Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe pomysły na walkę z problemami poznańskich kejtrów

Katarzyna Fertsch
Taka psia toaleta (placyk z piaskiem przed ławkami) powstanie u zbiegu Królowej Jadwigi i Strzeleckiej
Taka psia toaleta (placyk z piaskiem przed ławkami) powstanie u zbiegu Królowej Jadwigi i Strzeleckiej KRZYSIEK HAWROT / POLSKAPRESSE
Jeszcze w tym roku w parku na osiedlu Chrobrego powstanie wybieg dla psów. Z kolei u zbiegu ulic Strzeleckiej i Królowej Jadwigi pojawi się kejtrowa toaleta. Zespół do rozwiązywania psich problemów, który spotkał się ostatnio pierwszy raz po wyborach samorządowych, ma jednak znacznie ambitniejsze plany na najbliższe miesiące.

Skrzyżowanie Strzeleckiej i Królowej Jadwigi to niejedyne miejsce, w którym pojawią się psie toalety. W sumie w tym roku powstaną cztery. - Nie tylko na gruncie miejskim, ale też prywatnym czy należącym do wspólnot - mówi Juliusz Kubel, miejski radny i członek zespołu. - Toalety cieszą się zainteresowaniem, dlatego projekt warto kontynuować.

A jest dla kogo się starać, ponieważ zaczipowanych (a więc jednocześnie zarejestrowanych) psów jest w Poznaniu ponad 36 tysięcy. Ich właściciele zasilili w tym roku miejski budżet 675 tysiącami zł - a to dopiero 12 tysięcy opłat za posiadanie psa, reszta powinna wpłynąć do końca kwietnia.

Powoli tradycją stają się już w Poznaniu festyny, organizowane z myślą o czworonogach. W tym roku impreza odbędzie się na Cytadeli i potrwa dwa dni. Początek - 18 czerwca. - Postaramy się ściągnąć jeszcze więcej osób, niż w roku ubiegłym - zapowiada Kubel.

Zespół chce m.in. znów zorganizować mistrzostwa "latających psów" i w dalszym ciągu promować "odpowiedzialne postawy". Przede wszystkim chodzi o zachęcanie właścicieli czworonogów do sprzątania po swoich pupilach. W tym celu zorganizowano akcję edukacyjną czy rozdawano woreczki. Część posiadaczy psów jest jednak nieugięta.

- Musimy znaleźć złoty środek. Nie tylko zachęcać mieszkańców Poznania do sprzątania, ale również karać osoby, które tego nie robią - dodaje Kubel.

Czym jeszcze w najbliższym czasie zamierzają zajmować się członkowie zespołu? Plany są ambitne, między innymi rozwiązanie problemu z targowiskiem na Sielance. Kontynuowane mają być również akcje edukacyjne (na rozdanie wśród poznańskich uczniów i przedszkolaków wciąż czeka jeszcze połowa nakładu "Kejtrowego elementarza").

- Edukować, zachęcać, dyscyplinować - wylicza radny Kubel. - Wszystko po to, żeby zarówno właścicielom psów, jak i innym poznaniakom żyło się dobrze.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto