Nowe przepisy! Do przedszkola i żłobka tylko z zaświadczeniem o szczepieniach. W Poznaniu już mają pierwszeństwo

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Sejm zdecyduje czy obowiązkowe szczepienia będą warunkiem przyjęcia do żłobka
Sejm zdecyduje czy obowiązkowe szczepienia będą warunkiem przyjęcia do żłobka Krzysztof Szymczak
Dzieci bez zaświadczenia o tym, że przeszły obowiązkowe szczepienia, nie będą przyjmowane do publicznych żłobków - tak stanowi projekt ustawy przygotowany przez senatorów. Senat go zaakceptował - pomysł poparli senatorowie wszystkich opcji. Teraz projekt trafił do Sejmu. Jeśli posłowie go zaakceptują, może zacząć obowiązywać w przyszłym roku. Takie rozwiązania i bez ustawy działają w Warszawie i we Wrocławiu. Poznańscy radni przyjęli podobną uchwałę, ale zakwestionował ją wojewoda. W stolicy Wielkopolski szczepienia dają jedynie dodatkowe punkty przy przyjęciu do przedszkola.

Regulacje, które trafiły do Sejmu, miałyby wejść w życie 14 dni od chwili ogłoszenia ustawy. Zmiany w trzech aktach prawnych - o prawie oświatowym, o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat oraz o podstawowej opiece zdrowotnej - przewidują powiązanie przyjęć do żłobka i przedszkola z obowiązkowymi szczepieniami.

Obowiązkowe szczepienia - bez nich nie będzie żłobka

W Polsce do 3 roku życia obowiązkowe są szczepienia przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
  • gruźlicy,
  • błonica, tężec. krztusiec (DTP),
  • Hib - bakteria Haemophilus Influenzae wywołująca m.in. zapalenie opon mózgowych, płuc, sepsę, ropowicę tkanki podskórnej i inne,
  • pneumokoki,
  • rotawirusy ,
  • polio (choroba Heinego-Medina),
  • odra, różyczka, świnka (MMR).

Zgodnie z projektowaną ustawą, warunkiem przyjęcia dziecka do żłobka publicznego będzie zaświadczenie o tym, że przeszło obowiązkowe szczepienia. Jeżeli dziecko nie będzie mogło być zaszczepione ze względów zdrowotnych, rodzice będą musieli przedstawić przy przyjmowaniu do żłobka zaświadczenie od pediatry bądź lekarza pierwszego kontaktu.

Już teraz w niektórych miastach (np. Warszawie czy Wrocławiu) zaświadczenia o zaliczeniu obowiązkowych szczepień przy przyjęciu do żłobka jest wymagane. Poznańscy radni podjęli taką samą uchwałę. Nie zaczęła ona jednak obowiązywać, ponieważ zakwestionował ją wojewoda, a sąd nie przychylił się do skargi miasta na rozstrzygnięcie wojewody. Chodziło jednak nie o samą zasadę obligatoryjności szczepień, ale jej umocowanie w dokumentach. Sytuacja zmieni się jednak już od 1 stycznia przyszłego roku.

- W uchwale rady miasta nadającej statut tworzonemu Poznańskiemu Zespołowi Żłobków zdecydowano, że od 1 stycznia 2021 roku warunkiem przyjęcia dziecka do żłobka publicznego będzie między innymi odbycie obowiązkowych szczepień ochronnych - informuje Magdalena Pietrusik-Adamskiea, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Ze szczepieniami - pierwszeństwo w przedszkolu

O ile do przyjęcia do żłobka szczepienia będą obowiązkowe, o tyle w przedszkolu będzie inaczej. Szczepienia nie będą warunkiem otrzymania miejsca w przedszkolu, ale w przypadku zbyt małej w stosunku do zainteresowania, liczby miejsc będą dawały preferencje, na podobnej zasadzie jak obecnie niepełnosprawność, samotne rodzicielstwo itp.

W Poznaniu w rekrutacji do przedszkola można dostać dodatkowych 60 punktów za zaliczenie szczepień obowiązkowych. Dla porównania - dodatkowe 30 pkt. w rekrutacji otrzymuje dziecko, którego rodzice pracują, 30 pkt. jest przyznawane dzieciom rodziców rozliczających się z podatku PIT w Poznaniu, 15 pkt jest przyznawane jeśli wniosek o przyjęcie do przedszkola dotyczy rodzeństwa. Niepełnosprawność dziecka, jego rodziców, wychowywanie się w rodzinie zastępczej, rodzinie wielodzietnej lub pozostawanie pod opieką samotnego rodzica to kryteria "wycenione" na 260 pkt. każde.

Szczepienia obowiązkowe z poparciem Izby Lekarskiej i ministerstwa

Projekt zmian ustawowych został przygotowany przez senatorów Koalicji Obywatelskiej, ale poparli go niemal wszyscy. Od głosu wstrzymał się jedynie senator Jerzy Czerwiński z PiS. Stanął on na stanowisku, że proponowane przepisy są zbyt liberalne.
Projekt poparła Izba Lekarska, która od dawna apeluje o skuteczne egzekwowanie obowiązkowych szczepień ochronnych.
Lekarze zwracają uwagę, że masowe szczepienia doprowadziły do całkowitego wygaśnięcia ospy prawdziwej, wkrótce za zwalczoną może zostać oficjalnie uznana choroba Heinego-Medina.

- Wracają niestety odra i gruźlica, bo wielu rodziców przestało szczepić dzieci - zwraca uwagę senator Magdalena Kochan z Koalicji Obywatelskiej. - Dobrodziejstwo szczepień jest oczywiste. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy wirus wraca, bo populacja dzieci nie została zaszczepiona w odpowiedniej liczbie. Zdaniem naukowców, minimum 60-70 proc. szczepionych daje gwarancję, że choroba nie będzie się rozprzestrzeniać - podkreśla.

Pozytywnie o przyjętym przez Senat projekcie wypowiadali się także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie