Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto pomnik prezydenta Kaczmarka

Karolina_Olejniczak
Karolina_Olejniczak
Na poznańskiej Skałce stanął pomnik poświęcony Wojciechowi Szczęsnemu Kaczmarkowi. Na pomniku umieszczono jego motto: "Co trzeba było powiedzieć, powiedziałem. Jak trzeba było reagować, reagowałem. Gdy trzeba było coś robić, robiłem".

Pomnik stanął w nieprzypadkowym miejscu, bo tuż poniżej obelisków Cyryla Ratajskiego i Jarogniewa Drwęskiego. To dwa bliźniacze bloki kamienne od zewnętrznej strony pokryte inskrypcjami honoryfikacyjnymi i płaskorzeźbami, w tym medalionem prezydenta Wojciecha Szczęsnego Karczmarka, herbem miasta Poznania i symbolem Związku Miast Polskich.

Autorem projektu pomnika jest Łukasz Trusewicz z Uniwersytetu Artystycznego. Na dzieło, które kosztowało ok. 140 tys. zł, złożyło się ponad 20 sponsorów - wśród nich między innymi Aquanet, MPK, Kupiec Poznański, Andersia czy Solaris. Pomysłodawcą i inicjatorem działań była Fundacja Rozwoju Miasta Poznania na czele z prezesem Ryszardem Olszewskim, byłym zastępcą prezydenta Kaczmarka.

Odsłona pomnika prezydenta Poznania Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka przyciągnęła na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan wielu poznaniaków. Zjawili się między innymi Ryszard Olszewski, wdowa po Wojciechu Szczęsnym Kaczmarku i prezydent Ryszard Grobelny.

– My samorządowcy mamy pośród nas osoby, których ścieżką podążamy, osoby które wyznaczały drogi postępowania - mówił Ryszard Grobelny. - Wojciech Szczęsny Karczmarek był jedną z tych postaci, które wyznaczały sposób postępowania, stawiały cele, mówiły, jak je realizować.

Wojciech Szczęsny Kaczmarek w latach 1990–1998 przez dwie kadencje sprawował urząd prezydenta Poznania. Współtworzył, a następnie objął stanowisko prezesa reaktywowanego Związku Miast Polskich.
Był współzałożycielem Ogólnopolskiej Konferencji Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów, największego forum przedstawicieli gmin, które formułowało najważniejsze postulaty środowiska. Był współtwórcą idei powołania struktury do koordynacji współpracy bliźniaczej miast Polski i Niemiec, doprowadzając do powstania Polsko Niemieckiej Grupy Roboczej.

Za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1999, natomiast w roku 2009 za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego i przemian demokratycznych w Polsce, za działalność państwową i publiczną, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

- Tytan pracy zmagający się z przeciwnościami losu - wspomina swojego szefa Ryszard Olszewski.

- Dobry prezydent wie jedną rzecz, że to co wygra dla ogółu wszystkich miast wygrywa także dla swojego miasta, że to co uda się wspólnie załatwić jest także załatwione dla każdej najmniejszej miejscowości - przypomniał słowa prezydenta Kaczmarka w swoim przemówieniu Ryszard Grobelny. - Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu to miejsce, w którym spoczywa wielu mistrzów samorządności, a Wojtek był największym z nich wszystkich.




**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto