Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady letnich dyżurów w poznańskich przedszkolach. Powstanie grupa międzyprzedszkolna

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Rodzice będą mogli zapisać dziecko na letni dyżur do grupy międzyprzedszkolnej. Zostanie ona uruchomiona z myślą o dzieciach, których macierzyste placówki będą w wakacje otwarte tylko przez cztery tygodnie. Rodzic będzie mógł korzystać z tej dodatkowej możliwości przez dwa tygodnie.
Rodzice będą mogli zapisać dziecko na letni dyżur do grupy międzyprzedszkolnej. Zostanie ona uruchomiona z myślą o dzieciach, których macierzyste placówki będą w wakacje otwarte tylko przez cztery tygodnie. Rodzic będzie mógł korzystać z tej dodatkowej możliwości przez dwa tygodnie. Wojciech Wojtkielewicz
Zasady organizowania letnich dyżurów w poznańskich przedszkolach uległy w tym roku zmianie. W czasie wakacji nie będzie możliwości przemieszczania się dzieci między przedszkolami, a więc maluchy będą miały zapewnioną opiekę tylko w przedszkolu, do którego zapisane są na stałe. Wydział Oświaty proponuje jednak uruchomienie grupy międzyprzedszkolnej, do której rodzice będą mogli zapisywać swoje dzieci w czasie, kiedy ich przedszkole będzie zamknięte.

Rodzice mogą korzystać z opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach również w wakacje - podczas letnich dyżurów. W tym roku w organizacji pracy placówek w lipcu i sierpniu wprowadzono kilka zmian.

Wyjątkowo latem przedszkola funkcjonowały będą przez 6 tygodni (zamiast 4), natomiast przez 2,5 tygodnia będą zamknięte. Ponadto rodzice będą mogli skorzystać z wakacyjnej opieki nad dzieckiem tylko w przedszkolu, do którego zapisany jest maluch. Oznacza to, że nie będzie możliwości zapisywania dzieci na dyżury letnie w innych placówkach.

Sześć tygodni, podczas których dane przedszkole będzie otwarte, zostanie określone przez dyrektora placówki.

- W przypadkach indywidualnych, np. zaplanowanego remontu lub rozbudowy przedszkola może nie być możliwości zrealizowania sześciotygodniowego dyżuru. Zamiast tego przedszkola te otwarte będą tylko przez cztery tygodnie

- zaznacza Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu.

Wydział Oświaty zaproponował więc rozwiązanie dla rodziców, dla których opieka nad dzieckiem będzie konieczna przez dłuższy czas, niż tylko cztery tygodnie.

- Planujemy stworzenie grupy międzyprzedszkolnej w jednej ze szkół podstawowych, w której funkcjonuje oddział przedszkolny. Wszyscy rodzice, którzy zdecydowanie potrzebują opieki dla swoich dzieci w lipcu lub sierpniu będą mieli możliwość zapisu dziecka na dwutygodniowy dyżur w placówce wskazanej przez organ prowadzący - tłumaczy Hanna Janowicz, kierownik oddziału przedszkoli i szkół podstawowych Wydziału Oświaty.

Funkcjonowanie takiego oddziału mogłoby się rozpocząć od poniedziałku, 6 lipca. Dyżury organizowane będą w jednej ze szkół podstawowych w centrum miasta.

Zobacz też: Uczniowie z Poznania odebrali świadectwa w maseczkach

- Rodzic może złożyć wniosek o taki dyżur u dyrektora swojego przedszkola do 30 czerwca. Dzieci będą miały zagwarantowany katering i opiekę. Na razie chętnych jest niewielu, więc prawdopodobnie zostanie otwarty tylko jeden punkt międzyprzedszkolny w centrum Poznania - tak aby wszyscy rodzice mieli w miarę podobny dystans. To rozwiązanie, które zaproponowaliśmy po sygnałach otrzymanych od rodziców. W tym roku nie mogą oni oddać dzieci do innych przedszkoli w czasie, gdy ich macierzyste będzie zamknięte, a niektórzy potrzebują opieki nad dzieckiem na dłuższy czas, niż tylko cztery tygodnie - mówi Hanna Janowicz.

Limit dzieci w żłobkach i przedszkolach

Przypomnijmy, że zgodnie z zasadami wytyczonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny w żłobkach i przedszkolach obowiązują limity dzieci. W instytucjach opiekujących się dziećmi do lat trzech w jednej sali mogą przebywać trzy ośmioosobowe grupy dzieci wraz z opiekunem. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla maluchów w sali nie może być mniejsza niż 2,5 m kw. na osobę.

W przedszkolach limit natomiast wynosi 16 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć ich liczbę o dwoje - do 18.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto