Noworoczny rajd rowerowy nad Rusałką [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Ryszard Bróździński dzielił się swoimi wrażeniami z Biegu Sylwestrowego
Ryszard Bróździński dzielił się swoimi wrażeniami z Biegu Sylwestrowego Robert Domżał
Około dwustu rowerzystów witało w niedzielę Nowy Rok nad poznańskim jeziorem Rusałka.

Peleton, w którym byli Grażyna i Ryszard Głowaccy oraz Maria i Tadeusz Matuszkowie czyli turyści z Suchego Lasu i Kiekrza, a ponadto mistrzowie świata i Polski Przemysław Wegner (tandemy integracyjne) i Artur Spławski (masters-szosa), Marek Witkiewicz przejechał niespełna 4-ro kilometrową rundę wokół jeziora.

Później był czas na konkursy wiedzy o kolarstwie. Te zorganizował i cały zjazd rowerzystów zainicjował Piotr Kurek, animator strony internetowej Wielkopolskie Rowerowanie. Powitanie kolejnego roku było też okazją do rozmów. A było o czym dyskutować, ponieważ część kolarzy ledwie kilkadziesiąt godzin wcześniej uczestniczyła w Biegu Sylwestrowym wokół poznańskiej Malty.

Jednym z rowerzystów - biegaczy był Ryszard Bróździński. Reprezentant zespołu Rybczyński s.Oliver MTB Team w minionym roku wywalczył w cyklu Powerade Suzuki MTB Marathon piąte miejsce wśród tych, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia. Dla Wielkopolan miniony rok i udział w tym cyklu maratonów był niezwykle udany.

Grzegorz Napierała z Bolechówka startujący w barwach Rybczyński s.Oliver MTB Team, który stary rok również żegnał Biegiem Sylwestrowym, zajął w roku 2011 pierwsze miejsce w klasyfikacji na najlepszego górala w cyklu Powerade Suzuki MTB Marathon. Pokonał między innymi Zbigniewa Krzeszowca, byłego wielokrotnego reprezentanta Polski w Wyścigu Pokoju.

Mniej wtajemniczonym należy się wyjaśnienie, że aby zostać sklasyfikowanym w cyklu Powerade Suzuki MTB Marathon należało ukończyć przynajmniej siedem z jedenastu maratonów. Znakomita ich większość odbywa się w górach. Dlatego trudnością jest nie tylko dystans, ale przede wszystkim podjazdy.

Na średnim dystansie zwanym mega przewyższenia liczą około 1800 metrów. Na dystansie giga, gdzie długość maratonu przekracza nawet 100 km przewyższenie sięga i 3 km. Wśród kobiet na królewskim dystansie giga Powerade Suzuki MTB Marathon triumfowała bezsprzecznie Agnieszka Gulczyńska z poznańskiego zespołu Corratec. W gronie mężczyzn w wieku od lat 19 do 30 na dystansie giga wysokie drugie miejsce zajął Sebastian Swat z Przeźmierowa.