Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Naukowców w Poznaniu już po raz piąty!

Redakcja
laboratorium szalonego chemika
laboratorium szalonego chemika Zbyszek Snusz
W piątek poznańscy naukowcy pokażą mniej znane oblicze, a każdy chętny będzie mógł wziąć udział w pokazach, laboratoriach i warsztatach.

Tegoroczna Noc Naukowców odbędzie się w 320 europejskich miastach. W stolicy Wielkopolski przyłączyły się do niej: Politechnika Poznańska, Uniwerytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-sieciowe.

Celem imprezy jest pokazanie naukowców jako sympatycznych, fajnych ludzi, którzy mają ciekawą pasję.
- Zawsze ostrzegamy rodziców, że jeżeli wymarzyli sobie dla swoich dzieci karierę pisarzy, menedżerów czy artystów, to po tej imprezie nie ma na to szans, wszystkie dzieci będą chciały być naukowcami - mówi z uśmiechem Jolanta Szajbe, koordynator poznańskiej Nocy Naukowców. - Po zeszłorocznej akcji taką chęć w ankietach zadeklarowało aż 90 procent dzieci.

Organizatorzy szacują, że w 2010 roku w Nocy Naukowców w Poznaniu uczestniczyło blisko 40 tysięcy osób. W tym może być podobnie - na część wydarzeń wprowadzono rejestrację, która zakończyła się bardzo szybko.
- Prosimy się jednak nie zniechęcać, ponieważ 3/4 pokazów to pokazy otwarte - wyjaśnia Jolanta Szajbe.

Politechnika Poznańska postawiła w tym roku przede wszystkim na dziedziny, z którym związana była Maria Skłodowska-Curie, czyli chemię i fizykę. W plenerze przygotowano pokaz Chemia Open Air, czyli zaaranżowaną przez chemików na specjalnej scenie krainę lodu i wulkanów.

- Warto również wziąć udział w pokazie Fizyka Aero Show, gdzie prowadzący zapewnia, że w powietrzu będzie się unosić wszystko poza nim samym - zachęca Jolanta Szajbe. - Poza tym będą też imprezy, które sprawdzają się co roku, na przykład Laboratorium Zimna dla miłośników ekstremalnych temperatur, Festiwal Wysokich Napięć czy pokaz mody, na który stroje same zaprojektowały i same je pokażą studentki architektury.

Podczas warsztatów szalonego chemika będzie można m.in. wywołać parę lokomotywy i stworzyć sztuczny śnieg

Uniwersytet Przyrodniczy w tym roku przygotował o 1/3 więcej wydarzeń niż rok temu - razem 46 imprez i 156 godzin warsztatów. Tematyka jest bardzo zróżnicowana. Będzie się można m.in. dowiedzieć czym różni się nektar od soku, zobaczyć, jak zbudowane jest oko i ucho, obserwować żywe i martwe mikroorganizmy, czy ocenić swoje umiejętności i predyspozycje kierownicze.

Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza odbędzie się ponad 60 różnego rodzaju prezentacji, pokazów, wykładów, laboratoriów i warsztatów.
- Otwieramy sześć wydziałów, na gości będzie czekało ponad 200 naszych pracowników - wyjaśnia Marcin Witkowski z Biura Promocji UAM. - W naszych salach będzie można na przykład izolować własne DNA, odbyć niezwykłą podróż w głąb atomu, ale również dowiedzieć się, co zrobić po wypadku komunikacyjnym albo wcielić się w rolę tłumacza konferencyjnego.

W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-sieciowym będzie można m.in. zobaczyć od środka wóz telewizyjny HD, wziąć udział w nagraniu studyjnego programu telewizyjnego, czy sprawdzić, ile zużywamy prądu.

Jak przyznają organizatorzy, Noc Naukowców to nie tylko plusy dla gości.
- To także bezpośredni kontakt z przyszłymi kandydatami na studia, a co za tym idzie możliwość promocji uczelni i pokazania tego, co za moment czeka tych młodych ludzi w naszych murach - przyznaje Marcin Witkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto