Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odrestaurują akademik Hanka. "To będzie perła w koronie Wielkopolski"

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Ma tam być m.in. sala teatralna i czytelnia z kawiarnią pod ...
Ma tam być m.in. sala teatralna i czytelnia z kawiarnią pod ... DS Hanka UAM
Ma tam być m.in. sala teatralna i czytelnia z kawiarnią pod szklaną kopułą.

Znana jest koncepcja wyglądu akademika, która została wybrana w konkursie na odrestaurowanie domu studenckiego. - Przetarg na projekt Domu Studenckiego "Hanka" wygrała w lutym firma Iron Tower Investment - mówi Przemysław Stanula z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Planowana restauracja akademika Hanka zakłada powstanie pokoi o wysokim standardzie mieszkalnym. - Powstaną pokoje jednoosobowe z łazienką. Na czwartym piętrze natomiast będzie 28 mieszkań dla rodzin, w tym cztery dwuosobowe. Wybudowane zostaną też windy. To będzie perła w koronie Wielkopolski - mówi Bogusław Szaroleta, kierownik DS Hanka.

Oprócz dotychczasowego pomieszczenia, z którego korzysta teatr Maski, ma powstać mała sala teatralna. Na parterze wybudowana zostanie biblioteka z przylegającą do niej klubokawiarnią. - Z powodu zamknięcia dużej zadaszonej przestrzeni dziedzińca, w której wcześniej działała restauracja, zaplanowano nowe wykorzystanie niefunkcjonującej próżni. W tym miejscu ma powstać przestrzeń zadaszona szkłem, która pomieści czytelnię dla studentów i kawiarnię -opisuje pan Bogusław.

Akademik Hanka wybudowany został w latach 20., a jego projektantem był Roger Sławski. Powstał specjalnie na wystawę światową w Poznaniu, choć z myślą o pełnieniu funkcji akademika po zakończeniu wystawy. Na zewnętrznej elewacji widnieje napis z lat 20.

Hanka to pierwszy akademik w Poznaniu. - Ze sławnych osobistości zamieszkiwał go Jan Nowak-Jeziorański z radia Wolna Europa, który studiował w Poznaniu ekonomię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza - mówi pan Bogusław.

Ze środowiska artystycznego związanego z akademikiem, przede wszystkim z teatrem Maski, również wyrosło wielu znanych poznaniaków. - Architektka i piosenkarka Urszula Sipińska swoje pierwsze kroki stawiała w teatrze w akademiku pod okiem reżysera Nyczka - mówi pan Bogusław.

Jak wyglądało życie w akademiku w pierwszych latach jego istnienia? - Zamieszkiwało go czterysta osób. Z opowiadań wiadomo, że łóżka były piętrowe, a prysznice ogólnodostępne. Wraz z poprawą dobrobytu w Polsce pokoje kilkuosobowe zamieniły się na -trzy, dwu i jednoosobowe, powstały też kabiny prysznicowe - wspomina pan Bogusław.

W latach 60. na dole Hanki mieściła się restauracja, która została zamknięta na przełomie 80./90., kiedy stołówki dla studentów zaczęły powstawać przy wydziałach uniwersytetu. Przerobiono ją na siłownię i salę tłumaczeń, a także salę chórów.

Remont akademika rozpocznie się za dwa lata. Jego koszt to ponad 35 milionów złotych.

Justyna Bryske

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto