Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OFF Garbary, czyli nowe centrum hipsterstwa w Poznaniu

Błażej Dąbkowski
Katarzyna Paciorek i Jakub Wilczyński chcą by OFF Garbary stało się alternatywą dla Starego Rynku
Katarzyna Paciorek i Jakub Wilczyński chcą by OFF Garbary stało się alternatywą dla Starego Rynku Błażej Dąbkowski
Do lipca istniał tam jeszcze popularny bazar "Czacz w Poznaniu”. W tym samym miejscu we wrześniu ma ruszyć OFF Garbary, alternatywne zagłębie kultury, sztuki i handlu. Otwarcie już 14 września!

OFF Garbary, czyli nowe centrum hipsterstwa w Poznaniu

Na ponad 3 tys. m. kw. w budynkach i placu przy ul. Małe Garbary 7a od ponad miesiąca trwa generalny remont. Do kilkunastu pomieszczeń doprowadzana jest woda, wymieniane są instalacje elektryczne, ekipy fachowców zajmują się "wykończeniówką”. W miejscu, do tej pory kojarzącym się poznaniakom z bazarem, na którym można było kupić niemal wszystko - od motorówki, po porcelanowe lalki powstaje OFF Garbary, zagłębie kultury i handlu, promującego lokalnych producentów.

– Długo czekaliśmy na to miejsce. Ostatni najemca wyprowadził się stąd dopiero w lipcu, więc postanowiliśmy, że nie ma co dłużej czekać i od razu zabraliśmy się do pracy – mówi Jakub Wilczyński, inicjator przedsięwzięcia.

– Chcielibyśmy by to miejsce stało się alternatywą dla Starego Rynku, który w ostatnim czasie ma niewiele do zaproponowania mieszkańcom Poznania i przestał się kojarzyć z kulturalnym centrum miasta – dodaje Katarzyna Paciorek, współpracowniczka pomysłodawcy OFF Garbary.

OFF Garbary: Histeria, Las i Twoja Stara

Na najemców poszczególnych lokali nie trzeba było długo czekać, zgłosili się sami. Pierwsi remonty pomieszczeń, które wynajmują mają zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Na pewno swoje miejsce na Garbarach znajdą Olala Cafe, mieszcząca się wcześniej przy ul. Garncarskiej, Fashion Dealers - sklep odzieżowy z ubraniami polskich, niezależnych projektantów, lokale Histeria i Twoja Stara.

– Będzie zakład fryzjerski, przy czym myślimy nad tym, by stworzyć specjalny kolektyw. Pojawi ą się sklep z piwem, winiarnia, a na placu food trucki. Budynek, który widać od frontu w przyszłości zamieni się w część warsztatowo - targową – tłumaczy Jakub Wilczyński.Na jednym z dwóch placów, znajdujących się na działce planowane są mniejsze, czasowe inicjatywy, jak wymiana ubrań, czy książek.

– Całe podwórko stanowić ma strefę ogródkową. W dzień staną stragany, a wieczorem napijemy się tam piwa przy dobrej muzyce – zaznacza pomysłodawca. Ma nie zabraknąć koncertów. Te odbywać się będą dzięki prowadzącym salę koncertową LAS. Zostanie ona przeniesiona z dotychczasowej siedziby przy ul. Wawrzyniaka

OFF Garbary: Wzorujemy się na OFF Piotrkowska

Tworząc OFF Garbary przyglądałem się różnym miejscom w Polsce. To, co powstanie w Poznaniu może być podobne do łódzkiej OFF Piotrkowska – opowiada Jakub Wilczyński. Dziś, mieszczące się w dawnej fabryce wyrobów bawełnianych centrum dzięki połączeniu kryzysu gospodarczego i pomysłowości artystów cieszy się ogromną popularnością wśród łodzian. Jest część przeznaczona dla branż kreatywnych, są knajpki, mebloteki, sklepy z ubraniami małych projektantów. Pierwotny zamysł, by była to przestrzeń dla artystów i ich pracowni, mimo funkcji komercyjnej, został zachowany.

ZOBACZ TAKŻE: Czacz w Poznaniu - Tu kupisz naprawdę wszystko [ZDJĘCIA]

– Celujemy w podobny klimat, bo sami dobieramy najemców. Nie chcemy, by nasza inicjatywa zaczęła przypominać którekolwiek centrum handlowe. Tych poznaniacy mają już po dziurki w nosie, podobnie jak sklepów sieciowych – stwierdza Wilczyński. – Będziemy tworzyć jeden kolektyw, uzupełniać się, choć każdy z osobna ma prowadzić własną politykę – dodaje. W tej chwili do inicjatywy OFF Garbary przystąpiło 12 najemców. Choć otwarcie nastąpi we wrześniu, do użytku oddana zostanie tylko jedna cześć alternatywnego centrum. Kolejna poczeka do października, a ostatnia, trzecia do wiosny przyszłego roku.

OFF Garbary: Byle nie dzielić

Czy OFF Garbary przyjmie się w Poznaniu? Piotr Luczys, socjolog miasta uważa, że w stolicy Wielkopolski istnieje dobre podglebie dla takich inicjatyw. – Ale powinniśmy zwrócić uwagę, na to czy miejsce nie będzie zbyt mocno nacechowane subkulturą. Nie możemy dążyć do tego, by każdy przedstawiciel jakiejkolwiek z nich, będzie miał swój pub, sklep czy kino, bo w końcu dojdzie do tego, że zacznie domagać się swojego drzewa w parku – przestrzega.

– Prawdą jest taka, że Poznań nigdy nie będzie Kopenhagą, Berlinem, nigdy też nie zostanie światową stolicą hipsterstwa. Mam więc nadzieję, że OFF Garbary nie stanie się miejscem segregacji , szczególnie tej ekonomicznej– dodaje.

– To nie jest inicjatywa dla hermetycznej grupy osób. Takie już u nas istnieją i nie mamy zamiaru się do nich upodabniać. Zobaczymy jak w przyszłym miesiącu przyjmie nas miasto i mieszkańcy – mówi Katarzyna Paciorek.

OFF Garbary - Zobacz fanpage inicjatywy TUTAJ

Co się dzieje w stolicy Wielkopolski? Zajrzyj na poznan.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto