Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ognisko groźnego wirusa w Poznaniu. Weterynarze apelują: szczepcie swoje psy i koty przeciwko wściekliźnie!

Alicja Durka
Alicja Durka
Obostrzenia obowiązują od Moraska, przez Umultowo aż do Warty oraz na znacznej części Jeżyc i na fragmencie Sołacza.
Obostrzenia obowiązują od Moraska, przez Umultowo aż do Warty oraz na znacznej części Jeżyc i na fragmencie Sołacza. Marcin Oliva Soto
W piątek, 24 września, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wyznaczył dwa obszary zagrożone. Decyzja motywowana jest ujawnieniem przypadków nietoperzy ze wścieklizną. Obszary zagrożone wyznaczono przy ul. Żeromskiego, Umultowskiej i Kresowej w Poznaniu. W ubiegłych latach zakażone nietoperze zostały znalezione w parku Wilsona i przy ul. Małachowskiego.

Obostrzenia obowiązują od Moraska, przez Umultowo aż do Warty oraz na znacznej części Jeżyc i na fragmencie Sołacza. Na tym terenie psy powinny być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy, a koty nie powinny być swobodnie wypuszczane z domów,
należy też unikać kontaktów z dzikimi zwierzętami. Nie mogą się też odbywać żadne imprezy z udziałem zwierząt, np. wystawy czy konkursy.

- Zaleca się szczególną ostrożność i uświadomienie dzieci, aby nie podchodziły i nie dotykały wiewiórki czy lisa

— podkreśla Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.

Co szczególnie istotne, nie wolno dotykać chorych lub nieżywych zwierząt, a jeśli zobaczy się takie, należy niezwłocznie poinformować o tym straż miejską. Zagrożone obszary mają być oznakowane specjalnymi komunikatami. Obostrzenia będą obowiązywać do odwołania.

Powiatowy Lekarz Weterynarii nakazał zaszczepić wszystkie psy na zagrożonym terenie. Weterynarze zachęcają jednak, by koniecznie zaszczepić psy i koty, szczególnie te, które wychodzą z domu, w całym Poznaniu.

Szczepcie psy i koty!

Przyczyną wścieklizny jest wirus. Choroba przenosi się ze zwierząt na człowieka, jednak głównym rezerwuarem wirusa są zwierzęta, w tym m.in. psy, wilki, lisy, nietoperze, wiewiórki, sarny i koty. Wirus przenoszony jest ze śliną, a do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt śluzówek, lub uszkodzonej skóry ze śliną zakażonych zwierząt.

Okres inkubacji wirusa trwa od 3 do 8 tygodni, a czasem nawet dłużej. Pierwszymi objawami są bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie czy obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Później pojawiają się: porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt. Warto jednak podkreślić, że w przypadku wystąpienia objawów, może być za późno na pomoc. Ważne więc, by po ryzykownym kontakcie od razu zgłosić się do lekarza, który poda odpowiednie leki. Aby temu zapobiec, należy wyszczepić możliwie najwięcej zwierząt.

Szczepienie na wściekliznę u ludzi wykonuje się profilaktycznie oraz poekspozycyjnie, czyli po kontakcie z zarażonym zwierzęciem. Profilaktyczne szczepienia zaleca się u osób, które często mają kontakt ze zwierzętami, czyli leśnicy, weterynarze czy pracownicy ogrodów zoologicznych i schronisk.

Jesień właśnie się rozpoczęła, liście drzew zmieniają kolor, a dni stają się coraz chłodniejsze. Na razie jednak możemy cieszyć się ładną pogodą, warto więc wybrać się na jesienny spacer. W galerii znajdziecie krótki opis poznańskich parków i wybranych miejsc w Poznaniu, do których warto wybrać się tej jesieni.

Sprawdź -->

Gdzie wybrać się na spacer w Poznaniu? Oto parki, do których...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto