Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa, unijna pomoc dla rolników

Barbara KOZŁOWSKA
Pomoc obejmuje także zakładanie sadów lub plantacji wieloletnich. Fot. P. Jasiczek
Pomoc obejmuje także zakładanie sadów lub plantacji wieloletnich. Fot. P. Jasiczek
To przedłużenie Sapardu – ale zakres pomocy jest znacznie szerszy – mówią w Oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Wnioski można już składać.

To przedłużenie Sapardu – ale zakres pomocy jest znacznie szerszy – mówią w Oddziale Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Wnioski można już składać.

Unijne programy pomocowe dla polskiej wsi sukcesywnie wchodzą w życie. Po rentach strukturalnych kolejnym programem w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO) są ,,Inwestycje w gospodarstwach rolnych’’. Wnioski o pomoc z tego Działania można składać już od 16 sierpnia.

- Na razie wnioski jeszcze nie wpływają, ale zainteresowanie jest duże – mówi Zbigniew Gabryel, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. – Rolnicy pytają jakie istnieją możliwości, na co mogą otrzymać środki, jak i gdzie należy składać wnioski.
Dyrektor Zbigniew Gabryel poinformował, że wnioski należy składać w Oddziale Regionalnym ARiMR w Poznaniu, ul. Strzeszyńska 36, osobiście względnie listem poleconym lub pocztą kurierską.

Na co te pieniądze?

W ramach działania, które realizowane będzie w latach 2004-2006, pomoc będzie przyznawana na projekty, które poprawią konkurencyjność gospodarstw, poprawią jakość produkcji, obniżą koszty, doprowadzą do poprawy wymagań w zakresie ochrony środowiska, higieny i warunków utrzymania zwierząt.

Projekty te mogą obejmować m.in.

  • zakup, budowę lub remont połączony z modernizacją budynków i budowli służących produkcji rolnej,
  • zakup lub instalacja maszyn i urządzeń lub narzędzi do produkcji rolnej,
  • zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych,
  • zakładanie sadów lub plantacji wieloletnich,
  • wyposażenie pastwisk,
  • zakup, instalacja lub budowę urządzeń do nawadniania upraw,
  • zakup, instalacja lub budowę urządzeń służących ochronie środowiska.

Szerszy zakres

W ocenie Józefa Januszewskiego, specjalisty z Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, to Działanie w istotny sposób zwiększa możliwości pomocy dla rolnictwa. Zwiększono kwotę pomocy, rozszerzono jej zakres, zniesiono barierę wiekową, umożliwiono udział w programie osobom prawnym.

Beneficjentami mogą więc być osoby fizyczne lub prawne, prowadzące na terenie Polski działalność rolniczą jako właściciele lub dzierżawcy gospodarstw rolnych, albo działy specjalne produkcji rolnej.

Uwaga: osoby fizyczne to obywatele państw członkowskich UE, prowadzący na terenie Polski działalność rolniczą bądź produkcję w działach specjalnych produkcji rolnej.

Uwaga: osoby prawne to podmioty zarejestrowane w Rejestrze Przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, które zgodnie z wpisem do ww. rejestru prowadzą działalność rolniczą lub produkcję w działach specjalnych produkcji rolnej.
Istotnym wymogiem otrzymania pomocy w ramach Działania Inwestycje w gospodarstwach rolnych, jest wykształcenie.

W przypadku osób fizycznych wymagane jest wykształcenie:

  • rolnicze wyższe lub lub średnie
  • rolnicze zawodowe tytuł kwalifikacyjny w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej + najmniej 3 lata stażu pracy w gospodarstwie rolnym;
  • średnie lub wyższe inne niż rolnicze + 3 lata stażu pracy w gospodarstwie rolnym lub studia podyplomowe związane z rolnictwem;
  • podstawowe lub zasadnicze inne niż rolnicze + najmniej 5 lat stażu pracy w gospodarstwie rolnym.

Uwaga: staż pracy w gospodarstwie rolnym mierzony jest okresem ubezpieczenia w KRUS w charakterze rolnika lub domownika lub okresem, w którym wnioskodawca był posiadaczem gospodarstwa rolnego.

Od osób prawnych wymaga się, by w chwili ubiegania się o pomoc i w okresie 5 lat od dnia dokonania ostatniej płatności w ramach projektu beneficjent zatrudniał osobę o wykształceniu rolniczym najmniej średnim. Osoba może mieć wykształcenie inne niż rolnicze (też najmniej średnie) ale wtedy musi wykazać się dodatkowo co najmniej 3-letnim stażem pracy na stanowisku kierowniczym, związanym z zarządzaniem, w produkcji rolnej.

Nowy wymóg

Czymś zupełnie nowym, jest wymóg, by gospodarstwo ubiegające się o pomoc spełniało tzw. kryterium żywotności ekonomicznej. W ten sposób określa się sumę nadwyżek bezpośrednich wszystkich działalności rolniczych prowadzonych w gospodarstwie. Wartość ekonomiczna określana jest w ESU, przy czym wartość 1 ESU równa się 1200 euro.

- W różnych krajach Unii żywotność ekonomiczną gospodarstw określono na różnym poziomie – mówi Józef Januszewski. – Dla Niemiec jest to na przykład 8 ESU, a dla Holandii 18. Dla Polski przyjęto, że żywotność ekonomiczną mają te gospodarstwa, które osiągają 4 ESU.
Uwaga: Jeśli gospodarstwo nie spełnia kryterium żywotności ekonomicznej, należy przedstawić plan, dzięki któremu wymagany poziom ESU zostanie osiągnięty. W przypadku dzierżawy, beneficjent musi przedstawić umowę, że będzie w posiadaniu nieruchomości co najmniej 5 lat od planowanej daty dokonania ostatniej płatności w ramach projektu oraz pisemnej zgody właściciela nieruchomości na przeprowadzenie projektu.

Ile można dostać

Można otrzymać zwrot 50 procent kosztów kwalifikowanych projektu lub 55 procent – jeżeli beneficjent jest młodym rolnikiem. Więcej – 60 procent kosztów kwalifikowanych można otrzymać, jeśli gospodarstwo położone jest na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). A jeżeli gospodarstwo znajduje się na obszarze ONW, a gospodarz jest młodym rolnikiem – może otrzymać zwrot nawet 65 procent kosztów. Przy czym za młodego rolnika uważa się tutaj takiego, który po raz pierwszy zaczął prowadzić gospodarstwo (samodzielnie) nie wcześniej niż 5 lat przed datą przyznania pomocy w ramach Działania; i miał w tamtym momencie mniej niż 40 lat.
Uwaga: mogą być uwzględnione okresy nieprowadzenia gospodarstwa, np. wojsko, nauka, udokumentowane oddanie w dzierżawę, jednakże pod warunkiem, że młody rolnik nie pobierał w tym okresie dopłat bezpośrednich ani kredytów preferencyjnych.

Jeden beneficjent i jedno gospodarstwo może otrzymać maksymalnie 300 000 złotych. Oznacza to, że w przypadku współwłasności górny pułap pomocy to także 300 000 złotych.
Szczegółowe informacje:

www.minrol.gov.pl

www.arimr.gov.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto