Kluczem do trwałego schudnięcia jest zmiana stylu życia Kluczem do trwałego schudnięcia jest zmiana stylu życia

Kluczem do trwałego schudnięcia jest zmiana stylu życia. Mieszkańcom metropolii poznańskiej pomogą w tym bezpłatnie specjaliści. Pierwsi uczestnicy już zaczęli zrzucać kilogramy. Ale nabór chętnych do udziału w projekcie trwa. (© pixabay)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Poznaniaków, którzy przyłączyli do programu "Odważ się na zdrowie", realizowanego dzięki unijnemu wsparciu, czekają zajęcia ruchowe, mogą liczyć też na wsparcie psychologiczne. Wszystko to po konsultacji z dietetykiem.

  •  

    Skomentuj

Z każdym rokiem ważymy coraz więcej.


Obecnie już ponad połowa dorosłych Europejczyków waży zbyt dużo. Najgorsza sytuacja jest w Andorze, gdzie z nadwagą bądź otyłością boryka się 71,2 proc. dorosłych obywateli, bardzo źle jest w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy choćby w Czechach, gdzie z nadwagą i otyłością zmaga się 67,2 proc. osób powyżej 15. roku życia. Ale i w Polsce problem nadwagi i otyłości narasta. Ponad 53 proc. z nas waży zbyt dużo, a z roku na rok przybywa tych, których Indeks Masy Ciała (BMI) nie mieści się w uważanym przez lekarzy za normę przedziale 18,5 -24, 99.

- Jako województwo jesteśmy w krajowej czołówce, gdy chodzi o odsetek osób z nadwagą i otyłością - zwraca uwagę Adam Górczewski z zespołu projektowego „Odważ się na zdrowie”. Projekt ten, realizowany z dofinansowaniem z WRPO 2014+ ma pomóc Wielkopolanom z nadwagą bądź pierwszym stopniem otyłości(BMI pomiędzy 25,a 34,99) schudnąć.

Kawa odwadnia, a soki powodują cukrzycę, czyli żywieniowe mity


Gra toczy się bowiem o zdrowie.


Otyłość stanowi ogromny problem epidemiologiczny na świecie i jest traktowana jako odrębna jednostka chorobowa. Stanowi też trzeci, po nadciśnieniu tętniczym i paleniu tytoniu, czynnik ryzyka innych chorób. Nadwaga, choć nie jest zaliczana do jednostki chorobowej, może spowodować z kolei szereg zaburzeń w organizmie, a przede wszystkim doprowadzić do powstania otyłości. Zarówno nadwaga, jak i otyłość, mogą powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, problemy ze snem, niektóre nowotwory, np. rak piersi i rak jelita grubego. Nic dziwnego więc, że strategie odchudzania społeczeństw przyjęła zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Komisja Europejska.

Projekt „Odważ się na zdrowie” jest kierowany do kobiet między 45. a 60. rokiem życia i mężczyzn między 45. a 65 rokiem życia z nadwagą lub otyłością I stopnia - mieszkających lub pracujących na terenie metropolii poznańskiej. Realizacja projektu już się zaczęła i potrwa do końca 2022 roku. Jego dofinansowanie w ramach WRPO 2014+ wynosi około 14 mln zł.


Kawa na czczo to nie najlepszy pomysł! Sprawdź, możliwe skutki uboczne tego nawyku

- Mamy obecnie blisko 200 zgłoszeń i 130 osób zakwalifikowanych do projektu- informuje Adam Górczewski. - Przez pół roku każda z nich skorzysta z 12 konsultacji z dietetykiem, 6 spotkań z psychologiem i 48 sesji aktywności fizycznej. W czasie pandemii, ze względów bezpieczeństwa, aktywność fizyczna będzie odbywała się albo w małych grupach na wolnym powietrzu tak, by móc zachować wszystkie wymogi bezpieczeństwa, albo będą to sesje online- podkreśla Adam Górczewski. Wszystko po to, by pomóc uczestnikom skutecznie i trwale zrzucić kilogramy. Choć odbyły się dopiero pierwsze spotkania z dietetykami, już widać pierwsze pozytywne efekty. - Mamy uczestników, którzy gdy zgłosili się do nas ważyli zbyt dużo, aby zakwalifikować się do projektu. We własnym zakresie podjęli wysiłek, by schudnąć na tyle, aby wziąć w nim udział. Teraz kontynuują odchudzanie pod okiem specjalistów - mówi Górczewski. - Mimo, że dopiero startujemy, już widać spore zainteresowanie projektem także w Śremie, Tarnowie Podgórnym, Komornikach czy Luboniu. Inne gminy są słabiej reprezentowane - dodaje.



Ale nabór cały czas trwa. Aby wziąć udział w projekcie wystarczy zgłoszenie wysłać na adres [email protected]. Mail powinien zawierać informację o miejscu zamieszkania lub pracy (na terenie metropolii poznańskiej), wiek, wzrost, masę ciała, obwód w pasie. Specjaliści pomogą obliczyć BMI.

- Niestety, czynnikiem uniemożliwiającym udział w projekcie jest zdiagnozowana cukrzyca - zwraca uwagę Adam Górczewski. Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 530 811 000.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl








  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków