykonaniu uczennic Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Szkoły Tańca Bailando, a nawet... współczesne graffiti nawiązujące stylem do oryginalnych malowideł ściennych Majów

Na Noc Muzeów zapraszają także poznańskie galerie. W Arsenale można oglądać wystawę Alexandra Binder Kłusownicy. Będzie tam też można kupić wydawnictwa galerii ze zniżką i posłuchać koncertu An On Bast.    

Art Stations Foundation w Starym Browarze zaprasza na wystawę amerykańskiej artystki Jenny Holzer, pokaz filmu o artystce, a także pokaz filmu o Wisławie Szymborskiej pt. „Chwilami życie bywa znośne”. Także i tu będzie można kupić wydawnictwa galerii o połowę taniej.

Artykwariat zaprasza na wystawę malarstwa holenderskiego końca XIX wieku zatytułowaną Jestem w Holandii. Galeria Szyperska proponuje wystawę malarstwa Anki Mierzejewskiej „Crossing-Over”, a Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej - na wystawę malarstwa Eugeniusza Markowskiego. Galeria ON proponuje wystawę Łukasza Sosińskiego Silent Break.

Będzie też otwarcie nowej galerii - Galeria Raczej, bo tak się będzie nazywać, będzie miała swoją siedzibę w bramie ulicy Głogowskiej 53. Działaność zainauguruje wystawa prezentująca dokumentację z procesu powstawania galerii oraz wystąpienie gościa specjalnego, Przemysława Kwieka.

W Noc Muzeów włączy się także Galeria Lalek Teatru Animacji - będzie w niej można obejrzeć wystawę Lalki teatralne z lat 1988-2008 wybrane i udostępnione przez dyrektora Opolskiego Teatru Lalek- K. Kobyłkę.

Wszystkie atrakcje Nocy Muzeów 2011 będą dostępne przez całą noc z 14 na 15 maja - i to całkowicie za darmo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto