Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy akt erekcyjny i... stara cegła pod nowym budynkiem AWF

Lilia Łada
Lilia Łada
Od przypomnienia historii inwestycji i... wręczenia ...
Od przypomnienia historii inwestycji i... wręczenia ... Lilia Łada
Od przypomnienia historii inwestycji i... wręczenia dziewiętnastowiecznej cegły jako prezentu od wojewody rozpoczęła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego nowego budynku AWF.

- Dzisiejsza data to data niezwykła, otwierająca nową kartę w historii uczelni - mówił rozpromieniony profesor Jerzy Smorawiński, rektor uczelni. - Chyba nigdy w historii nie realizowano tak niezwykłej inwestycji. Nasza budowa marzeń staje się faktem.

"Budowa marzeń", czyli nowy budynek AWF, w którym będzie miał swoją siedzibę między innymi Wydział Turystyki i Rekreacji, powstaje na miejscu dawnego tymczasowego pawilonu typu Berlin. Pawilon miał stać kilka miesięcy, a służył studentom uczelni przez ponad 30 lat...

Nowy obiekt, zaprojektowany w pracowni AKPA prof. Jerzego Gurawskiego, będzie znacznie większy i efektowniejszy od poprzednika, a architekturą będzie nawiązywał do głównego budynku uczelni. Jego cechą dominującą będzie lekkość: znaczna część elewacji będzie szklana. Obiekt będzie miał aż 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i dzięki temu w znaczącym stopniu złagodzi kłopoty lokalowe uczelni.

- Obecnie Akademia Wychowania Fizycznego mieści się w 11 budynkach rozrzuconych między Grunwaldzką, Łąkową a Chwiałkowskiego - wylicza profesor Jerzy Smorawiński, rektor uczelni. - To duży kłopot dla pracowników i studentów.

Taki rozstrzał wymaga nie tylko doskonałej organizacji od pracowników naukowych, zwłaszcza tych, którzy układają plan, ale i od studentów zmuszonych do biegania po całym mieście. To oznacza także poważne koszty remontowe: wiele budynków jest zabytkowych, objętych ochroną konserwatorską, co podnosi koszty remontów i sprawia, że nie wszystko, co jest niezbędne dla normalnego funkcjonowania uczelni, można w nich zainstalować. 

To dlatego wmurowanie aktu erekcyjnego miało tak wielkie znaczenie dla pracowników i studentów uczelni. Podpisali go nie tylko rektor, ale także wiceminister Witold Jurek, wicemarszałek Leszek Wojtasiak, wojewoda Piotr Florek i wiceprezydent Sławomir Hinc, a także dziekani wydziałów.

Z okazji wmurowania aktu rektor uczelni dostał też niezwykły prezent od wojewody.

- Zastanawiałem się, co byłoby najodpowiedniejszym prezentem z takiej okazji - mówił wojewoda. - I doszedłem do wniosku, że cegła byłaby najbardziej odpowiednia...

Cegiełka wojewody dołożona do budowy nie jest piewszą lepsza cegłą. To solidna dziewiętnastowieczna cegła pochodząca z pruskich fortyfikacji, którą znaleziono podczas prac ziemnych przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, zaopatrzona w tabliczkę z odpowiednią informacją na jej temat.

By jednak dołożyć cegiełkę do budowy, należało najpier wmurować akt erekcyjny: jako pierwszy kielnię zaprawy dołożył rektor, a później wszyscy zaproszeni goście, przy czym największą precyzją i starannością w nakładaniu cementu wykazał profesor Jerzy Gurawski...

Na budowę nowego obiektu uczelnia uzyskała 75 procent środków z funduszy unijnych, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dołożyło pozostałych 25 procent. Koszt inwestycji to ponad 36 milionów złotych.

Czytaj także:
Aufwiedersehen Berlin!

Hucznie i z nutką nostalgii studenci AWF-u pożegnali Berlin, czyli jeden z budynków dydaktycznych uczelni. Na jego miejscu stanie nowy obiekt.



**

**

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto