Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 10 lat jesteśmy częścią Zjednoczonej Europy

PIT
Piknik Europejski na placu Wolności
Piknik Europejski na placu Wolności WUW
Wielkopolanie świętowali rocznicę zabawą – poprzez udział w pikniku i gali europejskiej Zbigniewa Górnego.

Od kilku lat data 1 maja nie wiąże się już z pochodem, w którym uczestnictwo było niemalże obowiązkiem. To bowiem także data wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku obchodzimy 10 rocznicę tego wydarzenia. Wielkopolanie, podobnie jak mieszkańcy innych regionów brali udział w piknikach i koncertach. Piknik Europejski w Poznaniu został zorganizowany na placu Wolności. Jego gospodarzem był Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Zabawa rozpoczęła się o 13:00, choć ludzie zaczęli się gromadzić na placu znacznie wcześniej.

Sygnał do wspólnego świętowania dali dudziarze ze Szkocji i Wielkopolski, którzy swój koncert rozpoczęli wykonaniem Ody do Radości – hymnu UE. Uczestnicy pikniku już wówczas korzystali z przygotowanych atrakcji w ramach specjalnych stref tematycznych. W strefie zdrowia prowadzone były animacje w punktach opto jump oraz na bieżniach, gdzie posłuchać było można również porad trenerów oraz sprawdzić wydolność swego organizmu. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia spinningowe prowadzone przez legendę polskiego triathlonu – Bogumiła Głuszkowskiego.

W strefie wiedzy też były rowery stacjonarne, ale jazda na nich umożliwiała wytworzenie ekologicznej energii i podładowanie np. telefonu komórkowego. Na dziewięciu ekranach prezentowane były filmiki edukacyjne o dziewięciu państwach, które 10 lat temu wstąpiły razem z Polską do UE. W „żywej bibliotece” zainteresowani problematyką europejską mogli porozmawiać z Markiem Grelą, byłym ambasadorem RP przy UE oraz Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego. Kilkanaście metrów dalej, na specjalnym stoisku, można było uzyskać szczegółowe informacje o funduszach europejskich.

Strefa radości oferowała platformy gier cyfrowych oraz stanowisko z Segway’em. By przejechać się tym futurystycznym środkiem transportu ustawiały się długie kolejki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia taneczno-animacyjne. Królowały oczywiście tańce charakterystyczne dla Europy. W strefie smaku promowana była europejska kuchnia poprzez pokazy gotowania, rozdawanie przepisów oraz degustacje potraw. Pojawili się w niej goście z Chorwacji, którzy opowiadali o kuchni dalmackiej i rozdawali chorwackie smakołyki. A wszystko przy pieśniach dalmatyńskich wykonywanych przez pieśniarzy z Chorwacji.

Na scenie głównej do wspólnej zabawy zagrzewali Katarzyna Skrzynecka i Piotr Gąsowski, którzy prowadzili m.in. konkursy wiedzy o UE. Nagrodami w nich były rodzinne wycieczki do Chorwacji oraz bilety na pełną atrakcji podróż pociągiem Jubilat relacji Poznań Główny – Piła – Poznań Główny. Nazwa pociągu jest nieprzypadkowa. W tym roku mija bowiem 135 rocznica istnienia tej linii kolejowej. Gdy rozpoczęła się gala europejska Zbigniewa Górnego oboje konferansjerzy znaleźli się w gronie gwiazd polskiej estrady, które wykonywały europejskie przeboje. – 10 lat temu występowałem w Poznaniu także z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – wspominał poznański dyrygent, który wraz ze swymi muzykami poprowadził wieczorny koncert. Zakończyło go wspólne odśpiewanie Ody do radości przez chór dziecięcy i wszystkich artystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto