Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie podłogowe - zalety i wady

materiał informacyjny
Budując dom czy remontując mieszkanie mamy do wyboru dwie alternatywy – ogrzewanie klasyczne grzejnikowe lub ogrzewanie podłogowe. Obydwa sposoby ogrzewania różnią się między sobą w dużym stopniu. W tym artykule opiszemy wady i zalety ogrzewania podłogowego aby łatwiej podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego sposobu ogrzewania.

Zalety ogrzewania podłogowego

  1. **Oszczędność energii**. Ciepła podłoga zwiększa komfort w takim stopniu, że można sobie pozwolić na obniżenie temperatury w pomieszczeniu o nawet dwa stopnie Celsjusza. W skali roku możemy dzięki temu zaoszczędzić nawet 12 procent.
  2. **Zwiększenie wilgotności**. Zmniejszenie temperatury powietrza w pomieszczeniu, które ogrzewamy zwiększa wilgotność względną co poprawia samopoczucie osób przebywających w ogrzewanym pomieszczeniu.
  3. **Lepszy rozkład temperatury**. Najkorzystniejszą opcją dla człowieka jest ta, w której wyższa temperatura jest na wysokości podłogi, a niższa na poziomie głowy. W tym momencie odczuwamy komfort cieplny, który przekłada się na polepszone samopoczucie. Takie rozłożenie temperatur występuje w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego. Kolejną zaletą jest równomierne grzanie całą powierzchnią podłogi. Ma to duże znaczenie w przypadku ogrzewania dużych powierzchni.
  4. **Większa estetyka**. Instalacja ogrzewania podłogowego jest niewidoczna ponieważ schowana jest pod kafelkami, panelami czy parkietem. Brak widocznych elementów grzejnych daje większe możliwość aranżacji wnętrz. Jest to istotne w przypadku planowania przestrzeni podokiennej, która przy ogrzewaniu tradycyjnym zajęta jest przez kaloryfer.

Wady ogrzewania podłogowego

  1. **Co w przypadku awarii**? W przypadku awarii trzeba usuwać elementy podłogi, które uniemożliwiają dostęp do instalacji, a następnie skuć beton, którym zalana jest instalacja. Po naprawie należy ponownie zalać instalację betonem i położyć nową podłogę. Naprawa wiąże się z nawet kilkutygodniowym wyłączeniem ogrzewania w uszkodzonym pomieszczeniu. Prawdopodobieństwo uszkodzenia jest jednak znikome.
  2. **Puszyste dywany się nie nadają**. Korzystając z ogrzewania podłogowego wybierajmy materiały dobrze przewodzące ciepło takie jak ceramika czy kamień. Dywany i wykładziny zmniejszają skuteczność ogrzewania podłogowego.
  3. **Jest drożej**. Koszt wykonania ogrzewania podłogowego waha się między 100, a 150 złotych za metr kwadratowy czyli średnio o 30-40 procent więcej niż w przypadku instalacji tradycyjnej.

**Jeśli zastanawiasz się nad konkretną wyceną, sprawdź stronę www.hydropomoc.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto