Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Naukowców 2020 online! Uczelnie z Poznania przygotowały ponad sto materiałów wideo. Sprawdź program

Redakcja
Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się i zachęcać młodzież do podejmowania kariery naukowej. W Poznaniu odbędzie się już po raz czternasty.
Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się i zachęcać młodzież do podejmowania kariery naukowej. W Poznaniu odbędzie się już po raz czternasty. Robert Woźniak
Noc Naukowców 2020 odbędzie się online. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na piątek, 27 listopada. Poznańscy naukowcy przygotowali dla uczestników ponad sto materiałów wideo na 8 kanałach na YoyTube.

Noc Naukowców odbywa się raz do roku w krajach Unii Europejskiej, w Poznaniu po raz czternasty. Wezmą w niej udział naukowcy Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, w Instytutu Fizyki Molekularnej PAN oraz Instytutu Genetyki Człowieka PAN.

Zobacz wideo: Eksperymenty chemiczne i kuchnia molekularna. Europejska Noc Naukowców z poprzednich lat:

Noc Naukowców 2020 odbędzie się online

Noc Naukowców odbędzie się w tym roku 27 listopada, ale ze względu na pandemię koronawirusa, przenosi się do internetu. W wydarzeniu można uczestniczyć za pośrednictwem strony internetowej: poznan.nocnaukowcow.pl/.

Naukowcy z Poznania przygotowali 8 kanałów na YouTubie i ponad sto materiałów wideo.

Noc Naukowców 2020: Co przygotowały poznańskie uczelnie?

Program Nocy Naukowców 2020 zawiera pokazy ze wszystkich dziedzin, które reprezentują instytucje biorące udział w tym wydarzeniu, czyli nauki techniczne, humanistyczne, przyrodnicze i ekonomiczne.

Politechnika Poznańska

W programie zawarto pokazy hitów poprzednich Nocy Naukowców, np.:

  • Fizyka Show - tym razem jako Fizyka z jajem, czyli pokazy najbardziej interesujących doświadczeń z użyciem jajek
  • Konkurs Krzykaczy – będzie można zobaczyć jaką moc ma dźwięk czy Laboratorium Zimna. Naukowiec pokaże jak wygląda -196 stopni Celsjusza
  • Fizyka Kids – w przystępny i zabawny sposób pokazane zostaną metody poruszania się, wyznaczania kierunku oraz czasu

Przygotowano także Wirtualne Laboratorium Chemiczne pod hasłem „nie możesz nas odwiedzić, my odwiedzimy Ciebie”, czyli pokaz eksperymentów, które można wykonać samodzielnie.

Ponadto będzie można zobaczyć, jak w praktyce działają roboty autonomiczne i wziąć udział w warsztatach robotycznych, zobaczyć jak roboty demolują i budują, wejść w świat sztucznej inteligencji i nauczyć się programowania.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na pierwszą w historii Noc Naukowców online przygotował kilkadziesiąt propozycji tematycznych, obejmujących wszystkie dziedziny wiedzy – od nauk humanistycznych, przez przyrodnicze i ścisłe, po społeczne. Zobaczyć je będzie można na specjalnym kanale Youtube, dedykowanym Nocy Naukowców UAM.

Dostępne będą także relacje i konkursy live. Oto kilka propozycji UAM:

  • Top 5 najdziwniejszych szczęk w dziejach ziemi
  • Piękna Hela, komórki które zmieniły medycynę
  • Harfa laserowa
  • Miejska łąka

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przygotował dla uczestników Nocy Naukowców ponad 40 filmów, w których przedstawione zostaną niezwykłe dokonania naukowców oraz ich naukowe pasje.

Naukowcy i studenci przybliżą tajemniczy świat przyrody, doradzą jak zdrowo się odżywiać oraz jak chronić naszą planetę. Nie wychodząc z domu zdobyć będzie można nowe umiejętności i doświadczenia, odkrywając co w trawie piszczy i brzęczy, poznając fakty i mity o nietoperzach, dowiadując się jak drzewa mogą uratować życie, ale też jak na co dzień segregować odpady. UP zachęca także do zbudowania automatycznej stacji meteorologicznej oraz wykonania drewnianego piórnika.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprosił naukowców z uczelni, którzy wyjaśnią uczestnikom Nocy Naukowców czym jest zero waste, sharing economy i sprawiedliwy handel. To dobra okazja, by również poznać idee niemarnotrawienia żywności, trwałości produktów i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Oprócz tego zorganizowano wykłady dotyczące niepieniężnego zastosowania pieniądza, funkcjonowania nocnej gospodarki, krótkiej historii państwowości z perspektywy ekonomicznej oraz możliwości sztucznej inteligencji w rozpoznawaniu emocji człowieka.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - Poznańskie centrum superkomputerowo-sieciowe

PCSS zaprasza na „telewizję Nocy Naukowców”. Jej centralnym elementem będzie Studio Nocy Naukowców, które na żywo będzie relacjonować to, co będzie się działo na 8 kanałach tematycznych live.

Wszystkie materiały będą również dostępne w trybie „na żądanie” dla wszystkich uczestników, którzy nie zdążyli obejrzeć ich w momencie premiery. Program PCSS będzie obejmował różne materiały wideo przygotowane zarówno przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, jak i pracowników Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ważnym tematem będzie m.in. wyjaśnienie w przystępny sposób historii i istoty powstania polskiego testu na koronawirusa, a także szereg technologii ICT, czyli loty dronami, energia ze słońca- fotowoltaika czy energooszczędna serwerownia.

Instytut fizyki molekularnej Polskiej Akademii Nauk

IFM PAN zaprasza do labiryntu fizyki. Będzie można m.in. odbyć niezwykłą podróż w głąb Ziemi i atomu, zobaczyć co łączy bańki mydlane z sondą kosmiczną, podziwiać Meteoryt Morasko, który odwiedził naszą planetę ponad 5000 lat temu i pozostał na niej do dzisiaj. Ciekawie zapowiada się wideoblog w rytmie dnia fizyka-magnetyka pokazujący pracę naukowca. Będzie można dowiedzieć się także, dlaczego gazy cieplarniane nas podgrzewają, jak zbędne ciepło zamienić w prąd elektryczny i zobaczyć w jaki sposób można uzyskać ceramikę elektroniczną.

Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk

Instytut Genetyki Człowieka PAN w ramach Nocy Naukowców 2020 w formie wykładów, pokazów i warsztatów przedstawi zagadnienie z obszaru genetyki człowieka. Uczestnik wydarzenia będzie mógł dowiedzieć się m.in. czym jest DNA i jaka jest jego rola, jakie składniki tworzą krew i jakie jest znaczenie tej tkanki w ludzkim organizmie, również w walce z COVID-19, jak powstają nowotwory i co robić, aby ich uniknąć. Przedstawione zostaną cechy i funkcje ludzkich komórek rozrodczych, a także nietypowe stworzenie - płaziniec, który pomaga naukowcom poszukiwać sposobów leczenia chorób układu oddechowego. Każdy widz będzie również miał okazję nauczyć się przeprowadzenia eksperymentu - izolacji własnego DNA i tak naprawdę zobaczyć na własne oczy jak ono wygląda.

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Podczas prezentowanych zajęć zademonstrowana zostanie metoda poszukiwania pasożytów w próbkach gleby. Poszukiwania będą dotyczyły jaj pasożytów odzwierzęcych, szczególnie groźnych dla człowieka a znajdujących się w glebie na terenach rekreacyjnych.

Aspekt zdrowotny zostanie natomiast przedstawiony w zajęciach dotyczących kinesiotapingu. W trakcie relacji sportowych wielokrotnie możemy zauważyć kolorowe taśmy na rękach lub nogach sportowców. Naukowcy wyjaśnia, że to nie element dekoracyjny, ale technika rehabilitacyjna, która ma na celu ułatwienie naturalnego procesu gojenia organizmu.

W Akademii Wychowania Fizycznego nie może zabraknąć elementów sportowych. Zaprezentowane zajęcia pokażą, czy wysiłek fizyczny można „zmierzyć” w laboratorium i przekonać się, że nie zawsze biegać szybciej to znaczy osiągnąć sukces sportowy. Dowiemy się również o czym tak naprawdę informuje nas wskaźnik BMI oraz RSMI i co ma wspólnego z „mięśniem czekoladowym”.

Stoisko Europejskie

Partnerzy Nocy Naukowców 2020 zapraszają również na Wirtualne Stoisko Europejskie, czyli na konkursy i zagadki o Unii Europejskiej. Przygotowano także wiele quizów konkursowych, w których można będzie sprawdzić swoją wiedzę na temat państw UE i przy okazji wygrać zestaw gadżetów i materiałów edukacyjnych.

Zobacz też:

Oto 21 najgorzej opłacanych kierunków studiów w Poznaniu. Po ich ukończeniu zarabia się najmniej. Ranking stworzyliśmy na podstawie Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Obejmuje on absolwentów studiów II stopnia zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.

Studenci dyplom uzyskali w roku 2018, a podane kwoty to mediana średnich miesięcznych zarobków ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie, czyli w 2019.

Przejdź do rankingu --->

Po tych kierunkach zarobisz grosze! Oto najgorsze kierunki s...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto