Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
Msze święte, odsłonięcie pomnika, zmiana nazwy fragmentu ulicy i specjalny portal internetowy - tak obchodzona będzie rocznica Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r.

54 lata temu na ulice Poznania wyszli robotnicy z zakładów Cegielskiego. Wkrótce dołączyli do nich pracownicy z innych zakładów, co zaowocowało największą od czasów wojny demonstracją przeciwko ustrojowi socjalistycznemu.

Demonstracja szybko przerodziła się w starcia z milicją i wojskiem. Przez wiele lat znaczenie tego wydarzenia było umniejszane przez komunistyczne władze, jednak po zmianie ustroju można było już swobodnie mówić o Poznańskim Czerwcu 1956 r.

- Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej stara się co roku przygotowywać nowe materiały, ponieważ wraz z upływem czasu wiedza młodych ludzi o tym wydarzeniu jest coraz bardziej pobieżna - przekonuje Rafał Reczek, dyrektor IPN w Poznaniu.

Między innymi dlatego zdecydowano się na utworzenie portalu internetowego o tematyce Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Rafał Reczek zwraca co prawda uwagę, że takie strony znajdują się już w internecie, jednak portal IPN-u będzie zbudowany bardziej kompleksowo.

Pod adresem www.czerwiec56.ipn.gov.pl już wkrótce znajdą się m.in. materiały prasowe i książki o tematyce Czerwca'56, z którymi będzie można zapoznać się nieodpłatnie. Na stronie będą też dostępne materiały multimedialne, wśród których znajdziemy słynne przemówienie Józefa Cyrankiewicza o odcinaniu ręki.

- Oficjalne uruchomienie strony nastąpi 22 czerwca w warszawskim oddziale IPN-u - podaje Reczek. - Inauguracji portalu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy zdjęć wykonanych przez Urząd Bezpieczeństwa w trakcie Poznańskiego Czerwca 1956. Jest to ta sama wystawa, którą niedawno mogli oglądać mieszkańcy wielkopolski.

Jednym z punktów 54. rocznicy Czerwca 1956 będzie też odsłonięcie pomnika poświęconego obrońcom bohaterów Powstania Poznańskiego oraz oskarżonych w procesach politycznych. Pomnik zostanie ulokowany na ulicy Stanisława Hejmowskiego.

Z okazji rocznicy fragment jednej z poznańskich ulic zmieni nazwę. Chodzi o ulicę Towarową, której odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z Wierzbięcicami i mostem Dworcowym, 25 czerwca zostanie przemianowany na ulicę Stanisława Matyi.

Główne obchody odbędą się oczywiście 28 czerwca. Uroczystości rozpoczną się juz o 6 rano, przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielskiego na ulicy 28 Czerwca 1956 r.

Związkowcy z Solidarności przypominają również, że tego dnia wyjątkowo czynne będzie muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r., mieszczące się w podziemiach Centrum Kultury Zamek.


miejsca,



które trzeba odwiedzić, konkurs
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto