Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obóz uchodźców stanął na rondzie Rataje

Przemek Wałczyński
Przemek Wałczyński
obóz uchodźców na rondzie rataje, namioty na rondzie rataje, protes na rondzie rataje, rondo rataje, rozbrat, filip springer, kontenery socjalne, prostest przeciwko kontenerom, polityka socjalna miasta pozania
obóz uchodźców na rondzie rataje, namioty na rondzie rataje, protes na rondzie rataje, rondo rataje, rozbrat, filip springer, kontenery socjalne, prostest przeciwko kontenerom, polityka socjalna miasta pozania Przemo Wałczyński
Zamiast kosztownych kontenerów socjalnych - plastikowe namioty. Tak dwójka poznaniaków wyśmiewa politykę socjalną Poznania

Rząd niebieskich, prowizorycznych namiotów wykonanych z  folii, ogrodzonych drutem kolczastym – taka konstrukcja stanęła na rondzie Rataje, tuż przed dworcem autobusowym. To ironiczna odpowiedź dwójki poznaniaków na dotychczasową politykę socjalną miasta.

Sprzeciwiają się oni pomysłom przenoszenia problematycznych, eksmitowanych lokatorów do mieszkań zorganizowanych w prowizorycznych kontenerach.

– Jeżeli już miasto chce pozbywać się tych ludzi poza Poznań, to powinno to robić jak najmniejszym kosztem, a kontenery to z pewnością zbyt duża rozrzutność, może więc lepiej stawiać namiociki z folii – pytał ironicznie Filip Springer, jeden z organizatorów.

Jak przekonuje, budowanie osiedla kontenerów na obrzeżach miasta, jest złym rozwiązaniem, bo szybko może się okazać, osiedle takie stanie się zamkniętym gettem.

Powstały dwie analizy prawne, jedna na zlecenie Amnesty International, druga Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” mówiące o tym, że zarówno w świetle  konstytucji RP jak i przepisów prawa budowlanego, takie kontenery są stawiane bezprawnie – argumentowała Katarzyna Czarnota z kolektywu Rozbrat. – Nikt nie pomyślał o przeprowadzeniu ekspertyzy pokazującej skutki społeczno-ekonomiczne powstania osiedla takich kontenerów.

Organizatorzy nie liczą na odniesienie większego sukcesu swoją akcją, ale jak mówią, być może w ten sposób uda im się zwrócić uwagę, że temat kontenerów wciąż tak naprawdę pozostaje nierozwiązany

- Jesteśmy świadomi, że niezależnie od naszego sprzeciwu, te kontenery powstaną. Ale chcemy w ten obrazowy sposób dać wyraźny sygnał, że nie wszyscy w Poznaniu zgadzają się na stworzenie getta – mówi Filip Springer.

Kontenery socjalne budzą żywą dyskusję w Poznaniu od ponad dwóch lat. Miasto forsuje pomysł ich postawienia, tłumacząc to brakiem odpowiednich lokali socjalnych dla osób, którym takie mieszkania musi zapewnić. 

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto