Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obyś nie był pozytywny...

AnnaWalczak
AnnaWalczak
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Wirus HIV, który wywołuje tę straszliwą chorobę to prawdziwy drapieżnik. Z powodu AIDS na świecie co 10 sekund umiera jedna osoba.

Choć coraz więcej wiemy o AIDS i wirusie HIV, to jednak często odsuwamy od siebie myśl, że my również możemy się nim zakazić. Najczęściej, według Krajowego Centrum ds. AIDS, zakażają się młodzi ludzie w grupach wiekowych od 19 do 29 roku życia oraz od 29 do 39 roku życia. Nic w tym dziwnego, osoby w tym wieku stanowią grupę najbardziej aktywnych seksualnie. Wbrew powszechnemu mniemaniu, problem zakażenia nie dotyczy wyłącznie homoseksualistów i narkomanów.

Według Głównego Urzędu Statystycznego gro zakażonych to młodzi w wieku 18-35 lat, którzy zakazili się podczas zagranicznych wyjazdów zarobkowych i turystycznych. Tłumaczy się to tym, że charakteryzuje ich duża aktywność seksualna oraz gotowość do poszukiwania oraz zmiany partnera seksualnego.

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Tego dnia możemy dowiedzieć się więcej na temat możliwości zarażenia się wirusem - chociażby z tysiąca ulotek, jakie rozdali w godz. 12-13 Młodzieżowi Liderzy Zdrowia. Była to grupa ośmiu uczniów szkół ponadgimnazjalnych, specjalnie przeszkolona w tym celu przez pracowników Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Poznaniu. Działania edukacyjne zostaną również podjęte w szkołach, gdzie Młodzieżowi Liderzy Zdrowia będą w najbliższym czasie edukować swoich rówieśników uświadamiając im zagrożenia związane z HIV/AIDS.

- Najczęściej ulotki brali od nas chłopcy - mówi Angelika Brączkowska, jedna z wolontariuszek. - Bywali też ludzie starsi, którzy z chęcią rozmawiali z nami na temat AIDS.
W ciągu pierwszych 20 minut akcji, dziewczynom zabrakło ulotek.
- Wszystkich ulotek było ponad tysiąc - mówi Ewelina Siminiak, druga wolontariuszka. - Te, które nam przydzielono, rozdałyśmy bardzo szybko. Teraz pójdziemy do szkół i będziemy rozmawiać z rówieśnikami o zagrożeniach związanych z zakażeniem wirusem HIV.

TROCHĘ FAKTÓW

Codziennie na świecie HIV zakaża się 10 tys. osób.
Co 6,5 sekundy kolejna osoba ulega zakażeniu HIV.
CO 10 sekund kolejna osoba umiera z powodu AIDS.
Ponad połowa zakażonych osób na świecie nie wie o swoim zakażeniu!
W Polsce statystycznie 2 osoby dziennie dowiadują się o swoim zakażeniu HIV.

Poniżej przedstawiamy kilka bardzo ważnych informacji o tym, gdzie i jakie testy na obecność wirusa HIV można wykonać w Poznaniu.

W KIERUNKU HIV

Obecnie powszechnie stosowane są testy przesiewowe trzeciej generacji (np. ELISA-III). Test ten bada obecność przeciwciał antyHIV we krwi obwodowej. Test można wykonać dopiero po upływie przynajmniej sześciu tygodni od ryzykownego kontaktu.

W kilkunastu placówkach można wykonać (najczęściej odpłatnie) test przesiewowy czwartej generacji (ELISA-IV, HIV-DUO). Test ten bada obecność białka P24 (charakterystycznego dla HIV) oraz obecność przeciwciał antyHIV we krwi obwodowej. Test ten można wykonać po dwóch tygodniach od ryzykownego kontaktu.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - za wiarygodny uznaje się wynik testu przesiewowego wykonanego po upływie trzech miesięcy od ryzykownego zachowania. Nie jest wymagane wykonywanie testu na czczo.
Przyjmowanie leków (np. antybiotyków) nie wpływa na wynik testu.
Natomiast spożycie większej ilości alkoholu, nawet na kilkanaście godzin przed wykonaniem testu, może dać wynik "fałszywie dodatni" sugerujący obecność przeciwciał antyHIV.Przy ocenie wyników testu należy również uwzględnić wpływ szczepień ochronnych robionych w ostatnim czasie oraz początkowe stadium ciąży.

ADRES PUNKTÓW BEZPŁATNEGO I ANONIMOWEGO TESTOWANIA

Punkt Diagnistyczno-Konsultacyjny przy Centrum Profilaktyki Uzależnień
ul. Marcinkowskiego 21, 61-745 Poznań
tel.: 0-61 855 73 54
wtorki - 15.00 - 17.00
czwartki - 17.00 - 19.00

ADRESY PLACÓWEK LECZĄCYCH OSOBY Z HIV/AIDS

Zakład Opieki Zdrowotnej - Poznań Stare Miasto
ul. Szkolna 2
60-987 Poznań
tel.: 0-61 852 52 40

Szpital Zakaźny, Klinika Chorób Zakaźnych AM
ul. Św. Wicentego2, 61-003 Poznań
tel.: 0-61 877 36 71, 877 37 03

Samodzielny Szpital Kliniczny AM Nr 5
ul. Szpitalna 27/33
65-572 Poznań
tel.: 0-61 847 29 60, 848 33 62

Klinika Obserwacyjno-Zakaźna Dzieci
tel.: 0-61 849 12 00

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto