Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy rok na droższym gazie

Magda GOŚCIŃSKA
Fot. S. Siewior, opr. P. Tomaszewski
Fot. S. Siewior, opr. P. Tomaszewski
Od stycznia drożeje gaz. Podwyżka nie jest duża, bo w skali roku tylko około 3,5-procentowa. Najbardziej wzrost cen odczują jednak odbiorcy, którzy gazem ogrzewają domy.

Od stycznia drożeje gaz. Podwyżka nie jest duża, bo w skali roku tylko około 3,5-procentowa. Najbardziej wzrost cen odczują jednak odbiorcy, którzy gazem ogrzewają domy.

Bo choć zima na razie nie daje się we znaki
i temperatury rzadko spadają poniżej zera, to rachunki za ogrzewanie domu od jesieni do wiosny i tak są kilkakrotnie wyższe niż latem, kiedy gazem podgrzewamy tylko wodę. Oznacza to, że zimą zużycie energii jest znacznie większe, więc podwyżka jest bardziej odczuwalna.

W kwietniu znowu zmiany

– Ta zmiana taryf jest jednak naprawdę nieznaczna – informuje Jerzy Magas, kierownik biura taryf Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa. – Nowe obowiązywać będą do końca marca. Potem można spodziewać się kolejnych regulacji.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, od którego Wielkopolska Spółka Gazownictwa kupuje gaz ziemny, jako monopolista, dyktuje warunki. Zapowiada spore zawirowania w taryfach od kwietnia. Odbiorcy, którzy zużywają najmniej gazu, mogą spodziewać się znacznych podwyżek. Klienci, którzy zużywają najwięcej, być może zapłacą mniej.
PGNiG SA tłumaczy podwyżki zmianami cen ropy na rynkach światowych, gdyż ceny gazu ziemnego są ściśle z nimi związane. Ropa w 2004 roku osiągnęła na rynkach światowych niespotykany dotąd poziom 31–37 dolarów za baryłkę. Dlatego rynek gazu odczuje skutki podrożenia ropy naftowej w 2005 r.

Wprowadzana od stycznia przez Wielkopolską Spółkę Gazownictwa podwyżka dotyczy tylko samego gazu. Nie zmieniają się natomiast pozostałe składniki opłat, jakie ponoszą odbiorcy, czyli opłata abonamentowa oraz stawki opłaty przesyłowej stałej i zmiennej. Wielkopolanie płacić będą za gaz... mniej, niż np. mieszkańcy Śląska czy Mazowsza.

– Średnia podwyżka ceny samego paliwa gazowego wyniesienie ok. 6,4 proc. – informuje Leszek Łuczak, pełnomocnik ds. public relation WSG. – Ponieważ nie wzrosną pozostałe opłaty związane z dostarczaniem gazu do odbiorcy, opłaty ponoszone przez naszych klientów wzrosną średnio o ok. 3,5 proc.

Zimą więcej

Odbiorcy, którzy używają gazu tylko do przygotowania posiłków – zależnie od tego, czy korzystają z gazu zaazotowanego czy wysokometanowego – zapłacą średnio miesięcznie więcej od 29 do 33 groszy. Korzystający z gazu także do podgrzewania wody – zapłacą średnio od 1,37 zł do 1,59 zł więcej miesięcznie. Gospodarstwa domowe, w których gaz ziemny służy dodatkowo do ogrzewania – zapłacą w sumie o ok. 3,5 proc. więcej w stosunku rocznym, jednak w okresie grzewczym, wzrost będzie proporcjonalnie większy niż poza nim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto