Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy akademik w Poznaniu już otwarty! Meteor ma swoje przedszkole, minimarket i siłownię. Zobacz zdjęcia ze środka

Zuzanna Turkiewicz
Zuzanna Turkiewicz
Na Kampusie Morasko w Poznaniu otwarto nowy dom studencki UAM-u.
Na Kampusie Morasko w Poznaniu otwarto nowy dom studencki UAM-u. Waldemar Wylegalski
W poniedziałek, 18 września na Kampusie Morasko w Poznaniu otwarto nowy dom studencki UAM-u. Akademik nosi nazwę Meteor. W uroczystości wzięły udział władze UAM oraz wykonawcy obiektu.

Budowa Meteora trwała niespełna 3 lata i kosztowała niemal 70 mln zł. W akademiku znajduje się 160 pokoi jednoosobowych oraz 120 pokoi dwuosobowych z aneksami i łazienkami. Na każdym piętrze są kuchnie z jadalniami oraz pralnie z suszarniami. Pomieści on aż 400 studentów.

W obiekcie będzie również zielony dziedziniec, boisko sportowe, nowa siedziba Radia Meteor, strefa relaksu z hamakami, stołówka, klub studencki, przedszkole, minimarket i siłownia.

- Zależało nam na tym, żeby był to akademik wygodny dla studentów oraz żeby był średniobudżetowym miejscem zamieszkania. Ważne było dla nas też, żeby to miejsce tworzyło nowe przestrzenie wspólne oraz żeby studenci uczący się na Morasku mieli bliżej na uczelnię - powiedziała nam na otwarciu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM.

- Jestem bardzo dumna. Nie jest to jednak mój sukces indywidualny, ale sukces całego zespołu osób, które nad tym pracowały oraz osób, którym zawdzięczamy możliwość postawienia tego akademika. Myślę, że będzie to dobre i przyjazne miejsce dla studentów dodała Kaniewska, która zdradziła nam również, jak rozwija się sprawa zamkniętego akademika Jowita i czy Meteor jest w stanie uratować sytuację.

- Już od 2018 roku publicznie poinformowaliśmy o tym, że gdy powstanie nowy akademik na Morasku, Jowita zostanie zamknięta. Dalsze losy Jowity zależą od tego, czy otrzymamy specjalne dofinansowanie na remont, o co wystąpiłam do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Remont Jowity jest bardzo drogi, pochłonąłby co najmniej tyle środków, ile zbudowanie nowego akademika, o takim samym lub nawet wyższym standardzie - przyznała rektor UAM.

W czasie uroczystego otwarcia głos zabrała między innymi Julia Przybyłowska, przewodnicząca Samorządu Studentów UAM.

- Ze strony studenckiej mogę powiedzieć, że ogromnie się cieszę. Studenci i studentki UAM już w najbliższych dniach będą mogli zamieszkać w akademiku, którzy sprosta ich oczekiwaniom. Jego jakość pozwoli studiować jeszcze lepiej. Kolokwialnie mówiąc, gdy student ma jeden problem z głowy, to więcej może działać dla uczelni i na uczelni oraz o wiele lepiej rozwijać się naukowo. Mam nadzieję, że Morasko przeżyje tę młodość razem z nami, a my jako studenci wykorzystamy ten obiekt jak najlepiej tylko możemy. Żeby integrować życie akademickie, rozwijać naszą kulturę oraz czerpać z tego, co daje nam uniwersytet - powiedziała przewodnicząca.

Na otwarciu nowego akademika w Poznaniu pojawiło się wielu gości, wśród nich pierwszy zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

- Kilka lat temu Samorząd Studencki na sąsiednim Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa organizował debatę na temat przestrzeni Kampusu Morasko. Jak wszyscy wiemy, od wielu lat trwa dyskusja w naszym mieście na temat zasadności ulokowania w tym miejscu kampusu. Czasu już nie cofniemy, mój pogląd też pewnie jest znany. Ale pamiętam, że na tej dyskusji wśród studentów panowało takie przekonanie, ze skoro już jest ten kampus i go nigdzie nie przeniesiemy, to zróbmy coś, żeby ta przestrzeń tętniła życiem po godzinach zajęć. Z pewnością z tego punktu widzenia ta decyzja władz uniwersyteckich o ulokowaniu tutaj akademika jest jak najbardziej sensowna. Z perspektywy osób uczących się na tych wydziałach to na pewno jest dobry ruch. Gratuluję uniwersytetowi także determinacji. Mam nadzieję, że tutaj będą też podejmowane jeszcze inne działania, w które miasto będzie się mogło włączyć. Żeby to życie w tym miejscu mogło kwitnąć oraz żeby kojarzyło się akademickością, z otwartością - stwierdził Wiśniewski.

Budową akademika zajęli się przedstawiciele firmy ALSTAL-Grupa Budowlana. Autorem projektu architektonicznego jest biuro architektoniczne DEDECO sp. z o.o ,"Warszawa” sp.k z Warszawy. Został on wybrany w 2019 roku drogą konkursu.

Kierownik projektu z firmy ALSTAL Marcin Kuśmider objaśnił nam kilka kwestii: - W czerwcu minęło 30 miesięcy od rozpoczęcia budowy. Projekt był po stronie zamawiającego, czyli UAM-u, po naszej stronie było tylko jego wykonanie. Ten obiekt oprócz zróżnicowanej formy architektonicznej jest w pełni zautomatyzowany. To wielokondygnacyjny budynek o dużej ilości instalacji i zabezpieczeń.

Od Pauliny Pietruszewskiej, kierowniczki nowego domu studenckiego, dowiedzieliśmy się, że studenci będą mogli się do niego wprowadzać od 28 września od godziny 8. Miesięczna opłata waha się między 690 a 930 zł.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]     
                  
Obserwuj nas także na Google News

Turystyczna Wielkopolska, powiat koniński:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy akademik w Poznaniu już otwarty! Meteor ma swoje przedszkole, minimarket i siłownię. Zobacz zdjęcia ze środka - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto