Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Numery pomocowe dla dzieci i młodzieży. Dzwoniąc tu mogą zgłosić się z problemami i uzyskać bezpłatne wsparcie

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Pod tymi numerami zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe, chcące im pomóc, mogą uzyskać bezpłatne wsparcie
Pod tymi numerami zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe, chcące im pomóc, mogą uzyskać bezpłatne wsparcie pexels.com
Jak wynika z raportu "Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" Fundacji UNAWEZA, 28 proc. dzieci nie ma chęci do życia. Z kolei aż 52,4 proc. dzieci odczuwa brak motywacji do działania, a 37 proc. ma problemy ze snem. W ostatnim czasie temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży staje się coraz głośniejszy. Wiele dzieci cierpi, wiele jest krzywdzonych przez swoich bliskich, inne sięgają po narkotyki - lista problemów, z którymi mierzą się najmłodsi może być naprawdę długa. Poniżej przedstawiamy najważniejsze numery, pod którymi zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe, chcące im pomóc, mogą uzyskać bezpłatne wsparcie.

112 – Numer alarmowy
To główny i podstawowy numer alarmowy we wszystkich nagłych wypadkach. Pod ten numer należy dzwonić w przypadkach, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka i niezbędna jest interwencja policji, straży pożarnej lub pogotowia. Po zgłoszeniu to operator numeru alarmowego powiadamia odpowiednie służby ratownicze.

W Polsce działają również numery alarmowe do poszczególnych instytucji:

  • 997 Policja
  • 998 Straż Pożarna
  • 999 Pogotowie Ratunkowe

800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Dzwoniąc pod ten numer, można porozmawiać ze specjalistą. Numer działa przez 24 godziny na dobę, przez wszystkie dni tygodnia. Numer ten dostępny jest też dla osób dorosłych, które chcą zgłosić problemy dzieci lub rażące względem nich zaniedbania. W celu otrzymania wsparcia można też kontaktować się poprzez czat na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka www.brpd.gov.pl.

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Z tego numeru mogą skorzystać dzieci i młodzież, którzy czują się krzywdzeni i potrzebują pomocy. Pod tym numerem dostępni są specjaliści, którzy gotowi są porozmawiać o każdym trudnym problemie i udzielić rad lub pomocy. Telefon zaufania dostępny jest całodobowo przez siedem dni w tygodniu. Można też napisać wiadomość po wcześniejszej rejestracji na stronie www.116111.pl.

800 080 222 – Całodobowa infolinia Fundacji ITAKA
Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli. Nieletni, którzy czują się przygnębieniu, mają problemy w domu lub szkole, lub doświadczają przemocy mogą korzystać z tego numeru. Po drugiej stronie słuchawki czkają specjaliści - doświadczeni pracownicy Fundacji ITAKA — Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych: psychologowie, pedagodzy i prawnicy. Konsultanci odpowiedzą na pytania, doradzą, co możesz zrobić w danej sytuacji. Kontakt dostępny jest również przez stronę: www.liniadzieciom.pl.

801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami. Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo pod adresem: [email protected]. Kontaktując się z „Niebieską Linią”, można liczyć na wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

801 615 005 – Dyżurnet.pl
Pod tym numerem można zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących treściach znalezionych w Internecie. Jeśli specjaliści z dyżurnet.pl uznają, że znalezione treści są nielegalne – poinformują o tym policję lub prokuraturę. Sprawy można zgłaszać anonimowo. Można to zrobić też przez stronę www.dyzurnet.pl, lub mailowo: [email protected].

800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania
Ten numer służy sprawom związanym z narkotykami. Korzystać z niego mogą zarówno osoby, które chcą zgłosić taką sprawę, jak i osoby uzależnione - zarówno gdy problem dotyczy zgłaszającego, jak i gdy chodzi o osobę z otoczenia osoby zgłaszającej. Telefon jest czynny codziennie od 16:00 do 21:00, z wyjątkiem świąt państwowych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Numery pomocowe dla dzieci i młodzieży. Dzwoniąc tu mogą zgłosić się z problemami i uzyskać bezpłatne wsparcie - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto