Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy ruchu drogowego. Sporo się zmieniło! [WIDEO]

WAK/KAS
Wchodzą w życie 18 maja
Wchodzą w życie 18 maja Tomasz Bolt / Polskapresse
W poniedziałek, 18 maja weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego.

Przepisy są bardziej restrykcyjne - na przykład za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h kierowca straci prawo jazdy na 3 miesiące. Jeśli mimo to będzie siadał "za kółkiem" kara zostanie przedłużona do 6 miesięcy, a przyłapany na kolejnym przewinieniu tego rodzaju straci prawo jazdy. Uprawnienia do kierowania utraci również ten, który będzie przewoził w pojeździe zbyt dużą liczbę pasażerów.

Zaostrzeniu uległy kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, a minimalna kara wynosi obecnie 3 lata.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się liczyć ze sporymi wydatkami. Przyłapani po raz pierwszy karani będą grzywną w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych. Recydywiści zaś zapłacą co najmniej 10 tys. zł. Natomiast kierowca, który spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu, zapłaci nawiązkę nie mniejszą niż 10 tys. zł.

Od poniedziałku dotkliwie ukarani mogą zostać kierujący pojazdami bez uprawnień. Prowadzenie auta po wcześniejszym odebraniu uprawnień przez starostę to już przestępstwo, za popełnienie którego grozi . grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat.

Nowe regulacje prawne przewidują możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na obowiązek montażu w pojeździe blokady alkoholowej tzw. alkolocka. Zamiana będzie możliwa dopiero po upływie połowy okresu zakazu, a w przypadku zakazu dożywotniego - po upływie co najmniej 10 lat.

Od poniedziałku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi uprawnienia do kierowania pojazdami utracą młodzi kierowcy, którzy w ciągu 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuścili się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowali wypadek drogowy, kierowali w stanie nietrzeźwości) lub też zostali przyłapani na popełnieniu trzech wykroczeń, polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np.; kierowali w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczyli dozwoloną prędkość powyżej 30 km/h.

Zapisy ustawy zezwalają na obligatoryjne usunięcie z drogi na koszt właściciela pojazdu, kierowanego przez osoba nieposiadającą uprawnień lub ukaraną liczbą punktów karnych przekraczającą 24. Odstąpienie od kary możliwe będzie jedynie wówczas, kiedy pojazd zgodnie z prawem będzie mogła poprowadzić osoba towarzysząca kierowcy.

Nowe przepisy ruchu drogowego - co się zmieniło?

źródło: x-news

Skomentuj: Nowe przepisy ruchu drogowego. Sporo się zmieniło!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto