Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów: Śladem dawnych poznaniaków, odkrywców i pionierów kina

Cyprian Łakomy
Grzegorz Dembiński
Dokąd warto wybrać się w tegoroczną Noc Muzeów? Podsuwamy tropy - nie zawsze te najbardziej oczywiste.

Noc Muzeów organizowana jest co roku w okolicy 18 maja. To na ten dzień przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. O ile w wielu polskich miastach, placówki te otworzyły swe podwoje o nietypowych godzinach już w miniony weekend, entuzjaści zwiedzania ze stolicy Wielkopolski udadzą się w muzealny rajd w najbliższą sobotę. Z tej okazji warto przyjrzeć się najciekawszym, nie zawsze najbardziej oczywistym atrakcjom, jakie ich czekają.

Po królewsku, a jakże!

Noc Muzeów to okazja, by na nowo odkryć Trakt Królewsko-Cesarski. Najpopularniejsza trasa turystyczna stolicy Wielkopolski, wiodąca przez Śródmieście i Stare Miasto zaprasza na spacer śladem czterdziestu pokoleń, które budowały Poznań. Uczestnikom spaceru rozdane zostaną specjalne ulotki informacyjne w kształcie koron, które będzie można założyć na głowę.

W programie Nocy Muzeów znalazły się dwie wycieczki: „Z życia wzięte”, która wystartuje o godz. 20 z rogu ulic Dominikańskiej i Szewskiej oraz „Kto pierwszy ten lepszy!”, rozpoczynająca się godzinę później u zbiegu ul. Paderewskiego i Ludgardy. W Bramie Poznania, na Starym Rynku i pl. Wolności ustawione zostaną atelier fotograficzne, w których można będzie nieodpłatnie zrobić sobie zdjęcie w stylizacji na znane postaci historyczne.

35 mm historii kina

Po raz kolejny, w poznańskiej Nocy Muzeów bierze udział Kino Muza, jedno z najstarszych w Polsce i Europie. Tego dnia, zamieni się ono w muzeum historii kinematografii. Zaplanowano wycieczki, w trakcie których poznać będzie można dzieje taśmy 35 mm - do niedawna podstawowego nośnika, na którym odtwarzano filmy na całym świecie, a także wejść do kabiny, z której do dziś odtwarza się je podczas seansów.

W Noc Muzeów, Muza zaprasza na trzy seanse „Kawy i papierosów” Jima Jarmuscha, opartego na wywiadach m.in. z Jackiem Whitem, Iggym Popem i Cate Blanchett. Zapisy telefoniczne na wycieczki i seanse możliwe będą tylko w dniu wydarzenia, pod numerem telefonu: 61 8523403 od godziny 12.

Przy kawie, herbacie i daktylach

Do święta muzeów dołączyło również Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe przy ul.Biedrzyckiego 13. W godzinach od 17 do 24 poznać w nim będzie można podstawy wiary muzułmańskiej, a także języka i kaligrafii arabskiej. Wszystkim planowanym wydarzeniom towarzyszyć będą kawa, herbata, daktyle oraz specjały kuchni Bliskiego Wschodu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Meteoryty i skamieniałości

Do młodych pasjonatów paleontologii kierowana jest oferta Pracowni Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych UAM (ul. Dzięgielowa, Kampus Morasko). To tu w sobotę, na zwiedzających czeka kolekcja skamielin i meteorytów i minerałów, a także warsztaty „Zostań młodym paleontologiem”. Wydarzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci w wieku 6-12 lat, lecz udział w nim mogą wziąć całe rodziny. Zapisy przez stronę: muzeumziemi.amu.edu.pl.

Całkowita oferta Nocy Muzeów 2016 dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej: www.nocmuzeow.poznan.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto