Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe stanowisko w szkołach i przedszkolach od 1 września 2022. Pojawi się pedagog specjalny. Jakie kwalifikacje będzie musiał posiadać?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Resort edukacji podaje, że pojęcie pedagogiki specjalnej rozumiane jest dość szeroko. Można je łączyć z następującymi kierunkami studiów/spejcalizacjami:
- Rewalidacja (niegdysiejsza nazwa „pedagogiki specjalnej”);
- Resocjalizacja;
- Surdopedagogika;
- Tyflopedagogika;
- Oligofrenopedagogika;
- Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu;
- Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną;
- Pedagogika resocjalizacyjna;
- Pedagogika zdolnych i uzdolnionych;
- Logopedia tylko jeśli są to studia pięcioletnie, dające tytuł magistra pedagogiki specjalnej ze specjalnością logopedia;
Pedagogika korekcyjna.
Resort edukacji podaje, że pojęcie pedagogiki specjalnej rozumiane jest dość szeroko. Można je łączyć z następującymi kierunkami studiów/spejcalizacjami: - Rewalidacja (niegdysiejsza nazwa „pedagogiki specjalnej”); - Resocjalizacja; - Surdopedagogika; - Tyflopedagogika; - Oligofrenopedagogika; - Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu; - Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną; - Pedagogika resocjalizacyjna; - Pedagogika zdolnych i uzdolnionych; - Logopedia tylko jeśli są to studia pięcioletnie, dające tytuł magistra pedagogiki specjalnej ze specjalnością logopedia; Pedagogika korekcyjna. pexels/ Arthur Krijgsman
Nowy rok szkolny przyniesie sporo zmian. Inna matura, przedmiot historia i teraźniejszość, a także regulacje dotyczące zwolnień z WF-u to nie wszystko. Resort edukacji zapowiedział, że od 1 września 2022 roku rozpocznie się pierwszy etap zatrudniania w szkołach i przedszkolach pedagogów specjalnych. W rozporządzeniu dookreślono kwalifikacje, które musi posiadać ta grupa nauczycieli. Ponadto od nauczycieli, pracujących w szkołach, przedszkolach i oddziałach specjalnych nie będą wymagane kwalifikacje w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej. Co się zmieni?

Spis treści

Pedagog specjalny. Nowe stanowisko w szkołach i przedszkolach

Dodatkowe zajęcia specjalistyczne, fundusze przeznaczane na pomoc psychologiczno-pedagogiczną, a także zatrudnianie nauczycieli: pedagogów, psychologów czy pedagogów specjalnych – to pomysł Ministerstwa Edukacji i Nauki na wsparcie uczniów. Od 1 września 2022 roku w szkołach i przedszkolach pojawi się stanowisko pedagoga specjalnego. Jak podaje resort edukacji, będzie ono mogło być objęte przez osobę, która skończyła:

  • jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego lub drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej lub
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki oraz ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub w zakresie edukacji włączającej.

Chcesz dowiedzieć się, jakie zmiany czekają na nauczycieli i uczniów od września 2022? Sprawdź tekst o reformach w roku szkolnym 2022/2023>>

Nauczyciele, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji, będą mieli czas, by je uzupełnić. Do 31 sierpnia 2026 roku na tym stanowisku mogą być zatrudnione osoby, które:

  • posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – dotyczy to przedszkoli ogólnodostępnych i integracyjnych,
  • posiadają kwalifikacje do pracy w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych określone w przepisach oraz ukończyła kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.

W związku z tymi zmianami pojawia się wiele pytań, zwłaszcza ze strony nauczycieli. Czy po skończeniu surdopedagogiki można pracować na stanowisku pedagoga specjalnego? Jakie wymagania trzeba spełniać, by móc pełnić tę funkcję? Sprawdźcie w galerii poniżej odpowiedzi na najważniejsze pytania, udzielone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Obowiązek zatrudnienia nauczyciela specjalisty w szkołach i przedszkolach

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami placówki będą miały obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego. Wiele osób podkreśla, że edukacja i tak boryka się z brakami kadrowymi, a specjaliści będą wybierali lepiej płatne i dogodniejsze dla nich prace – na przykład te w prywatnych gabinetach.

„Życzę wam powodzenia w szukaniu specjalisty po 5-letnich studiach magisterskich na 8 h”

„Za takie wynagrodzenie specjaliści zapewne będą pchać się drzwiami i oknami”

- brzmią opinie internautów pod wpisem ministerialnym.

Projekt procedowany jest w odrębnym trybie. Pomija się opiniowanie i konsultacje publiczne oraz skraca etap uzgodnień.

– Jest to uzasadnione ważnym interesem publicznym, umożliwi bowiem podejmowanie czynności związanych z zatrudnieniem nauczycieli pedagogów specjalnych z dniem 1 września 2022 r. – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu.

Nauczyciele w szkole specjalnej bez kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej i terapeutycznej

Niektórzy nauczyciele zajmujący się pedagogiką specjalną już teraz martwią się, że w przeciągu najbliższych lat będą musieli podnosić swoje kwalifikacje. Część z nich nie ukończyła studiów na kierunku pedagogika specjalna, ale np. podyplomowe studia edukacja i terapia dzieci z autyzmem lub oligofrenopedagogika.

Z kolei – jak informuje resort edukacji – w przypadku szkół specjalnych nauczyciele nie będą zobowiązani do posiadania kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej czy terapeutycznej.

– Stanowi to odpowiedź na wpływające do Ministerstwa Edukacji i Nauki postulaty od pracowników kuratoriów oświaty, dyrektorów i organów prowadzących te przedszkola, szkoły oraz osób kierujących podmiotami leczniczymi, wskazujące na trudności w pozyskaniu nauczycieli posiadających przygotowanie w zakresie pedagogiki leczniczej lub terapeutycznej – brzmi treść uzasadnienia projektu.

Trudności te mają stanowić poważne utrudnienie w funkcjonowaniu przedszkoli, szkół i oddziałów specjalnych, a także w tworzeniu nowych placówek.

– Szczególnie trudna sytuacja występuje w podmiotach leczniczych realizujących świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży – argumentują twórcy projektu.

Pojawiają się zdziwione głosy internautów, którzy podkreślają, że „niedługo to już osoby z ulicy będą mogły pracować w szkołach i przedszkolach”.

Rozporządzenie oraz uzasadnienie projektu znajduje się na stronie MEiN

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe stanowisko w szkołach i przedszkolach od 1 września 2022. Pojawi się pedagog specjalny. Jakie kwalifikacje będzie musiał posiadać? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto