18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi mieszkańcy w poznańskim ZOO. Na świat przyszły dwa lori małe

Ewa Masny
W poznańskim Nowym ZOO pojawili się nowi mieszkańcy
W poznańskim Nowym ZOO pojawili się nowi mieszkańcy Zdjęcie udostępnione przez autora Jellrancher
W poznańskim ogrodzie zoologicznym przyszły na świat dwa lori małe. To wiadomość tym lepsza, że gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.

W poznańskim Nowym ZOO pojawili się nowi mieszkańcy. W czwartek 17 marca po sześciomiesięcznej ciąży przyszły na świat bliźniaki lori małe z rodziny lorisowatych. Maluchy spędzą najbliższe tygodnie na brzuchu matki są jednak na tyle samodzielne, że można już obserwować ich pierwsze nieporadne kroki, stawiane na gałęziach. Jak informuje Ewa Trzęsowska, asystent hodowlany działu ssaków, płeć młodych będzie można określić dopiero za kilka miesięcy, wówczas też zostaną im nadane imiona.

Samica lori również urodziła się w poznańskim ZOO, w którym gatunek ten hodowany jest od roku 1986. Samiec został sprowadzony ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przed sześciu laty. Małpiatki rozmnażają się w Poznaniu regularnie od lat osiemdziesiątych. Również krakowskie i opolskie ogrody zoologiczne szczycą się swoim wkładem w powiększanie liczebności lori.

Ssaki te w warunkach naturalnych zamieszkują korony drzew w deszczowych lasach południowo-wschodniej Azji, należą jednak do gatunku zagrożonego wyginięciem. Niewielkie małpiatki, osiągające wysokość zaledwie 25 centymetrów i ważące około kilograma, zachwycają swoim niecodziennym wyglądem i dużymi oczami, przez co chętnie są odkupywane od kłusowników i hodowane w domach. Należy jednak pamiętać, że prowadzący nocny tryb życia lori mały nie jest zwierzęciem domowym, a warunki jakie zapewniają mu nowi właściciele są dla niego prawdziwą męczarnią.

W Poznaniu dla potrzeb zwierząt aktywnych nocą powstał w 1995 roku specjalny pawilon, w którym przez cały dzień panują warunki nocne, przez co możliwa jest obserwacja aż 22 gatunków zwierząt. Z uwagi na ich wrażliwość na światło i hałas nie wolno ich jednak fotografować.

Czytaj także: Nowe ZOO: Ma powstać safari oraz platforma widokowa przy żyrafach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto